Flagi gmin województwa łódzkiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Flaga Opoczna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flagi gmin województwa łódzkiego – lista symboli gminnych w postaci flagi w województwie łódzkim.

Jednostka organizacyjna Flaga Opis Podstawa prawna
Aleksandrów Łódzki
(gmina miejsko-wiejska)
Prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 5:8, składający się z trzech poziomych, równoległych, barwnych pasów jednakowej szerokości każdy, równej 1/3 szerokości flagi. Pas górny ma barwę czerwoną, środkowy - żółtą, dolny natomiast niebieską. W układzie pionowym kolor czerwony występuje z lewej strony, złoty w środku a niebieski po prawej.
Bełchatów (miasto)
Trzy równolegle ułożone względem siebie pasy, z których każdy swoją szerokością odpowiada 1/3 szerokości flagi. Kolorystycznie pasy te odpowiadają barwom herbu miasta: niebieski odpowiada kolorowi nieba, żółty jest odniesieniem do koloru liści oraz włosów Adama i Ewy stojących przy rajskim drzewie a zielony odpowiada kolorowi ziemi.
Bolesławiec (gmina wiejska)
Prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości 5:8; kolory flagi są zgodne z widniejącymi w herbie gminy Bolesławiec, a ich proporcje są zgodne z procentem powierzchni herbu gminy zajętym przez poszczególne barwy: pas biały zajmuje 7/20 wysokości flagi, pas żółty 1/20, pas błękitny 1/10 a pas czerwony 1/2 wysokości flagi. Projekt: Stefan Pietras Uchwała Rady Gminy w Bolesławcu nr XVII/123/97 w dniu 5 marca 1997 r.
Czerniewice (gmina wiejska)
Flaga przedstawia herb gminy (i wsi Czerniewice) umieszczony na białym tle.
Lubochnia (gmina wiejska)
Płat z dwoma pasami poziomymi u góry niebieski, u dołu żółty, przedzielone pośrodku wąskim pasem biało-czerwonym (proporcja 1:2). Statut gminy Lubochnia, dział VI[1]
Łowicz (miasto)
Prostokąt barwy błękitnej o stosunku wysokości do długości 5:8. Centralnie na płacie umieszczone jest godło herbu miasta Łowicz, stosunek wysokości godła do wysokości flagi 4:5. Flagą Wielką miasta Łowicza jest flaga o wymiarach 150 cm × 240 cm i podnoszona jest wyłącznie na maszcie nad ratuszem.[2]
Łódź (miasto)
Dwa równej szerokości poziome pasy, górny żółty, dolny czerwony. Pośrodku znajduje się herb miasta.
 Zobacz też: Flaga Łodzi.
Uchwała Rady Miejskiej w Łodzi z 4 września 1996.
Opoczno
(gmina miejsko-wiejska)
Prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości 2:3 w kolorach białym i czerwonym. W prawym górnym rogu flagi znajduje się herb Gminy - Odrowąż. Stosunek powierzchni herbu do powierzchni flagi wynosi 1:25.
Pabianice (miasto)
Dwa poziome pasy: ciemnożółty na górze oraz niebieski na dole. W górnym rogu flagi bliżej masztu znajduje się herb.
Piotrków Trybunalski (miasto)
Prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości 5:7[3] w kolorze białym. Od czoła dwa wąskie pasy w kolorze czerwonym i niebieskim. Na tym białym polu, w prawym górnym rogu umieszczony jest herb miasta, który przedstawia białego orła.
Radomsko (miasto)
Prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 5:8, obustronnie jednakowy, o trzech poziomo ułożonych polach barwy czerwonej u góry, żółtej w środku i barwy niebieskiej u dołu. Proporcje szerokości pola czerwonego do żółtego i niebieskiego do żółtego wynoszą 2:1, natomiast czerwonego do niebieskiego 1:1. Przyjmuje się za wzorcową flagę o wymiarach 100x160 cm. Uchwała rady miejskiej nr XXV/192/96 z 27 września 1996.
Rzgów
(gmina miejsko-wiejska)
Prostokąt składający się z dwóch pasów takiej samej szerokości w układzie równoległym. Pas górny jest koloru białego z widniejącym po lewej stronie herbem Rzgowa, pas dolny ma kolor niebieski.
Sulejów
(gmina miejsko-wiejska)
Prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 5:8 podzielony na trzy równoległe poziome pasy: od góry pas zielony zajmujący 3/5 szerokości flagi, poniżej pas biały zajmujący 1/5 szerokości flagi i dolny pas czerwony zajmujący 1/5 szerokości flagi. Na pasie zielonym w odległości 1/3 długości płata flagi od lewego brzegu umieszczony jest herb Sulejowa. Uchwała rady miejskiej nr XXXIV/346/2010 z 11 stycznia 2010.[4]
Tomaszów Mazowiecki (miasto)
Prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 5:8 podzielony na trzy pasy pionowe: czerwony, żółty, czerwony o szerokości 1/5, 3/5, 1/5 długości płata z umieszczonym pośrodku żółtego pasa godłem herbowym.
Uniejów
(gmina miejsko-wiejska)
Prostokąt składający się z dwóch pasów takiej samej szerokości w układzie równoległym. Pas górny jest koloru żółtego z widniejącym na środku herbem Uniejowa, pas dolny ma kolor niebieski.
Wieluń
(gmina miejsko-wiejska)
Biały ukośny pas na czerwonym tle z herbem miasta pośrodku. Ukośny pas przebiega z narożników: lewego górnego do narożnika prawego dolnego. Biały pas zajmuje około 1/4 boku pionowego i 1/4 boku poziomego.
Zgierz (miasto)
prostokątny płat tkaniny o stosunku szerokości do długości 1:2, o następującej kolorystyce: kolor żółty rozmieszczony jest w kształcie rzymskiej cyfry VII o wymiarach: skrajny lewy pionowy pas o szerokości 1/10 całej długości flagi oraz trzy pasy ukośne o tej szerokości mierzonej wzdłuż boku flagi, przy czym pierwszy lewy ukośny pas ma skrajną krawędź przebiegającą wzdłuż linii poprowadzonej przez dolny lewy róg flagi i punkt na górnej krawędzi flagi oddalony o 32/100 długości flagi od jej lewej krawędzi. Pozostałe pasy są równoległe do pierwszego ukośnego. Za każdym żółtym pasem znajduje się czarny wąski pasek o szerokości 1/80 całej długości flagi. Otrzymany trójkątny element w górnej lewej części flagi wypełniony jest kolorem błękitnym, zaś pozostała część flagi wypełniona jest kolorem czerwonym. Pierwszy lewy pasek z lewej strony flagi jest oddalony od jej krawędzi o 1/32 całej długości flagi. Na polu czerwonym umieszczony jest centralnie herb miasta w czarnej obwódce w stosunku wysokości herbu do szerokości flagi i 3/4 długości całej flagi. Nad herbem na całej jego szerokości umieszczony jest napis w kolorze czarnym: ZGIERZ. Wielkość liter wynosi 5/80 szerokości całej flagi. Uchwała rady miejskiej nr XLIX/463/2006 z 29 czerwca 2006.[5]
Zgierz (gmina wiejska)
Składa się z trzech równoległych poziomych pasów jednakowej szerokości w kolorystyce nawiązującej do barw herbu (od góry): biały, błękitny, złoty.[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]