Finlandia-hiihto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Finlandia-hiihto – długodystansowy bieg narciarski, rozgrywany co roku w lutym, w południowej Finlandii, w prowincji Finlandia Południowa. Jest to najdłuższy i największy fiński maraton, jego trasa biegu na najdłuższym dystansie liczy 100 km. W ramach Finlandia-hiihto od 2017 roku rozgrywane są trzy biegi: na 100 km techniką dowolną lub techniką klasyczną oraz na 50 km klasykiem i stylem dowolnym. Zarówno kobiety jak i mężczyźni startują na wszystkich trzech dystansach. Bieg ten należy do cyklu Worldloppet, a w przeszłości do FIS Marathon Cup.

Pierwsza edycja biegu miała miejsce w 1974 roku. Początkowo bieg rozgrywano techniką klasyczną na dystansie 75 km z miejscowości Hämeenlinna w regionie Kanta-Häme do Lahti w regionie Päijät-Häme. Obecnie trasa znajduje się bliżej Lahti. Poprzednia trasa przecinała kilka zamarzniętych jezior i w związku z ryzykiem załamania się lodu ustalono obecny kształt biegu.

Najwięcej zwycięstw wśród mężczyzn odniósł Fin Kari Varis, który zwyciężał jedenastokrotnie w latach 2007-2017. Wśród kobiet najczęściej zwyciężała jego rodaczka Sisko Kainulainen która wygrała te zawody 12 razy w latach 1980-1985, 1987, 1991-1992 i 1993-1994.

Lista zwycięzców[edytuj | edytuj kod]

Rok Mężczyźni Kobiety Dystans
24 lutego 1974 Finlandia Jorma Kinnunen Finlandia Saara Saarinen 75 km
23 lutego 1975 Finlandia Alpo Virtanen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Marita Schleich 50 km
29 lutego 1976 Finlandia Pauli Siitonen Finlandia Siiri Rantanen 75 km
27 lutego 1977 Finlandia Pauli Siitonen Finlandia Siiri Rantanen 75 km
5 marca 1978 Finlandia Pauli Siitonen Finlandia Kaisa Mikkola 75 km
25 lutego 1979 Finlandia Pauli Siitonen Finlandia Lea Hakio 75 km
24 lutego 1980 Finlandia Jorma Kinnunen Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
22 lutego 1981 Szwecja Matti Kuosku Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
28 lutego 1982 Szwecja Matti Kuosku Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
27 lutego 1983 Norwegia Magnar Rismyhr Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
26 lutego 1984 Szwecja Örjan Blomquist Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
24 lutego 1985 Szwecja Örjan Blomquist Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
23 lutego 1986 Szwecja Örjan Blomquist Finlandia Marja Auroma 75 km
22 lutego 1987 Finlandia Veijo Hämäläinen Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
28 lutego 1988 Szwecja Anders Blomquist Finlandia Marja Auroma 75 km
5 marca 1989 Finlandia Hannu Manninen Finlandia Reetta Vauhkonen 75 km
24 lutego 1990 Norwegia Martin Hole Finlandia Marja Auroma 45 km st. klasyczny
24 lutego 1990 Finlandia Kari Nurmi Finlandia Sisko Kainulainen 45 km st. dowolny
16 lutego 1991 Szwecja Anders Blomquist Finlandia Sisko Kainulainen 75 km
22 lutego 1992 Szwecja Erik Hansson Finlandia Sisko Kainulainen 75 km st. klasyczny
23 lutego 1992 Finlandia Jukka Halttunen Finlandia Sirpa Klemetti 75 km st. dowolny
27 lutego 1993 Szwecja Erik Hansson Finlandia Sisko Kainulainen 50 km st. klasyczny
26 lutego 1994 Finlandia Teemu Vesala Finlandia Sisko Kainulainen 75 km st. klasyczny
27 lutego 1994 Finlandia Jukka Hartonen Finlandia Riitta Taskinen 75 km st. dowolny
25 lutego 1995 Finlandia Karri Hietamäki Rosja Tatiana Utrobina 50 km st. klasyczny
26 lutego 1995 Finlandia Jukka Hartonen Rosja Tatiana Jesipowa 50 km st. dowolny
24 lutego 1996 Szwecja Håkan Westin Rosja Nadieżda Sliesariewa 75 km st. klasyczny
25 lutego 1996 Rosja Michaił Durkin Rosja Tatiana Jesipowa 75 km st. dowolny
22 lutego 1997 Rosja Aleksander Worobjow Finlandia Sanna Virtanen 75 km st. klasyczny
23 lutego 1997 Finlandia Jukka Hartonen Rosja Nadieżda Simak 75 km st. dowolny
22 lutego 1998 Szwecja Håkan Westin Finlandia Sanna Virtanen 50 km st. klasyczny
27 lutego 1999 Szwecja Håkan Westin Finlandia Merja Kuusisto 75 km st. dowolny
26 lutego 2000 Estonia Raul Olle Japonia Madoka Natsumi 53 km st. klasyczny
26 lutego 2000 Finlandia Juusti Timo Finlandia Johanna Anttila 53 km st. dowolny
10 lutego 2001 Czechy Stanislav Řezáč Szwecja Antonina Ordina 52 km st. klasyczny
10 lutego 2001 Austria Cristian Stugir Szwajcaria Vroni König-Salmi 25 km st. dowolny
23 lutego 2002 Finlandia Ville Niemelä Finlandia Anu Kyyhkynen 44 km st. klasyczny
23 lutego 2002 Finlandia Timo Tossavainen Finlandia Katja Jokihaara 30 km st. dowolny
22 lutego 2003 Finlandia Mika Myllylä Finlandia Anu Kopra 60 km st. dowolny
23 lutego 2003 Finlandia Mikko Holmgren Finlandia Carina Ketonen 30 km st. klasyczny
21 lutego 2004 Finlandia Mika Myllylä Finlandia Maija Saarinen 60 km st. klasyczny
21 lutego 2004 Rosja Paweł Gałkin Finlandia Jaana Haapala 30 km st. dowolny
26 lutego 2005 Estonia Meelis Aasmäe Finlandia Satu Salonen 60 km st. klasyczny
26 lutego 2005 Finlandia Henry Viholainen Czechy Helena Rejzeková 30 km st. klasyczny
25 lutego 2006 Estonia Andrus Veerpalu Finlandia Satu Salonen 62 km st. klasyczny
25 lutego 2006 Finlandia Urmas Tiits Rosja Swietłana Orława 32 km st. klasyczny
24 lutego 2007 Finlandia Kari Varis Finlandia Anu Tähtinen 50 km st. klasyczny
24 lutego 2007 Finlandia Urmas Tiits Rosja Olga Waszcziłko 32 km st. klasyczny
25 lutego 2007 Finlandia Kari Varis Rosja Jekatierina Jurłowa 50 km st. dowolnym
23 lutego 2008 Finlandia Kari Varis Finlandia Sini Alusniemi 50 km st. klasyczny
23 lutego 2008 Finlandia Samuli Aspinen Finlandia Noora Kanerva 32 km st. klasyczny
24 lutego 2008 Finlandia Kari Varis Finlandia Kirsi Antila 50 km st. dowolny
21 lutego 2009 Finlandia Niklas Colliander Finlandia Outi Gröndahl 50 km st. klasyczny
21 lutego 2009 Finlandia Samuli Aspinen Finlandia Maria Mikkonen 32 km st. klasyczny
22 lutego 2009 Finlandia Kari Varis Finlandia Sini Alusniemi 50 km st. dowolny
27 lutego 2010 Finlandia Kari Varis Finlandia Liisa Anttila 50 km st. klasyczny
27 lutego 2010 Finlandia Mika Lankinen Finlandia Maria Kerko 32 km st. klasyczny
28 lutego 2010 Finlandia Teemu Härkönen Rosja Alesia Gusienkowa 50 km st. dowolny
26 lutego 2011 Szwecja Oskar Svärd Szwecja Sandra Hansson 50 km st. klasyczny
26 lutego 2011 Rosja Aleksiej Kirsanow Rosja Tatiana Kurochtina 32 km st. klasyczny
27 lutego 2011 Rosja Wiaczesław Zujew Finlandia Noora Kanerva 50 km st. dowolny
25 lutego 2012 Czechy Martin Koukal Ukraina Wałentyna Szewczenko 50 km st. klasyczny
25 lutego 2012 Rosja Andriej Gubałowski Finlandia Anniina Nousiainen 32 km st. klasyczny
26 lutego 2012 Finlandia Johan Gustafsson Ukraina Wałentyna Szewczenko 50 km st. dowolny
23 lutego 2013 Finlandia Kari Varis Finlandia Heli Heiskanen 50 km st. klasyczny
23 lutego 2013 Czechy Jan Franc Finlandia Saara Nikander 32 km st. klasyczny
24 lutego 2013 Finlandia Kari Varis Finlandia Sini Alusniemi 50 km st. dowolny
22 lutego 2014 Finlandia Ristomatti Hakola Finlandia Heli Heiskanen 50 km st. klasyczny
22 lutego 2014 Finlandia Matti Tammi Rosja Natalja Biełoszapko 32 km st. klasyczny
23 lutego 2014 Finlandia Kari Varis Finlandia Heli Heiskanen 50 km st. dowolny
22 lutego 2015 Finlandia Juho Mikkonen Finlandia Heli Heiskanen 50 km st. klasyczny
22 lutego 2015 Rosja Jurij Parfienow Finlandia Tiia Huuskonen 32 km st. klasyczny
23 lutego 2015 Finlandia Jussi Simula Finlandia Sini Alusniemi 50 km st. dowolny
27 lutego 2016 Finlandia Mikko Koutaniemi Finlandia Riitta-Liisa Roponen 42 km st. klasyczny
27 lutego 2016 Finlandia Jani Puhakka Finlandia Angelika Immonen 32 km st. klasyczny
28 lutego 2016 Finlandia Kari Varis Finlandia Riitta-Liisa Roponen 42 km st. dowolny
4 lutego 2017 Finlandia Esa Mursu Finlandia Sirpa Salo-Saari 100 km st. klasyczny
4 lutego 2017 Finlandia Kari Varis Finlandia Niina Virtanen 50 km st. klasyczny
5 lutego 2017 Finlandia Risto Uusivirta Finlandia Sini Alusniemi 50 km st. dowolny
25 lutego 2018 Stany Zjednoczone Tyler De Angelis Rosja Olga Zabrodina 100 km st. dowolny
24 lutego 2018 Finlandia Ari Luusua Finlandia Niina Virtanen 50 km st. klasyczny
25 lutego 2018 Czechy Fabian Stocek Finlandia Sini Alusniemi 50 km st. dowolny
23 lutego 2019 Finlandia Ari Luusua Finlandia Niina Virtanen 50 km st. klasyczny
24 lutego 2019 Finlandia Juho Mikkonen Szwecja Maria Gräfnings 50 km st. dowolny

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]