Fantazja na tematy IV Kwartetu Smyczkowego Grażyny Bacewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fantazja na tematy IV Kwartetu Smyczkowego Grażyny Bacewicz
Album studyjny Krzysztofa Herdzina
Wydany 19 października 2009[1]
Gatunek muzyka współczesna, jazz
Wydawnictwo Polskie Radio
Producent Krzysztof Herdzin
Album po albumie

Fantazja na tematy IV Kwartetu Smyczkowego Grażyny Bacewicz – ósma płyta autorska Krzysztofa Herdzina, wydana w 2009 roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Płyta jest muzycznym hołdem, złożonym polskiej kompozytorce Grażynie Bacewicz (1909-1969), z okazji dwóch rocznic: urodzin i śmierci[1]. Prawykonanie dzieła odbyło się na Festiwalu „Kwartesencja” w Fabryce Trzciny w 2005 roku i okazało się wielkim wydarzeniem artystycznym. Wspólnie z Krzysztofem Herdzinem (fortepian, kompozytor, aranżer, producent) i kwartetem smyczkowym Royal String Quartet wystąpili wówczas polscy muzycy jazzowi: Michał Kulenty (saksofon), Robert Kubiszyn (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja)[1]. Na tej płycie znalazła się studyjna wersja „Fantazji...” oraz utwór Krzysztofa Herdzina „Bajkowe Opowieści” – w oryginale skomponowany na flet i fortepian, a na albumie wykonany w wersji na saksofon altowy i fortepian. W nagraniu, oprócz oryginalnego składu wykonującego „Fantazję...”, wystąpił również saksofonista Paweł Gusnar[1].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. Fantazja cz. I - Allegro molto
  2. Fantazja cz. II - Andante
  3. Fantazja cz. III - Allegro Giocoso
  4. Bajkowe Opowieści

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Krzysztof Herdzin Fantazja na tematy IV Kwartetu Smyczkowego Grażyny Bacewicz (pol.). kultura.wp.pl. [dostęp 2016-03-03].