Filip (landgraf Hesji-Homburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filip
ilustracja
landgraf Hesji-Homburg
Okres od 1839
do 1846
Poprzednik Ludwik
Następca Gustaw
Dane biograficzne
Dynastia heska
Data i miejsce urodzenia 11 marca 1779
Homburg vor der Höhe
Data i miejsce śmierci 15 grudnia 1846
Homburg vor der Höhe
Ojciec Fryderyk V
Matka Karolina z Hesji-Darmstadt
Żona Antonie Rosalie Pototschnigg
od 1828
do 1845

Filip (ur. 11 marca 1779 r. w Homburgu, zm. 15 grudnia 1846 r. tamże) – landgraf Hesji-Homburg od 1839 r., austriacki feldmarszałek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Filip był piątym synem landgrafa Hesji-Homburg Fryderyka V i Karoliny, córki landgrafa Hesji-Darmstadt Ludwika IX. Jako oficer heskiego oddziału walczył od 15 roku życia wraz z armią niderlandzką przeciwko Francji (w czasie I koalicji antyfrancuskiej). W związku z upadkiem twierdzy Sluis dostał się do niewoli, a po zwolnieniu z niej wstąpił w 1795 r. do armii austriackiej, w szeregach której pozostał do końca życia. Uczestniczył w licznych starciach okresu wojen napoleońskich. Po 1801 r. przez pewien czas pozostawał we Lwowie, gdzie studiował sztukę wojenną. Stopniowo awansował. Odznaczył się szczególnie w bitwach pod Aspern i pod Wagram; po tej ostatniej został odznaczony krzyżem rycerskim orderu Marii Teresy. W 1812 r. był członkiem austriackiego korpusu posiłkowego wspierającego Napoleona podczas kampanii rosyjskiej. W 1813 r. walczył przeciwko Napoleonowi w bitwie pod Dreznem i Bitwie Narodów pod Lipskiem (już w randze feldmarszałka-lejtnanta).

Po upadku Napoleona wysyłany z misjami dyplomatycznymi do Rosji i Wielkiej Brytanii. W 1821 r. mianowany gubernatorem Neapolu, pełnił też inne ważne funkcje wojskowe w Austrii oraz Galicji. W 1839 r., po śmierci starszego brata Ludwika objął dziedzictwo w Hesji-Homburgu. W tym samym roku został mianowany gubernatorem pobliskiej Moguncji i rezydował naprzemiennie tam i w Homburgu (funkcję gubernatorską pełnił do 1844 r.). Planował nadać swemu księstwu konstytucję, przeszkodziła jednak temu jego śmierć. Krótko przed nią otrzymał stopień feldmarszałka.

Żoną Filipa była od 1828 r. Antonie Rosalie Pototschnigg (1806–1845), wdowa po baronie von Schimmelpfennig, podniesiona przez brata Filipa, Ludwika, do godności hrabiowskiej. Nie miał dzieci, tron w Hesji-Homburg po jego śmierci odziedziczył młodszy brat Gustaw.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]