Flaga Włodawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Włodawy
Flaga Włodawy
Informacje
Opis flagi Dwie strefy: 1) płat zielony o szerokości 3/8 długości, w centrum części czołowej emblemat złożony z włóczni w słup i dwóch mieczy w krzyż skośny; 2) w części swobodnej o szerokości 5/8 długości flagi dwa trójkąty równoramienne o podstawie 1/2 wysokości, których i wierzchołki dochodzą do skraju swobodnego.
Projektant Alfred Znamierowski

Flaga Włodawyflaga miasta Włodawy zaprojektowana przez Alfreda Znamierowskiego z Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flaga podzielona pionowo na dwie strefy: 1) płat zielony o szerokości 3/8 długości, w centrum części czołowej emblemat złożony z włóczni w słup i dwóch mieczy w krzyż skośny; 2) w części swobodnej o szerokości 5/8 długości flagi dwa trójkąty równoramienne o podstawie 1/2 wysokości, których i wierzchołki dochodzą do skraju swobodnego.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Barwy zielona i biała flagi są nawiązaniem do barw herbowych Włodawy. Białe trójkąty równoramienne tworzą literę "W" - inicjał nazwy miasta. Włócznia i miecz są atrybutami rycerza z herbu Włodawy, a także stanowią w pewnym sensie nawiązanie do herbu szlacheckiego Jelita, widniejącego na herbie powiatu włodawskiego i będącego znakiem rodowym Zamoyskich, którzy w XIX w. byli właścicielami dóbr włodawskich, czyli Włodawy i sąsiednich miejscowości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]