Farida (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Farida
Ilustracja
Portret Faridy autorstwa Zbigniewa Kresowatego
Imię i nazwisko Concetta Gangi
Data i miejsce urodzenia 26 września 1946
Katania, Włochy
Pochodzenie Sycylia
Gatunki pop, rock, ballada
Aktywność od 1966

Farida, właściwie Concetta Gangi (ur. 26 września 1946 w Katanii) – włoska piosenkarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Katanii w mieszanej rodzinie Włocha i Egipcjanki[1]. W 1966 po udziale w kilku konkursach piosenkarskich wystąpiła (pod pseudonimem Ketty Gangi) na Festiwalu Nieznanych w Ariccia, organizowanym przez Teddy'ego Reno i Ritę Pavone.

Jej debiutem nagraniowym była piosenka Superman, wydana na płycie w 1968 pod kierownictwem Ruggero Cini, do ścieżki dźwiękowej filmu Wspaniali trzej Supermeni w Tokio. W tym samym roku piosenką Io per lui i La voce del silenzio zdobyła uznanie publiczności, przyjmując ostatecznie pseudonim Farida. Podczas przedstawień odbywających się w Piper Club w Rzymie śpiewała utwory Mikis Theodorakis, Charles Aznavour i Luigi Tenco, i nie tylko; ale także wykonania jazzowe i rockowe, w stylu Billie Holiday i Janis Joplin.

W 1970 Czesław Niemen usłyszał ją na festiwalu Cantagiro, gdzie śpiewała piosenkę Pensami stasera. Pod wrażeniem jej talentu zaprosił ją na festiwal w Sopocie w tym samym roku[2]. Na festiwalu otrzymała Nagrodę Dziennikarzy. Od tego momentu zrodziła się popularność Faridy w państwach RWPG. W Polsce wydała płytę winylową Muza SXL 0840 Farida.

Za mąż wyszła pod koniec lat 60. Na początku lat 70. urodziła syna, a w drugiej połowie lat 70. − córkę.

W 1979 z udziałem Faridy wystawiono poświęcony Renato Zero spektakl Erozero. Rok 1981 przyniósł kolejną płytę Faridy Q disc Complicita wydaną przez Renato Zero i zawierający cztery piosenki (Basta, Si o no, Mentiro, Mister uomo) z aranżacją autorstwa Ruggero Cini. Przez pewien czas Farida współpracowała z Franco Batiato i Alberto Radiusem.

W 1995 ukazała się płyta Di amore In amore, po wydaniu której artystka zdecydowała się na przerwę w karierze muzycznej. Powróciła na scenę w 2005 z utworem Farida Walter Farina – Decisamente complici.

16 lutego 2009 roku wystąpiła w Polsce, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas koncertu z okazji 70. urodzin Czesława Niemena. Koncert upamiętniający Niemena zorganizował jego ostatni manager − Krzysztof Wodniczak. Po koncercie doszło do procesu sądowego pomiędzy Faridą a Małgorzatą Niemen o prawa do piosenki Musica Magica[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Farida wystąpi dzisiaj w Poznaniu. Gazeta Autorska Impresje, 16-02-2009. [dostęp 01-10-2017].
  2. Włoska piękność... Była muzą Czesława Niemena. Jego strona, 24-08-2015. [dostęp 01-10-2017].
  3. Piotr Żytnicki: Farida do żony Niemena: Oddam pani tę piosenkę. Gazeta Wyborcza Poznań, 10-11-2011. [dostęp 01-10-2017].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]