Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów
Commonwealth Games Federation
Mapa
Język roboczy angielski
Siedziba Londyn
Członkowie 71
Przewodniczący Tunku Muda Serting Imran
Patronat honorowy Elżbieta II
Edward, hrabia Wesseksu
Utworzenie 1932
jako Federacja Igrzysk Imperium Brytyjskiego
Strona internetowa

Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów – międzynarodowa organizacja odpowiedzialna za organizowanie i kontrolę Igrzysk Wspólnoty Narodów oraz współpracę komitetów reprezentujących poszczególne państwa, dependencje i terytoria zależne należące do Wspólnoty Narodów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie I Igrzysk Imperium Brytyjskiego rozegranych w 1930 roku w kanadyjskim Hamilton, na spotkaniu reprezentantów z Wielkiej Brytanii, jej kolonii i terytoriów zamorskich; zdecydowano, że na wzór igrzysk olimpijskich, igrzyska Wspólnoty Narodów będą organizowane co cztery lata. Zdecydowano również, że musi powstać organizacja sportowa, która miałaby koordynować organizację igrzysk. W trakcie X Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku powołano Federację Igrzysk Imperium Brytyjskiego. Federacja zmieniała nazwę trzykrotnie: w 1952 roku na Federację Igrzysk Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej, w 1966 roku na Federację Igrzysk Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i w 1974 roku na Federację Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Zgromadzenie generalne[edytuj | edytuj kod]

Zgromadzenie generalne (General Assembly) stanowi najwyższą władzę w Federacji. Delegaci na Zgromadzenie mają prawo do głosowania w sprawie decyzji ogólnych, w tym w wyborach miasta-gospodarza igrzysk. Zgromadzenie składa się z trzech lub więcej delegatów z każdej federacji krajowej, wicepatrona Federacji (Edward, hrabia Wesseksu), wiceprzewodniczących Federacji i członków Rady Nadzorczej.

Sesje Zgromadzenia generalnego zwoływane są przez przewodniczącego Federacji, który ma jeden głos równy głosom przedstawicieli. Wicepatron, wiceprzewodniczący, członkowie Rady Nadzorczej, reprezentanci komitetu organizacyjnego i obserwatorzy zaproszeni przez przewodniczącego mągą wziąć czynny udział w debatach i obradach, jednak nie mają prawa głosu.

Rada Nadzorcza[edytuj | edytuj kod]

Rada Nadzorcza (Executive Board) jest reprezentantem federacji krajowych, wchodzących w skład Zgromadzenia generalnego, i ma prawo do przedstawiania ogólnych rezolucji, praw i ograniczeń, które zostają poddane głosowaniu. W skład rady nadzorczej wchodzą wicepatron, przewodniczący, szóstka delegatów z reprezentacji krajowych i szóstka wiceprzewodniczących reprezentujących sześć regionów: Europę, Ameryki, Azję, Afrykę, Australię i Karaiby.

Członkowie Rady są wybierani bądź wskazywani, a ich kadencja trwa do roku po igrzyskach. Członkowie Rady mają prawo do re-elekcji bądź do ponownego wskazania na członka.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Federacja ma prawo do przyznawania Orderu Zasługi osobom zasłużonym dla Federacji i dla igrzysk Wspólnoty Narodów.

Wybór miasta-gospodarza[edytuj | edytuj kod]

Zgromadzenie generalne Federacji jest odpowiedzialne za wybór miasta-gospodarza igrzysk Wspólnoty Narodów na osiem lat przed igrzyskami. Proces wyborów rozpoczyna się przyjęciem kandydatur wstępnych i wizytacją miast. Na osiemnaście miesięcy przed wyborem Rada Nadzorcza zatwierdza ostateczny wybór kandydatur. Zgromadzenie generalne powierza organizację igrzysk wybranemu komitetowi organizacyjnemu i władzom kraju lub terytorium, w którą włącza się finansowanie i ochronę. Proces przygotowań jest monitorowany przez Federację.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

No. Imię i nazwisko Kraj Początek kadencji Koniec kadencji Igrzyska
1 sir James Leigh-Wood, KBE, CB, CMG  Anglia 1930 1938
2 Baronet Arthur Porritt  Nowa Zelandia 1950 1966
3 sir Alex Ross  Nowa Zelandia 1968 1982
4 sir Peter Heatly, CBE  Szkocja 1982 1990
5 Arnaldo de Oliveira Sales OBE, JP  Hongkong 1994 1998
6 sir Michael Fennell OJ  Jamajka 1998 2011
7 Jego Królewska Mość Tunku Muda Serting Imran  Malezja 2011 -

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]