Flaga Gadsdena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Gadsdena

Flaga Gadsdena – historyczna flaga amerykańska, która przedstawia gotowego do ataku, zwiniętego w kłębek grzechotnika. Poniżej węża umieszczony jest napis: „nie depcz mnie”. Flaga została zaprojektowana przez amerykańskiego generała i polityka Christophera Gadsdena. Używana była przez Kontynentalną Piechotę Morską w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Geneza flagi[edytuj | edytuj kod]

Grzechotnik leśny i grzechotnik diamentowy występują na terytoriach trzynastu kolonii, które dały początek Stanom Zjednoczonym Ameryki. Po raz pierwszy grzechotnik pojawił się jako symbol tych terenów w publikacjach Benjamina Franklina. W komentarzu satyrycznym zamieszczonym w należącej do siebie Pennsylvania Gazette, Franklin nawiązał do ówczesnej polityki brytyjskiej w zakresie wysyłania skazanych przestępców do Ameryki. Zasugerował wówczas, żeby podziękować Brytyjczykom wysyłając do Anglii grzechotniki[1].

Grzechotnik na drzeworycie Benjamina Franklina

W 1754 roku, podczas brytyjskiej wojny z Indianami i Francuzami, Franklin opublikował słynny drzeworyt wyobrażający węża pociętego na osiem kawałków. Była to alegoria kolonii z Nową Anglią jako głową i Południową Karoliną jako ogonem – odpowiednio do ich rozmieszczenia wzdłuż wschodniego wybrzeża. Pod wężem znajdował się napis: Dołącz albo zgiń – był to pierwszy polityczny rysunek opublikowany w gazecie amerykańskiej.

W miarę eskalacji działań wojennych grzechotnik postrzegany był coraz powszechniej jako symbol kolonii amerykańskich. W roku 1774, Paul Revere umieścił go pod tytułem swojej gazety, Massachusetts Spy jako węża, który walczy z brytyjskim smokiem[2] . W grudniu 1775 roku, Beniamin Franklin opublikował w Pennsylvania Journal esej, w którym przekonywał, że grzechotnik jest doskonałym symbolem ducha amerykańskiego:

„Pamiętam, że jego oko wpatrzone było w jasność, inaczej niż u innych zwierząt, i że nie ma powiek – może zatem być cennym symbolem czujności. Nigdy nie rozpoczyna ataku, gdy jednak już się zaangażuje – nigdy się nie poddaje. Jest dzięki temu symbolem wielkoduszności i prawdziwej odwagi. Broń, którą dała mu natura, skrywa w podniebieniu – jakby obawiał się prowokowania walki. Dla niezorientowanych wydaje się najbardziej bezbronnym ze zwierząt. Nawet jeśli ta broń jest widoczna i wyciągnięta do obrony – wydaje się słaba i godna pogardy. Jednak rany jakie zadaje, chociaż niewielkie, są decydujące i śmiertelne. Świadomy tego, zanim zrani, zawsze daje wyraźny sygnał – nawet swojemu wrogowi – i ostrzega przed niebezpieczeństwem deptania po sobie. Czyżbym się mylił, sir, będąc przeświadczonym, że jest to wyraźny obraz temperamentu i zachowania się Ameryki?”[3]

Powstanie flagi[edytuj | edytuj kod]

Flaga Gadsdena w podręczniku szkolnym z 1885 roku

Jesienią 1775 roku powołana została do życia Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem było przechwytywanie statków dostarczających broń brytyjskiej armii w koloniach. Żeby wesprzeć te działania, Drugi Kongres Kontynentalny ogłosił mobilizację pięciu kompanii piechoty celem przyłączenia ich do marynarki wojennej w jej inauguracyjnej misji. Pierwsi żołnierze piechoty morskiej zrekrutowani w Filadelfii nosili pomalowane na żółto bębny z wizerunkiem zwiniętego w kłębek grzechotnika z trzynastoma grzechotkami i mottem nie depcz mnie. To najstarsza odnotowana wzmianka o symbolice przyszłej flagi Gadsdena.

Na Kongresie Południową Karolinę reprezentował pułkownik Gadsden. Był jednym z siedmiu członków Komisji ds. Piechoty Morskiej, która organizowała wyposażenie dla pierwszej misji morskiej. Przed jej wysłaniem, w grudniu 1775 roku, nowo mianowany dowódca naczelny marynarki, komandor Esek Hopkins, otrzymał od Gadsdena żółtą flagę z wizerunkiem grzechotnika, która, wywieszona na grotmaszcie, wyróżniać miała okręt flagowy.

W 1776 roku Gadsden zaprezentował kopię flagi w Kongresie Karoliny Południowej w Charleston. Fakt ten odnotowano w kongresowych dziennikach urzędowych:

Pułkownik Gadsden zaprezentował Kongresowi wzór, który ma być używany przez głównodowodzącego marynarki amerykańskiej. Jest to żółte pole ze znajdującym się pośrodku wizerunkiem gotowego do ataku grzechotnika oraz umieszczonymi poniżej słowami: nie depcz mnie![4]

Nawiązania współczesne[edytuj | edytuj kod]

Flaga Gadsdena uważana jest za jedną z pierwszych flag Stanów Zjednoczonych. Zastąpiona została później flagą obecną, znaną pod nazwą Gwiazdy i Pasy (lub Old Glory „Dawna Chwała”).

Ze względów historycznych flaga Gadsdena nadal popularna jest w Charleston, w Karolinie Południowej. Tam po raz pierwszy była prezentowana publicznie i tam powszechnie używano jej w czasie Rewolucji amerykańskiej wraz z niebiesko-białą flagą stanową z symbolem półksiężyca.

Navy Jack U.S. Navy

Do flagi Gadsdena odwołuje się bezpośrednio współczesny Navy Jack (nie bandera) marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych[5]. Znajduje się ona w użyciu od czasu ataku terrorystycznego na WTC i Pentagon w 2001 roku.

Historyczna flaga Gadsdena używana była również jako symbol deklarowanego patriotyzmu, oporu przed rządem i walki o wolności obywatelskie. Od 2009 roku flagi tej używają zwolennicy ruchu TEA Party[6][7].

Zespół Metallica, na okładce piątego albumu, pt."Metallica”, tzw. „The Black Album”, umieścił owego węża, a na pozycji 6. na płycie jest utwór zatytułowany „Don't Tread On Me”. Z kolei zespół Iced Earth ma w swoim dorobku utwór „The Reckoning (Don't Tread On Me)”, na pozycji 4. albumu The Glorious Burden.[8]

Flaga Gadsdena to również jeden z symboli najczęściej wykorzystywanych przez libertarian na całym świecie.[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]