Feliks Matyjaszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feliks Matyjaszkiewicz
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1913
Warszawa
Data i miejsce śmierci 2 października 2007
Folkestone, Anglia
Zawód, zajęcie scenograf
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (od 1941)

Feliks Matyjaszkiewicz (ur. 22 marca 1913 w Warszawie, zm. 2 października 2007 w Folkestone) – polski scenograf, członek Związku Artystów Scen Polskich.

Przyszedł na świat na warszawskim Starym Mieście przy ul. Piekarskiej 6. Był autorem witraży w kościele pruszkowskim. W 1936 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył w polskich działaniach obronnych września 1939 r.; przebywał w obozach w Rumunii, Francji i Hiszpanii, po czym przedostał się do Londynu. Odznaczony został przez gen. Władysława Andersa Krzyżem Walecznych. Wraz z żoną Jadwigą, z domu Prussak, uczestniczył w tworzeniu londyńskiego Teatru "POSK" (Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego); był autorem kostiumów i scenografii.

11 listopada 1984 Prezydent Polski na uchodźstwie Edward Raczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wieloletnią pracę dla rozwoju teatru polskiego na emigracji[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tym samym odznaczeniem została uhonorowana wówczas także jego żona Jadwiga, por. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 16, Nr 3 z 31 grudnia 1984. 
  2. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 7, Nr 1 z 9 stycznia 1985. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nekrologi "Gazeta Wyborcza" 6-7 października 2007