Filmy dokumentalne o Korei Północnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filmy dokumentalne o Korei Północnej – artykuł zawiera listę filmów dokumentalnych poświęconych Korei Północnej. Filmy, które otrzymały nagrody na festiwalach filmowych opisano w osobnych hasłach.

Defilada[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Defilada (film).

Dzieci złego państwa[edytuj | edytuj kod]

Dzieci złego państwa (oryg. tytuł: Children of the Secret State) – film dokumentalny stworzony w 2000 roku reżyserii Carli Garapedian. Film omawia problem głodu i nieprzestrzegania praw człowieka w Korei Północnej. Materiał skupia się głównie na sytuacji dzieci w Korei, które często są głodującymi sierotami. Obok problemu dzieci film opowiada o sytuacji w obozach koncentracyjnych (na podstawie zeznań uchodźców mieszkających w Korei Południowej), kanibalizmie oraz polityce rządu zajmują się rozwojem armii, handlem narkotykami, budową gigantycznych obiektów, z których korzystają tylko członkowie partii oraz turyści. Zdjęcia z oficjalnej podróży po Korei wykonywała Anna Roberts, zaś miejsca, do których nie mają dostępu turyści, wykonał nieznany z prawdziwego imienia i nazwiska opozycjonista Ahn Chol, korzystając z ukrytej kamery[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Podczas tworzenia materiału zaginął Ahn Chol, który prawdopodobnie został zesłany do koreańskiego obozu koncentracyjnego lub zabito go przy granicy.

Historie z Yodok[edytuj | edytuj kod]

Historie z Yodok (oryg. tytuł: Yodok Stories) – film dokumentalny wyreżyserowany przez Andrzeja Fidyka i wyprodukowany przez Torstein Grude. Opowiada on historię garstki osób którym udało się uciec z Korei Północnej, w tym więźniów Kwan-li-so nr 15 w Yodok[2].

Idioci w Korei[edytuj | edytuj kod]

Idioci w Korei (oryg. tytuł: Det røde kapel; inny tytuł: Komedianci w Korei Północnej) – duński film z 2009 roku w reżyserii Madsa Brüggera. Zdjęcia kręcono w Korei Północnej w 2006 roku[3]. Zdjęcia do filmu trwały trzy tygodnie[3]. Po premierze filmu w kinach, reżyser Mads Brügger otrzymał za pośrednictwem ambasady Korei Północnej w Szwecji list o treści różnica między ludźmi i zwierzętami polega na tym, że ludzie mają sumienie[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjna grupa teatralna, „Czerwona Orkiestra”, składająca się z dziennikarza i dwóch duńskich komików pochodzenia południowokoreańskiego wyjeżdża do Korei Północnej pod pretekstem wymiany kulturowej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Korea Północna - jeden dzień z życia[edytuj | edytuj kod]

Korea Północna - jeden dzień z życia (oryg. tytuł: Noord-Korea: Een dag uit het leven) – holenderski film dokumentalny wyreżyserowany przez Pietera Fleury'ego. Premiera filmu odbyła się 27 kwietnia 2004 roku[4]. Film otrzymał nominację na Nederlands Film Festival w kategorii „najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy”[4]. Budżet filmu wyniósł 200 tys. euro[4].

Kraj pod czerwoną gwiazdą[edytuj | edytuj kod]

Kraj pod czerwoną gwiazdą (oryg. tytuł: Unterm Roten Stern - Alltag in Nordkorea, znany także pod tytułem Daily Life in North Korea) – niemiecki film dokumentalny z 2005 roku reżyserii Bernda Girrbacha. Film ukazał się w wersji niemieckojęzycznej, anglojęzycznej, francuskojęzycznej, hiszpańskojęzycznej[5]. W Polsce premiera filmu odbyła się na TVP 2. Film opowiada o Korei Północnej i życiu jej mieszkańców – kraju, w którym duża ilość pieniędzy trafia na armię, a mieszkańcy przymierają głodem. Twórcy filmu nagrali m.in.: bazar (który według władz nie istnieje oficjalnie), życie codzienne przeciętnej koreańskiej rodziny, przygotowania do rocznica urodzin Kim Ir Sena, szkołę w Pjongjangu.

Pociąg do Seulu[edytuj | edytuj kod]

Pociąg do Seulu (oryg. tytuł: Seoul Train) – amerykański film dokumentalny reżyserii Aarona Lubarskiego, Jima Butterwortha i Lisę Sleeth. Zdjęcia do filmu kręcono w Chińskiej Republice Ludowej, w Korei Północnej, w Polsce, w Korei Południowej, w Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych[6]. Pociąg do Seulu ukazuje kryzys humanitarny związany z uchodźcami z Korei Północnej. W filmie przedstawiono politykę Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko uchodźcom i pomagającym im osobom, historię „podziemnego szlaku", zorganizowanej przez wolontariuszy z całego świata oraz protesty w Warszawie przeciwko łamaniu praw człowieka w Korei Północnej.

Pod opieką wiecznego słońca[edytuj | edytuj kod]

Pod opieką wiecznego słońca (oryg. tytuł: V paprscích slunce) – czeski film dokumentalny reżyserii Witalija Manski. W filmie przedstawiono dziewczynkę z przeciętnej północnokoreańskiej rodziny, którą wybrano do koreańskiej „Sparakiady”. Światowa premiera filmu odbyła się w październiku 2015 roku, polska zaś 1 lipca 2016[7]. Film uzyskał nagrodę Amnesty International[8].

Przepustka do piekła[edytuj | edytuj kod]

Przepustka do piekła (oryg. tytuł: This World: Access to Evil, inne polskie tytuły: Obozy śmierci, Na osi zła - kraj cichej śmierci[9]) – brytyjski film dokumentalny reżyserii Ewy Ewart poświęcony obozom koncentracyjnym w Korei Północnej. W filmie skupiono się głównie na obozach koncentracyjnych. Po otrzymaniu zgody na wjazd do Korei Północnej przez trzyosobową ekipę zostają przydzieleni dwaj opiekunowie, którzy określają, co można nagrywać. Obok zdjęć z wycieczki w filmie pojawiły się relacje ludzi, którzy przeżyli tortury w obozach oraz wypowiedzi pracowników obozów.

Witajcie w Korei Północnej[edytuj | edytuj kod]

Witajcie w Korei Północnej (oryg. tytuł: Vítejte v KLDR!) – czeski film dokumentalny z 2009 roku. W filmie grupa turystów z Czech odwiedza Koreę Północną. Zwiedzają przede wszystkim Pjongjang, są oprowadzani przez przewodników po miejscach publicznych takich jak muzea, biblioteki, odwiedzają także Strefę Zdemilitaryzowaną i składają kwiaty przed pomnikiem Kim Ir Sena. Uczestnicy opisują swoje wrażenia na temat totalitarnego systemu panującego w tym państwie[10][11].

Za kulisami: Korea Północna z ukrycia[edytuj | edytuj kod]

Za kulisami: Korea Północna z ukrycia (oryg. tytuł: Inside North Korea) – amerykański film dokumentalny z 2006 roku studia Pangloss Films ukazany w serii National Geographic Explorer. Film prezentuje Koreę Północną rządzoną przez „ukochanego przez naród” Kim Dzong Ila. Kamery filmują misję medyczną niosącą pomoc chorym na zaćmę. Zarejestrowany z ukrycia materiał prezentuje obraz kraju, który otacza kult Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena[12].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dzieci złego państwa w bazie Filmweb
 2. Historie z Yodok w bazie IMDb (ang.)
 3. a b c Mads Brugger: Idioci w Korei i Afryce (pol.). film.interia.pl, 2012-05-21. [dostęp 2015-08-19].
 4. a b c North Korea: A Day in the Life (2004) Awards (ang.). IMDb. [dostęp 2016-06-05].
 5. alongmekong.com: NORDKOREA (ang.). [dostęp 2015-06-06].
 6. Pociąg do Seulu (2004), Seoul Train Pociąg do Seulu (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2015-10-04].
 7. Pod opieką wiecznego słońca w bazie Filmweb
 8. POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA Under the Sun (pol.). dogsac.pl. [dostęp 2016-08-06].
 9. Przepustka do piekła w bazie Filmweb
 10. Oficjalna strona filmu „Witajcie w Korei Północnej” (cz.). vitejtevkldr.cz. [dostęp 2016-06-05].
 11. Vítejte v KLDR! w bazie IMDb (ang.)
 12. Inside North Korea w bazie IMDb (ang.)