Feniks Kalinine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feniks Kalinine
ФК «Фенікс» Калініне
Pełna nazwa Futbolowy Klub
Feniks Kalinine
Przydomek червоно-білі (czerwono-białe)
Barwy czerwono-białe
Data założenia 2000
Data rozwiązania 2011
Data reaktywacji 2013
Państwo  Ukraina
Adres Republika Autonomiczna Krymu
rejon krasnohwardyjski
97006 Kalinine
Stadion Stadion Junist
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Feniks Kalinine (ukr. Футбольний клуб «Фенікс» Калініне, Futbolnyj Kłub "Feniks" Kalinine; ros. «Феникс» Калинино, krym. Feniks Kalinino) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Kalinine w rejonie krasnohwardyjskim w Republice Autonomicznej Krymu. Założony w roku 2000 jako Feniks. Status klubu profesjonalnego uzyskał w 2006 roku.

Do marca 2011 występował w rozgrywkach ukraińskiej Pierwszej Lihi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia nazw:

  • 2000–2003: Feniks Kalinine (ukr. «Фенікс» Калініне)
  • 2004–2011: Feniks-Illiczoweć Kalinine (ukr. «Фенікс-Іллічовець» Калініне)
  • 2013–...: Feniks Kalinine (ukr. «Фенікс» Калініне)

Piłkarski Klub Feniks Kalinine został założony w 2000 roku[1] na bazie zespołu sportowego ze wsi Kalinine w rejonie krasnohwardyjskim w Republice Autonomicznej Krymu. W rozgrywkach rejonowych klub zdobył wszystkie honorowe tytuły. Po tym zdecydowano zgłosić klub do rozgrywek Mistrzostw Krymu. W pierwszym sezonie zajął 11 miejsce z 20. Następnego sezonu klub już nie uczestniczył w rozgrywkach aby wzmocnić bazę materialną i techniczną oraz kadrę zespołu.

Przerwa poszła na korzyść drużynie. W rozgrywkach Mistrzostw Krymu w sezonie 2003/04 klub zajął 4 miejsce. W ten czas zmieniła się też struktura klubu. Działalność gospodarcza przedsiębiorstwa była podporządkowana pod Sp.Akcyjna "Mariupolski Metalurgiczny Kombinat im. Ilicza" co pozwoliło ulepszyć bazę materialną. Zmieniła się też nazwa — Feniks-Illiczoweć Kalinine.

W rozgrywkach Mistrzostw Krymu w 2004 roku klub zdobył "brązowe" nagrody. A w 2005 roku wspaniałe wystąpił w Mistrzostwach Krymu ("złoto") i Mistrzostwach Ukrainy spośród klubów amatorskich ("srebro"). Oprócz tego, w 2005 roku klub zdobył tradycyjny Puchar burmistrza Symferopola.

Dlatego, prezes klubu Andrij Riumszyn postanowił zgłosić klub do rozgrywek Druhiej Lihi. Status klubu profesjonalnego uzyskał w 2006 roku. W pierwszym sezonie 2006/07 klub zajął 2 miejsce i awansował do Pierwszej Lihi. Od sezonu 2007/08 klub występował w rozgrywkach ukraińskiej Pierwszej Lihi.

W grudniu 2010 klub został rozformowany, ale dopiero 17 marca 2011 na oficjalnej stronie PFL pojawiła się informacja o likwidacji klubu Feniks-Illiczoweć Kalinine.

Po dwóch latach przerwy na początku 2013 klub został reaktywowany jako zespół amatorski Feniks Kalinine[2].

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

2007/08

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]