Flotylla Newska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flotylla Newska
Ilustracja
Bandera klubu, obecnie także flaga Finlandii
Państwo  Rosja
Siedziba Petersburg, brzeg rzeki Newa
Data założenia 12 kwietnia 1718
brak współrzędnych

Flotylla Newska, Klub Żeglarski Newa lub nawet Klub Newa – pierwszy na świecie klub żeglarski, założony przez cara Rosji, Piotra I Wielkiego w 1718[1]. Został on otwarty ponownie w 1958. Choć jest przez wielu uważany za najstarszy klub żeglarski świata, o ten tytuł spiera się Royal Cork Yacht Club. Siedziba klubu znajduje się nieopodal rzeki Newa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Neva Poteszny Flot, (ros. Нева Потешный Флот – "Zabawowa Flota Newy") czyli Flotylla Newska, została założona przez Piotra I Wielkiego 12 kwietnia 1718, choć na pomysł takiego klubu car wpadł już najprawdopodobniej w 1716, kiedy to nad brzegami Newy została otwarta pierwsza stocznia produkująca statki cywilne. Car podarował klubowi 141 małych okrętów żaglowych, którymi członkowie klubu mieli "przepływać szerokość Newy, kiedy tylko wiatr na to pozwala"[2]. Początkowo jedynymi członkami klubu była arystokracja, dygnitaż rosyjski, biskupi oraz mnisi. Po śmierci Piotra I działanie klubu zostało zawieszone na wiele lat, ponieważ Flotylla była sponsorowana wyłącznie z prywatnych funduszy cara[3].

Flotylla Newska jest najstarszym klubem żeglarskim na ziemi. O tytuł najstarszego jachtklubu spiera się Royal Cork Yacht Club, znajdujący się w Irlandii, założony w 1720. Według niektórych źródeł, ponieważ Flotylla Newska została ustanowiona z dekretu cesarza, nie można określić jej mianem "klubu", pojęcia szeroko rozumianego jako dobrowolne zrzeszenie członków[4].

Najstarszym klubem żeglarskim w Rosji, który spełnia obecne wymagania "klubu" jest Cesarki Klub Żeglarski w Petersburgu, ustanowiony w 1846.

Flotylla Newska została otworzona ponownie w 1958, lecz tylko wybrane osoby mogą zostać członkami nowo otwartego klubu żeglarskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World's Oldest, ycaol.com [dostęp 2018-02-03].
  2. Saint Petersburg encyclopaedia, encspb.ru [dostęp 2018-02-03] (ang.).
  3. Charter of the Imperial St. Petersburg Yacht Club was signed, „Presidential Library”, 7 lutego 2017 [dostęp 2018-02-03] (ang.).
  4. David O'Brien, Govt Dept Doesn't Recognise RCYC As ‘Oldest in the World’ [dostęp 2018-02-03] (ang.).