Filaret (Mićević)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filaret
Jelenko Mićević
Biskup mileszewski
Kraj działania  Serbia
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1957
Borci
Biskup mileszewski
Okres sprawowania 1999–2015
Wyznanie prawosławne
Kościół Serbski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia mileszewska
Śluby zakonne 1969
Diakonat 11 września 1969
Prezbiterat 4 grudnia 1969
Nominacja biskupia 14 maja 1999
Chirotonia biskupia 23 maja 1999
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 23 maja 1999
Miejscowość Belgrad
Miejsce Sobór św. Michała Archanioła
Konsekrator Paweł

Filaret, imię świeckie Jelenko Mićević (ur. 8 sierpnia 1957 w Borcach) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1969 ukończył seminarium duchowne św. Sawy w Belgradzie. W tym samym roku w kaplicy seminaryjnej złożył wieczyste śluby mnisze z imieniem Filaret przed patriarchą Serbii Germanem. 11 września tego samego roku został wyświęcony na hierodiakona, zaś 4 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach został skierowany do monasteru Slanaca, został również kapelanem seminarium, którego był absolwentem.

Zorganizował monaster św. Gabriela w Belgradzie, w dzielnicy Zemun, przy istniejącej już wcześniej cerkwi, której remont przeprowadził. Był organizatorem licznych pielgrzymek do Grecji, w tym na Athos, oraz do najważniejszych ośrodków religijnych na terytorium Jugosławii.

W czasie wojny w Chorwacji oraz wojny w Bośni zajmował się organizacją pomocy humanitarnej dla ofiar walk, wyjeżdżał na terytoria ogarnięte konfliktem. W okresie wojen w prasie pojawiły się jego fotografie w towarzystwie członków uzbrojonych oddziałów serbskich oraz z bronią na ramieniu. Hieromnich, następnie archimandryta Filaret występował również w telewizji, mówiąc o zbrodniach popełnionych przez Chorwatów na Serbach w czasie II wojny światowej. Wypowiadał się także na tematy związane z bieżącą polityką[1].

W grudniu 1998 otrzymał godność archimandryty. 14 maja 1999 otrzymał nominację na biskupa mileszewskiego. Uroczysta chirotonia miała miejsce 23 maja tego samego roku w soborze św. Michała Archanioła w Belgradzie, z udziałem patriarchy serbskiego Pawła i 11 innych hierarchów.

Popierał serbskich nacjonalistów, w tym Vojislava Šešelja. Jego działalność w eparchii mileszewskiej spotkała się z negatywnym odbiorem części wiernych, którzy skierowali do patriarchy Serbii petycję o jego przeniesienie[2]. Na katedrze pozostał do maja 2015, gdy został przeniesiony w stan spoczynku przez Święty Sobór Biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego, na podstawie wyników kontroli w eparchii[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Bazyli (Veinović)
Biskup mileszewski
1999 – 2015
Następca
Atanazy (Rakita)