Fider

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fider – fizyczne okablowanie przenoszące sygnał radiowy z nadajnika do anteny lub z anteny do odbiornika, nazywane też linią transmisyjną.

Podczas prawidłowego działania, w idealnych warunkach, fider powinien skutecznie przenosić wszystkie fale radiowe bez jakichkolwiek strat sygnału, bez promieniowania i pochłaniania energii. Używane są trzy rodzaje fiderów: koncentryczne, symetryczne (w tym tak zwane drabinki) oraz falowody (przy częstotliwościach powyżej 1 GHz).

Fider jest bardzo ważną częścią układu antenowego, zwłaszcza w pewnych warunkach, jak wysokie częstotliwości lub słabe sygnały radiowe lub oba czynniki naraz. Okablowanie układu zasilania posiada swoją impedancję, która musi być dopasowana do nadajnika/odbiornika/transceivera i anteny, aby zapobiec stratom sygnału. Dopasowanie to możliwe jest przy pomocy symetryzatora antenowego.

Kabel symetryczny[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kabel symetryczny.
Galeria
Kabel symetryczny
Kabel drabinkowy
Symetryzator TV 300/75 omów

Kabel symetryczny składa się z dwóch położonych równolegle względem siebie przewodów otoczonych izolacją. Odległość między dwoma przewodami jest mała w stosunku do długości fali. Kabel ten w postaci płaskiej wstążki używany był kiedyś powszechnie do zasilania odbiorników telewizyjnych. Do zasilania anten krótkofalarskich stosuje się fider w postaci drabinki (dwóch przewodów miedzianych rozpiętych za pomocą płaskowników wykonanych z materiału izolacyjnego, na przykład ebonitu lub tekstolitu).

Kabel koncentryczny[edytuj | edytuj kod]

Kabel koncentryczny
 Osobny artykuł: Kabel koncentryczny.

Kabel koncentryczny to przewód miedziany otoczony izolacją, wspólnym ekranem oraz zewnętrzną koszulką ochronną. Stosuje się go jako medium transmisyjne w sieciach Ethernet, w instalacjach antenowych radiowych i telewizyjnych, jak również w aparaturze pomiarowej. Uważany jest za kabel niesymetryczny.

Falowód[edytuj | edytuj kod]

Falowód
 Osobny artykuł: Falowód.

Falowód jest wykonanym z metalu kanałem o przekroju kwadratowym lub okrągłym, służącym do prowadzenia fal elektromagnetycznych o dużej lub bardzo dużej częstotliwości, ze względu na zjawisko naskórkowości.

Charakterystyka fiderów[edytuj | edytuj kod]

Porównanie kilku cech wspólnych przewodów zasilających.

Typ  Impedancja (Ω)   Współczynnik prędkości (VF)[1]
kabel symetryczny
300
82%
kabel drabinkowy
450, 600
95%
 kabel koncentryczny 
50, 75
66%


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ten parametr używany jest do opisania mediów komunikacyjnych jak kable do transmisji danych. Parametr wyrażony jako liczba między 0 i 1, lub procentowo, odzwierciedla stosunek prędkości transmisji sygnału do prędkości światła w próżni (w próżni VF równy jest 1).