Feliks Araszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feliks Wojciech Araszkiewicz
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1933
Sarbia koło Szamotuł, II RP
Data i miejsce śmierci 23 marca 1987
Poznań, PRL
Miejsce spoczynku Cmentarz Junikowo w Poznaniu
Zawód, zajęcie nauczyciel akademicki, pedagog
Narodowość polska
Tytuł naukowy dr hab.
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Feliks Wojciech Araszkiewicz (ur. 23 kwietnia 1933 w Sarbi, zm. 23 marca 1987 w Poznaniu) – polski pedagog i nauczyciel akademicki. Wykładał m.in. na Akademii Medycznej w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 23 kwietnia 1933 w Sarbi koło Szamotuł w rodzinie Józefa i Ludwiki z domu Fützner. W latach 1940–1948 uczęszczał do szkoły w Grzebienisku, po jej ukończeniu zmuszony był w młodym wieku podjąć pracę zarobkową; był m.in. bibliotekarzem, urzędnikiem w zarządzie gminy w Grzebienisku, etatowym pracownikiem zarządu powiatowego Związku Młodzieży Polskiej w Szamotułach. We wrześniu 1952 rozpoczął roczny kurs na oficera politycznego w Oficerskiej Szkole Politycznej w Łodzi, jednak na miesiąc przed planowaną promocją został dyscyplinarnie zwolniony i przeniesiony do służby zasadniczej. Pozostawał następnie w służbie nadterminowej, którą łączył z edukacją szkolną i w 1957 zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Poznaniu.

Studia odbył na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracę magisterską Próby laicyzacji szkoły w Polsce w latach 1918–1926 pisząc pod kierunkiem Łukasza Kurdybachy; dwa rozdziały tej pracy zostały opublikowane na łamach „Rozpraw z dziejów oświaty” i „Przeglądu Historyczno-Oświatowego”. W latach 1964–1968 jako starszy asystent w Pracowni Dziejów Oświaty Polskiej Akademii Nauk odbył studia doktoranckie, uwieńczone obroną rozprawy Kształtowanie się szkoły średniej ogólnokształcącej w Polsce w latach 1919–1928.

Z dyplomem doktorskim zatrudniony został na Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie zainicjował działalność Zakładu Pedagogiki Medycznej.

Od 1969 związany był z Wyższą Szkoła Rolniczą w Poznaniu (następnie Akademią Rolniczą im. Augusta Cieszkowskiego); był adiunktem w Katedrze Pedagogiki, kierownikiem Studium Pedagogicznego (od 1972), wicedyrektorem Instytutu Nauk Społeczno-Politycznych (od 1973).

W 1976 uzyskał stopień doktora habilitowanego (rozprawa Ideały wychowawcze II Rzeczypospolitej). Prowadził zajęcia z teorii i historii wychowania, a także seminarium magisterskie, na którym prace dyplomowe przygotowało 37 studentów.

Wraz z początkiem roku akademickiego 1978/1979 przeszedł do pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku, gdzie kierował Zakładem Pedagogiki. Pełnił też funkcję dziekana Wydziału Pedagogicznego (1979–1986).

Od listopada 1982 wchodził w skład Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

W ostatnich latach życia ciężko chorował – wskutek arteriosklerozy przeszedł amputację obu nóg – ale do końca życia pracował nad rozprawą o polskich ideałach wychowawczych drugiej połowy XX wieku. Zmarł 23 marca 1987 w Poznaniu. 3 kwietnia 1987 został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Był autorem, współautorem lub redaktorem kilkudziesięciu prac naukowych, w tym 4 monografii, 6 podręczników i skryptów, artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in. Szkoła średnia ogólnokształcąca w Polsce w latach 1918-1928 (1972), Podstawowa myśl pedagogiczna w Polsce w latach 1918-1939, Wybór źródeł i materiałów do historii wychowania, Przewodnik metodyczny dla studentów pedagogiki, Historia wychowania XX wieku.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Sobański, Z żałobnej karty. Feliks Wojciech Araszkiewicz (1933-1987), w: Zeszyt jubileuszowy Wydziału Rolniczego (przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Zenon Woźnica), Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, Poznań 1995, s. 103-104 (z fotografią)
  • Jan Hellwig, Feliks Araszkiewicz, w: Słownik pedagogów polskich (pod redakcją Wandy Bobrowskiej-Nowak i Danuty Dryndy), Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1998, s. 13 (tu data śmierci: 26 marca 1987)