Firma (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy grupy muzycznej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Firma
Inne nazwy eFIeReMA, Pięciogłowy smok
Rok założenia 2000
Pochodzenie Polska, Kraków
Gatunek hip-hop, hardcore rap, świadomy hip-hop, alternatywny hip-hop
Aktywność od 2001
Wydawnictwo muzyczne Zooteka, Rockers Publishing, Fonografika
Powiązania Ganja Mafia, Bosskiskład, Drużyna Mistrzów, Gang Albanii
Skład
Roman „Bosski Roman” Lachowolski (od 2001)
Tadeusz „Tadek” Polkowski (od 2000)
Paweł „Popek” Mikołajuw (od 2001)
Krzysztof „Pomidor” Romanik (2001–2010, od ~2015)
Byli członkowie
Marcin „Kali” Gutkowski (2000–2010)
Strona internetowa

Firma – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop, zaliczana do nurtu ulicznego rapu[1]. Powstała w 2000 roku w Krakowie. Grupie przewodzili raperzy Roman „Bosski Roman” Lachowolski i Tadeusz „Tadek” Polkowski, którzy jako jedyni wzięli udział w nagraniach wszystkich albumów Firmy. Zespół współtworzył także raper Paweł „Popek” Mikołajuw. Działalność zespołu charakteryzuje zmienność składu. Na przestrzeni lat część występujących w składzie raperów brała udział w nagraniach studyjnych w roli gości lub jako równorzędni współtwórcy. Przyczyną była m.in. niegdysiejsza działalność przestępcza większości członków Firmy. Ostatnim utworem zespołu, który pojawił się na solowym albumie rapera Popka pt. Monster był utwór ''Jeszcze Firma nie zginęła'', gdzie udzielili się gościnnie członkowie Firmy Tadek i Bosski Roman[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 2000 roku w Krakowie z inicjatywy raperów Tadeusza „Tadka” Polkowskiego oraz Marcina „Kaliego” Gutkowskiego[3]. W 2001 roku do grupy dołączyli Paweł „Popek” Mikołajuw i Krzysztof „Pomidor” Romanik z Legnicy, a następnie Roman „Bosski Roman” Lachowolski[3]. Debiutanckie wydawnictwo grupy pt. Pierwszy nielegal ukazało się tego samego roku[3]. Album został nagrany w czteroosobowym składzie, bez Kaliego. W 2002 roku nakładem wytwórni Zooteka ukazał się album pt. Z dedykacją dla ulicy[3]. Już po nagraniu albumu wyrokiem sądu Kali i Pomidor zostali skazani na karę pozbawienia wolności[4]. Wśród gości na albumie znaleźli się m.in. Doz, Mor W.A. oraz Tru Kru. Na płycie znalazł się prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych utworów formacji pt. „Brat”. Do piosenki powstał teledysk do którego zdjęcia odbyły się w Zakładzie Karnym w Tarnowie.

W 2005 roku ukazał się trzeci album grupy pt. Nielegalne rytmy[3]. Wydawnictwo zostało zarejestrowane bez Popka i Pomidora w składzie[5]. Materiał został oparty na riddimach. Natomiast jedynym gościem na wydawnictwie był Mercedresu. W 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej Rockers Publishing ukazał się kolejny album grupy pt. Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad[3][6][7]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Parol, Szajka, Leetal, Berezin, Komplex, Orion oraz Kultama. Natomiast produkcji podjął się Piero. Nagrania były promowane teledyskami do utworów: „Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad” z udziałem Hemp Gru, „Po tej samej stronie” i „Reprezentuje JP”. 30 września 2009 roku został wydany album pt. NieLegalne Rytmy. Kontynuacja. Materiał został nagrany w trzyosobowym składzie bez Popka i Pomidora, który wystąpili w roli gości. W ramach promocji do utworów „Mam wyjebane” i „Misja” zostały zrealizowane teledyski. Płyta przysporzyła grupie pierwszego sukcesu komercyjnego. Wydany przez Fonografikę album dotarł do 47. miejsca listy OLiS.

W 2010 roku skład zespołu opuścił Kali[8]. Grupa już bez niego wydała 26 marca 2011 roku album pt. Nasza broń to nasza pasja[9]. W nagraniach nie wziął również udziału Pomidor, który ostatecznie odszedł z grupy. Na wydawnictwo złożyły się dwie płyty zawierające premierowe nagrania oraz płyta koncertowa zarejestrowana w klubie Fonobar. Produkcji materiału podjęli się Piero, P.A.F.F., Zich, DJ Decks oraz Tom Corman. Z kolei gościnnie wystąpili m.in. Peja, Lukasyno, Dixon37, Bas Tajpan oraz Paluch. Pierwszym singlem promującym był utwór „Kryminalny rap”, do którego został zrealizowany także teledysk[10]. Kolejne wideoklipy zostały zrealizowane do piosenek „Nasza broń/Honor i ojczyzna”, „Brat bratu bratem”, „Nie zabierzesz mikrofonu”, „Jara-My”, „Dobre dziewczyny”, „Wyprawa nocna 5" oraz „Głowa do góry” (remix). Czwarty „legalny” album formacji przyniósł jej największy sukces komercyjny. Materiał dotarł do 30. miejsca w zestawieniu OLiS, a także uzyskał status platynowej płyty.

31 lipca 2012 roku grupa opublikowała utwór pt. „Filar z waty”, stanowiący diss skierowany do byłego członka Firmy, Kaliego[11]. Była to odpowiedź na treść jego utworu pt. „Żyję zamiast polec”, opublikowanego na albumie solowym Gdy zgaśnie Słońce w maju 2012 roku[12].

Po 2015 roku, po gościnnym wystąpieniu Firmy (Bosskiego, Popka i Pomidora) na płycie Miejskiego Sortu brak jest doniesień o działalności zespołu[13]. Według deklaracji Popka z 2016 roku, zespół wypalił się[14][15].

W 2017 roku na solowej płycie Pomidora – jednego z członków Firmy – w dwóch utworach gościnnie wystąpili razem: Popek oraz Bosski Roman[16]. Do jednego z nich został stworzony teledysk[17][18].

W 2019 roku Kali nagrał utwór z teledyskiem pod tytułem F.I.R.M.A, który znalazł się na płycie Chudy Chłopak[19] oraz Bosski Roman wraz z Pomidorem nagrali utwór pt. eFIeReMA[20], w których wspominają czasy Firmy, a refreny z tych utworów są inspirowane, refrenem z utworu Firmy pt. Brat z 2002 roku[21].

Twórczość i odbiór[edytuj | edytuj kod]

Twórczość formacji charakteryzuje m.in. agresja i bezkompromisowość[1]. W tekstach utworów Firma propaguje kierowanie się tzw. „zasadami ulicy”[22]. Ponadto uwypuklony jest negatywny stosunek wobec niektórych działań policji w związku z brakiem akceptacji nadużyć dokonywanych przez jej funkcjonariuszy[23]. Członkowie grupy są autorami hasła JP (oznaczającego w pierwotnym rozumieniu „Jebać Policję”, co stanowi korelację do podobnego zwrotu HWDP). Z czasem slogan stał się nazwą stworzonej przez członków grupy marki komercyjnej, na potrzeby której skrótowiec JP przybiera inne znaczenia[24], zaś formalnie urzędowo został zarejestrowany jako „Jestem Porządny”[25].

Poza pozytywnym przyjęciem muzyki Firmy w środowiskach blokowisk i ulicy, dodatkowo sami członkowie zespołu przyznali, że ich twórczość znajduje szeroki odbiór u osób skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych. Zainteresowanie ich muzyką u więźniów wzbudził w szczególności album Z dedykacją dla ulicy[22]. W tym czasie w Zakładzie Karnym w Tarnowie przebywał Kali, a reszta członków grupy w 2003 roku na terenie tego więzienia zagrała koncert i zrealizowała teledysk do utworu „Brat”[26].

W swojej twórczości grupa stworzyła utwory bezpośrednio odnoszące się do polskich bokserów. Utwór „Czas na walkę” na płycie NieLegalne Rytmy. Kontynuacja z 2009 roku stanowi odniesienie do Dawida Kosteckiego (tekst refrenu zawiera słowa: „To czas na walkę, to czas na walkę, Dawid Kostecki uliczny fighter”). Od tego czasu piosenka towarzyszyła wejściom Kosteckiego na ring przed walkami[27][28]. W 2010 roku Firma nagrała utwór „Uliczne pięści / Szpila ma moc” dla Artura Szpilki[29]. Od tego czasu do 2013 członkowie grupy wykonywali piosenkę w trakcie wejścia Szpilki do ringu przed walką[30].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Pierwszy nielegal
 • Data: 2001
 • Wydawca: brak (nielegal)
Z dedykacją dla ulicy
 • Data: 9 września 2002
 • Wydawca: Zooteka
Nielegalne rytmy
 • Data: 2 maja 2005
 • Wydawca: brak (nielegal)
Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad
 • Data: 8 października 2008
 • Wydawca: Rockers Publishing
 • POL: 5 tys.+[1]
NieLegalne Rytmy. Kontynuacja
 • Data: 30 września 2009
 • Wydawca: Fonografika
47[31]
Nasza broń to nasza pasja
 • Data: 26 marca 2011
 • Wydawca: Fonografika
30[32]
„–” album nie był notowany.

Występy Gościnne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Utwór Źródło
DJ 600VWkurwione bity 2001 „Za Dużo” (gościnnie: Incydent, Firma: Kali, Tadek) [35]
KRK Rap Atak (kompilacja) 2002 Firma – „Co z tego masz” [36]
Klan CD#26 (kompilacja) Firma – „Słowo na ulicy” [37]
Firma – Z Dedykacją Dla Ulicy
Hip Hop Rasizm Stop #2 (kompilacja) 2003 Firma – „Palę (Remix)” [38]
WWOWitam was w rzeczywistości 2005 „Chcesz być słynny” (gościnnie: Firma: Tadek, Bosski Roman, Kali oraz Mercedresu) [39]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi (kompilacja) 2006 Firma – „Kim jestem w twoich oczach” [40]
Małolat, Ward, Pono, Firma: Tadek, Bosski Roman oraz Juras, Roman, Wigor – „Jedziesz II”
KRKRAP.com Vol.2 (kompilacja) 2008 Firma – „Reprezentuję JP (Remix)”
[41]
Bosski Roman & Piero – Krak 2 2009 „Mamy moc” (gościnnie: Firma: Kali, Popek, Tadek oraz Lee’tal) [42]
Hemp GruDroga „Wyrok ulicy” (gościnnie: Firma: Tadek, Bosski Roman, Kali, Popek oraz Kafar, Żary, Rest) [43]
NON KoneksjaEksplozja „Ostatni raz” (gościnnie: Firma: Kali, Bosski Roman, Tadek) [44]
Piero Beatmaker – Mixtape (kompilacja) 2010 „Gdy życie doświadcza to o wenę nie trudno (Remix)” (gościnnie: Firma)

„Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad (Remix)” (gościnnie: Firma, Hemp Gru)

[45]
PTPWybuchowa receptura „Łapię życie za pysk” (gościnnie: Firma: Tadek, Bosski Roman) [46]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) 2011 Firma – „Jara-my” (GJ Edition) [47]
Drużyna Mistrzów (kompilacja) 2012 Firma, Młody Bosski, Daddy Freddy – „Fi Di Youths” [48]
Prosto Mixtape Kebs (kompilacja) Firma – „Jestem Lepszy” [49]
BorixonRap Not Dead „Nie do wiary” (gościnnie: Firma: Popek, Bosski Roman) [50]
Berezin – XM2012 2013 „SSF” (gościnnie: Kali (Szybki Szmal), ILLG, Firma: Bosski Roman, Tadek oraz Klimon, Ledion, Cistychov, Komplex, Pravda) [51][52]
Drużyna Mistrzów 2: Sport, Muzyka, Pasja (kompilacja) Pih, Bosski Roman, Młody Bosski, Tadek – „Wirus Lenistwa” [53]
PopekMonster „Jeszcze Firma Nie Zginęła” (gościnnie: Firma: Tadek, Bosski Roman) [54]
Dudek RPKOd Serca 2012 „Dla Ludzi z Charakterem” (gościnnie: RPK, Firma: Bosski Roman Tadek, Popek) [55]
RenaUliczna Psychologia „Uliczna Psychologia” (gościnnie: Firma: Popek, Bosski Roman) [56]
Dixon37OZNZ 2014 „Cichy Świadek” (gościnnie: Firma: Bosski Roman, Tadek oraz Stefan, Młody Krasul) [57]
NiziołPretekst 2015 „KRK Rap” (gościnnie: Szajka, Firma: Bosski Roman, Tadek oraz Wysoki Lot, Tobi, Chinczyk, Gruszka, Songo Omerta) [58]
SobotaCzekając na Sobotę „JP na Stoprocent” (gościnnie: Firma: Popek, Bosski Roman) [59]
Drużyna Mistrzów 3 (kompilacja) Popek, Bosski Roman, Papaj – „MMA” [60]
Miejski SortGry Wszystkich Miast „Milczenie Owiec” (gościnnie: Firma: Bosski Roman, Popek, Pomidor) [61]
Pomidor – Uliczny Dom Wariatów 2017 „Nie Ma Skutków Bez Przyczyn Tak Jak Dymu Bez Ognia” (gościnnie: Firma: Popek, Bosski Roman oraz Władek TRP, Juras, STW Podziemie)

„Dość” (gościnnie: Firma: Popek, Bosski Roman oraz Daro, GPY, Ważka G21)

[16]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Słowo na ulicy” 2002
Z dedykacją dla ulicy [62]
„Brat” 2003 Tuse Pierwszy Nielegal / Z dedykacją dla ulicy [26]/[63]
„MO Faya” 2006
Nielegalne rytmy [64]
„Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad” (gościnnie: Hemp Gru) 2008
Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad [65]
„Po tej samej stronie”
[66]
„Reprezentuje JP” Manufakturax [67]
„Mam wyjebane” 2009
NieLegalne Rytmy. Kontynuacja [68]
„Misja” (gościnnie: Bob One, Bas Tajpan, Lukasyno, MoniLove) Przedmarańcza [69]
„Kryminalny rap” 2011
Nasza broń to nasza pasja [70]
„Nasza broń/Honor i ojczyzna”

oraz

„Nasza broń (RMX)”

Gwaranto Studio [71]
„Brat bratu bratem” Act 6 Group [72]
„Nie zabierzesz mikrofonu” (gościnnie: Virus Syndicate) Popek & Bosski [73]
„Jara-My” (gościnnie: Bas Tajpan) Act 6 Group [74]
„Dobre dziewczyny” Gwaranto Studio [75]
„Wyprawa nocna 5" Tomek Planta [76]
„Głowa do góry (RMX)” 2012
[77]
Gościnnie
Firma – „Słowo Na Ulicy” 2002 Klan CD#26 (kompilacja) [78]
Firma – „Reprezentuję JP (remix)” 2008 Manufakturax KRKRAP.com Vol.2 (kompilacja) [79]
Hemp Gru – „Wyrok Ulicy” (gościnnie: Bosski Roman, Kafar, Tadek, Kai, Żary, Popek, Rest) 2009 Dill Film Studio Droga [80]
Firma – „Jara-my” (GJ edition) 2011 Act 6 Group Grube Jointy 2: karani za nic (kompilacja) [81]
Popek – „Jeszcze Firma NIe Zginęła” (gościnnie: Tadek, Bosski Roman) 2012 Hit Vision Monster [82]
Borixon – „Nie Do Wiary” (gościnnie: Popek, Bosski Roman) Borixon & Firma Rap Not Dead [50]
Pih, Bosski Roman, Młody Bosski, Tadek – „Wirus Lenistwa” 2013 Gwaranto Studio Drużyna Mistrzów 2: Sport, Muzyka, Pasja (kompilacja) [83]
Dixon37 – „Cichy Świadek” (gościnnie: Bosski Roman, Stefan, Tadek, Młody Krasul) 2014 PokaFilm OZNZ [84]
Nizioł – „KRK Rap” (gościnnie: Szajka, Bosski Roman, Wysoki Lot, Tobi, Chinczyk, Gruszka, Tadek, Songo Omerta) 2015 OesVidyo Pretekst [85]
Sobota – „JP na Stoprocent” (gościnnie: Popek, Bosski Roman) Piotr Gołdych Czekając Na Sobotę [86]
Pomidor – „Nie Ma Skutków Bez Przyczyn Tak Jak Dymu Bez Ognia” (gościnnie: Władek TRP, Bosski Roman, Popek, Juras, STW Podziemie) 2018 Uliczny Dom Wariatów [87]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Jakub Żulczyk: Firma: po tej samej stronie (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-12-11. [dostęp 2011-06-29].
 2. TELEDYSK: Popek – „Jeszcze Firma nie zginęła” ft. Tadek, Bosski Roman – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-07-30] (pol.).
 3. a b c d e f Firma (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-17].
 4. Firma – wywiad (Autor: Tomasz Walkiewicz) (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-21].
 5. Firma – Nielegalne Rytmy (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-15].
 6. Firma „Przeciwko Kurestwu I Upadkowi Zasad” konkurs (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-17].
 7. F.I.R.M.A – Przeciwko Kurestwu I Upadkowi Zasad (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-17].
 8. Biografia Kaliego (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-25].
 9. Firma „Nasza Broń To Nasza Pasja” 2011 Promomix nr 1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-01-13].
 10. bosskiskromny: Firma -Kryminalny Rap (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2011-01-13].
 11. Firma dissuje Kaliego w kawałku „Filar Z Waty” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-01].
 12. Kali odpowiada na zaczepki Firmy (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-01].
 13. 5. Miejski Sort, FIRMA – Milczenie Owiec (muz. FERU). Miejski Sort 2015-11-21. [dostęp 2017-09-13].
 14. Popek o Firmie „Ten zespół wypalił się”. glamrap.pl, 2016-05-29. [dostęp 2017-10-01].
 15. „Zrozumiałem, że lepiej zło dobrem zwyciężać” – wywiad z Tadeuszem „Tadkiem” Polkowskim. radiomaryja.pl, 2017-05-17. [dostęp 2017-10-01].
 16. a b Pomidor „Uliczny dom wariatów” – zamów album na preorder.pl, Preorder.pl – muzyka, rap, streetwear, hip hop [dostęp 2017-12-12].
 17. Pomidor – Nie ma skutkow bez przyczyny (+goscie)prod.MarcQs. Pomidor Uliczny Dom Wariatów 2018-02-12. [dostęp 2018-03-02].
 18. Pomidor – Nie ma skutków bez przyczyny (+ goście). KrólAlbaniiTV 2018-02-12. [dostęp 2018-03-02].
 19. Kali x Magiera – F.I.R.M.A (cuty Dj Feel-X). [dostęp 2019-08-28].
 20. BOSSKI – eFIeReMA (feat. Pomidor) [Lyric Video upddl2]. [dostęp 2019-08-28].
 21. Firma-Brat. [dostęp 2019-08-28].
 22. a b Firma – „Z klasą i fasonem” – wywiad. mhh.pl. [dostęp 2012-02-21].
 23. Newsweek oskarża Hemp Gru i Firmę – Wilku i Bilon na okładce (pol.). hiphopnieumarl.pl. [dostęp 2012-02-21].
 24. Zawsze byłem zapatrzony w nowe brzmienia – Bosski (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-21].
 25. Firma: po tej samej stronie (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-21].
 26. a b Firma – „Brat” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 27. Dawid „Cygan” Kostecki. onet.pl, 2011-06-09. [dostęp 2013-01-08].
 28. Dawid Kostecki – bokser, przestępca, uliczny fighter. W czerwcu stoczy walkę życia albo pójdzie siedzieć (pol.). natemat.pl. [dostęp 2013-01-08].
 29. HIP HOP DLA ARTURA SZPILKI. bokser.org, 2010-12-16. [dostęp 2013-01-08].
 30. FIRMA WYPROWADZA SZPILKE NA RING! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-01-08].
 31. OLiS – sprzedaż w okresie 05.10.2009 – 11.10.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-04-08].
 32. OLiS – sprzedaż w okresie 28.03.2011 – 03.04.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-04-08].
 33. ZPAV: regulamin przyznawiania certyfikatów sprzedaży (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-04-23].
 34. Platynowe płyty CD przyznane w 2015 roku, ZPAV [dostęp 2015-04-02].
 35. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu, hiphopedia.info [dostęp 2017-12-19].
 36. KRK Rap Atak (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 37. Klan CD#26 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 38. Hip Hop Rasizm Stop #2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 39. Witam was w rzeczywistości (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 40. Mixtape Prosto Deszczu Strugi (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 41. KRKRAP.com Vol.2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 42. Krak 2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 43. Hemp Gru „Droga” już w sprzedaży (pol.). [dostęp 2012-08-01].
 44. NON Koneksja – „Eksplozja” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 45. Beatmaker Mixtape (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 46. Wybuchowa receptura (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 47. Grube Jointy 2: Karani Za Nic (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 48. Drużyna Mistrzów (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 49. Prosto Mixtape Kebs (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 50. a b BORIXON – Nie do wiary gośc. Popek, Bosski Roman (prod. Donatan) VIDEO – RAP NOT DEAD. stoprocentTV 2012-11-02. [dostęp 2017-12-26].
 51. SSF – KALI(SK)ILLG(SRB)BOSSKI(PL)KLIMON(UA)LEGION(RUS)CISTYCHOV(SK)KOMPLEX(SRB)TADEK(PL)PRAVDA(UA). WagWanEntertainment 2014-07-13. [dostęp 2017-12-16].
 52. Berezin: XM2012 – CD | Bontonland.cz, www.bontonland.cz [dostęp 2017-12-16].
 53. DM2-PiH, Bosski, Tadek, Młody Bosski „Wirus Lenistwa” (prod.Paff Bagerski). DruzynaMistrzow 2013-06-14. [dostęp 2017-09-13].
 54. Popek – „Monster” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01].
 55. DUDEK RPK / Od Serca 2012 – 5. Dla ludzi z charakterem feat. Firma, RPK. PRO REC 2013-03-08. [dostęp 2017-09-13].
 56. 2. Rena gośc. Popek, Bosski Roman – Uliczna psychologia (prod. Matheo) AUDIO. stoprocentTV 2013-12-13. [dostęp 2017-12-26].
 57. Dixon37 – Cichy Świadek ft. Bosski Roman & Tadek (Firma), Stefan (Miejski Przekaz), Młody Krasul. Step Records 2014-05-28. [dostęp 2017-09-15].
 58. Nizioł ft. Sabot, Bosski, Tobi, Chińczyk, A.R.F, Gruszka, Gruber, Żabol, Tadek, Songo – KRK RAP. UrbanRecTv 2015-01-29. [dostęp 2017-09-15].
 59. Sobota gośc. Popek, Bosski Roman – JP na Stoprocent (prod. Matheo) / Czekając na Sobotę. stoprocentTV 2015-05-24. [dostęp 2017-09-15].
 60. DM3-Popek, Bosski, Papaj –„MMA” prod Żusto. DruzynaMistrzow 2015-05-28. [dostęp 2017-09-13].
 61. 5. Miejski Sort, FIRMA – Milczenie Owiec (MUZ. FERU). Miejski Sort 2015-11-21. [dostęp 2017-09-13].
 62. Firma – slowo na ulicy (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-01-20].
 63. Profil CD #01 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-21].
 64. Firma – Mo faya (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-01-20].
 65. Firma ft. Hem Gru „Przeciwko Kurestwu I Upadkowi Zasad” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-17].
 66. Firma – „Po tej samej stronie” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 67. Firma – „Reprezentuję JP” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 68. Firma „Mam wyjebane” video (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-09-15].
 69. „Misja” feat. Bob One, Bas Tajpan, Lukasyno, MoniLove (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 70. FIRMA – „Kryminalny Rap” (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2011-04-20].
 71. Gwaranto Studio: Realizacje (pol.). www.gwaranto.pl. [dostęp 2011-04-20].
 72. Firma – „Brat Bratu Bratem” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 73. Firma – „Nie Zabierzesz Mikrofonu (ft.Virus Syndicate)” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 74. Firma – JaraMy ft.Bas Tajpan(OFFICIAL VIDEO) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2011-05-02].
 75. Firma – Dobre Dziewczyny (teledysk) (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-22].
 76. Firma-Wyprawa nocna 5 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-10-31].
 77. Firma – „Głowa do góry (P.a.f.f. RMX)” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-01-11].
 78. Firma-Słowo Na Ulicy. Bosski DM Firma 2012-01-28. [dostęp 2017-12-16].
 79. Firma – Reprezentuje JP RMX. Piero. rozekpl 2007-10-14. [dostęp 2017-12-16].
 80. Hemp Gru – Wyrok Ulicy feat. Dixon37, Firma (prod. Fuso) (Official Video) [DIIL.TV]. DIIL.TV 2010-03-03. [dostęp 2017-12-16].
 81. Firma – Jara-My (Piero Remix) (OFFICIAL VIDEO). Act6 Group 2011-05-01. [dostęp 2017-12-16].
 82. POPEK MONSTER FEAT. TADEK & ROMAN BOSSKI – JESZCZE FIRMA NIE ZGINELA. WagWanEntertainment 2012-10-20. [dostęp 2017-12-16].
 83. DM – Pih, Bosski, Młody Bosski, Tadek – Wirus Lenistwa. Gwaranto Studio 2014-01-07. [dostęp 2017-12-26].
 84. Dixon37 – Cichy Świadek ft. Bosski Roman & Tadek (Firma), Stefan (Miejski Przekaz), Młody Krasul. Step Records 2014-05-28. [dostęp 2017-12-16].
 85. Nizioł ft. Sabot, Bosski, Tobi, Chińczyk, A.R.F, Gruszka, Gruber, Żabol, Tadek, Songo – KRK RAP. UrbanRecTv 2015-01-29. [dostęp 2017-12-16].
 86. Sobota gośc. Popek, Bosski Roman – JP na Stoprocent (prod. Matheo) / Czekając na Sobotę. stoprocentTV 2015-05-24. [dostęp 2017-12-26].
 87. Pomidor – Nie ma skutków bez przyczyny (+ goście). KrólAlbaniiTV 2018-02-12. [dostęp 2018-02-13].