Feliks Jan Maria Boretti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób rodzinny Feliksa i Borettich na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 4-1-29)

Feliks Jan Maria Boretti (chrzczony 22 listopada 1798 w Warszawie, zm. 13 maja 1847 w Warszawie).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Feliks wybrał zawód ojca i od niego odebrał pierwsze nauki, lecz był budowniczym już innego typu: budowniczym-urzędnikiem.

Nauki rozpoczął w Zakładzie Księży Pijarów. Wraz ze swoim bratem stryjecznym Włochem Pawłem Boretti, w dniu 20 marca 1817 roku w wieku lat 19 zapisał się do Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego na Wydział Nauk i Sztuk Pięknych (numer albumu 685). Pracował przez wiele lat w Państwowej Administracji Budowlanej, od 1815 r. - jako koordynator (konduktor) aplikant przy intendencie generalnym budowli królewskich Jakubie Kubickim, od 1818 r. jako budowniczy koadjutor przy Komisji Nadzoru Budów i Korony. W 1831 r. awansował na etatowego budowniczego przy pałacach carskich Łazienek i Belwederu. Mimo obowiązków administracyjnej raczej natury, z jego fachową opinią liczono się wówczas w Warszawie. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Dobroczynności. Mieszkał na terenie parku Łazienkowskiego, gdzie przygotowywał mieszkania dla cesarza i wielkich książąt. Zajmował dość wysokie stanowiska służbowe. Był kawalerem wysokich odznaczeń rosyjskich.

Pochowany na Powązkach w grobowcu rodzin Boretti-Maringe, razem ze swoim ojcem Józefem i synem, Józefem Antonim (zm. 9 kwietnia 1878), też architektem oraz siostrą Elżbietą Katarzyną, której mężem był oficer wojsk napoleońskich Leonard Ludwik Maringe osiadły w Warszawie po kampanii z 1812 roku.

Dzieci Feliksa Jan Marii żonatego z Anną Rozyną Hauschildt (1803-1837):

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
  • Stanisław Łoza, Słownik architektów i budowniczych Polaków oraz cudzoziemców w Polsce pracujących (1917)
  • Stanisław Szenic, Cmentarz Powązkowski w Warszawie 1790-1850, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1979
  • Olgierd Budrewicz, Sagi rodów warszawskich

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]