Fiołkowa dolina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fiołkowa dolina
Menekşeli Vadi
Autor Sait Faik Abasıyanık
Typ utworu opowiadanie
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Turcja
Język turecki
Data wydania 1947
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1976
Wydawca Państwowy Instytut Wydawniczy
Przekład Lucyna Antonowicz-Bauer

Fiołkowa dolina (tur. Menekşeli Vadi) – opowiadanie tureckiego pisarza Saita Faika Abasıyanıka, opublikowane w 1947 roku na łamach czasopisma Yenigün. Opowiadanie to znalazło się następnie w wydanym w 1948 r. tomie Lüzumsuz Adam. Na motywach opowiadania Ömer Lütfi Akad wyreżyserował w 1968 r. film pt. Vesikalı Yarim.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Narrator opowiadania przedstawia portret swojego przyjaciela, Bayrama, niegdyś handlarza migdałami, dziś przesiadującego w winiarni i przepijającego zarobek. Pewnego dnia Bayram zaprasza narratora, by z nim usiadł i opowiada, że przed laty opuścił dom rodzinny, żonę i małe dzieci i mając pieniądze ze sprzedaży migdałów żył rozrzutnie z kochanką z dala od rodziny. Kompletnie pijany, Bayram prosi narratora o to, by odprowadził go do domu i do opuszczonej rodziny. Na miejscu zostają przywitani bez jednego słowa, otrzymują posiłek i posłanie. Następnego dnia narrator odkrywa, że z okna domu rodzinnego Bayrama rozpościera się widok na ogród oraz dolinę porośniętą fiołkami.

Opowiadanie to przełożyła na język polski Lucyna Antonowicz-Bauer i zostało ono opublikowane dwukrotnie: w tomie Rajski statek. Antologia opowiadań tureckich, opracowanym przez Tadeusza Majdę, Warszawa 1976 oraz w tomie opowiadań Abasıyanıka pt. Tureckie opowieści morskie, Wilno 2004.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Majda Tadeusz: Rajski statek. Antologia opowiadań tureckich. Warszawa: 1976, s. 57-64.