Fantoft stavkirke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fantoft stavkirke
Ilustracja
Państwo  Norwegia
Miejscowość Bergen
Wyznanie rzymskokatolicki
Rodzaj kościół
Historia
Data budowy ok. 1150
Data zniszczenia 1992
Data reaktywacji 1997
Dane świątyni
Budulec drewno
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Fantoft stavkirke
Fantoft stavkirke
Ziemia60°20′29,9″N 5°21′11,3″E/60,341639 5,353139

Fantoft stavkirkekościół klepkowy znajdujący się w Bergen (dzielnica Fana), w Norwegii. Obecna budowla jest rekonstrukcją dawnego kościoła, spalonego w 1992 roku.

Pierwotny kościół powstał około 1150 roku, w wiosce Fortun obok Sognefjordu. W XIX wieku, podobnie jak w wielu innych przypadkach, mieszkańcy postanowili go rozebrać, aby wybudować nową, większą świątynię. Stary kościół sprzedano i rozebrano – w 1879 roku kupił go konsul z Bergen Fredrik Georg Gade i kazał go przetransportować na obecne miejsce. Po złożeniu kościoła w 1883 roku zmieniono nieco jego wygląd, głównie dach – dodano nowe elementy, m.in. zdobienia kalenic w kształcie głów smoków. W 1916 roku właścicielem został Jacob Kjone, miłośnik architektury drewnianej.

Kościół przed przeniesieniem z wioski Fortun

6 czerwca 1992 roku kościół doszczętnie spłonął – początkowo sądzono, że od uderzenia pioruna lub zwarcia w instalacji elektrycznej. O podpalenie go, jak i kilku innych kościołów oskarżono Varga Vikernesa, muzyka blackmetalowego projektu Burzum, jednakże został uznanym za niewinnego. Fotografia spalonego kościoła znalazła się na okładce płyty Aske[1], wiele osób uważa, że Vikernes osobiście zrobił to zdjęcie.

Kościół odbudowano (korzystając ze starych rysunków oraz zdjęć) w formie sprzed pożaru i otworzono ponownie w 1997 roku. W większości wykorzystano identyczne materiały budowlane, podobnie jak techniki budowlane. Jedyną częścią oryginalnego wyposażenia jest metalowy krzyż, który znaleziono w popiele.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]