Feng Guozhang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Feng.
Feng Guozhang
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 冯国璋
Pismo tradycyjne 馮國璋
Hanyu pinyin Féng Guózhāng
Wade-Giles Feng Kuo-chang

Feng Guozhang (ur. 7 stycznia 1859, zm. 12 grudnia 1919) – chiński polityk i wojskowy.

Urodził się w ubogiej rodzinie w Hejian w prowincji Hebei. Jego rodzice spieniężyli swój majątek, by zapewnić synom wykształcenie. Feng jako najmłodszy z czworga rodzeństwa z powodu materialnego położenia rodziny nie zdołał już skończyć szkoły i zarabiał na życie jako muzyk w podrzędnych teatrach[1], by ostatecznie zaciągnąć się do armii.

Służył w cesarskiej armii Beiyang pod rozkazami Yuan Shikaia. Szybko ściągnął na siebie uwagę przełożonych i piął się po szczeblach wojskowej kariery[2]. W czasie rewolucji Xinhai pozostał wierny monarchii i walczył z republikanami. W latach 1912–1913 był gubernatorem wojskowym prowincji Zhili, a w latach 1913–1917 prowincji Jiangsu. W 1915 roku wystąpił przeciwko Yuan Shikaiowi, gdy ten próbował uzyskać dla siebie tytuł cesarski.

Pełnił funkcję wiceprezydenta w okresie pierwszej prezydentury Li Yuanhonga. Od 17 lipca 1917 do 10 października 1918 sprawował urząd głowy państwa. Był jednym z czołowych działaczy antyjapońskiej kliki Zhili, usiłując osiągnąć porozumienie z rządem Sun Jat-sena w Kantonie i próbując zwalczyć premiera Duan Qiruia. W politycznej walce z Duanem Feng poniósł jednak klęskę i po upływie kadencji prezydenckiej wycofał się z polityki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Early Life of Feng Guozhang (ang.). history.cultural-china. [dostęp 10 czerwca 2010].
  2. Early Career of Feng Guozhang (ang.). history.cultural-china. [dostęp 10 czerwca 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]