Formuła 3000 Sezon 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 1998 Mistrzostw Formuły 3000
Ilustracja
Enge w bolidzie Auto Sport Racing
Inauguracja 10 kwietnia
Zakończenie 26 września
Liczba wyścigów 12
Mistrzowie
Kierowcy Juan Pablo Montoya
Zespoły Super Nova Racing
Poprzedni sezonNastępny sezon

Formuła 3000 Sezon 1998 – czternasty sezon Formuły 3000. Rozpoczął się 10 kwietnia na torze Motorsport Arena Oschersleben w Niemczech, a zakończył 26 września również w Niemczech, na torze Nürburgringu. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Kolumbijczyk Juan Pablo Montoya. Wśród zespołów najlepsza okazała się brytyjska ekipa Super Nova Racing.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Źródło: speedsport-magazine.com[1]

Zespół No. Zawodnik Rundy
Wielka Brytania Super Nova Racing 1 Kolumbia Juan Pablo Montoya Wszystkie
2 Francja Boris Derichebourg Wszystkie
Dania Den Blå Avis 3 Dania Jason Watt Wszystkie
4 Wielka Brytania Gareth Rees Wszystkie
Wielka Brytania Edenbridge Racing 5 Brazylia Max Wilson Wszystkie
6 Południowa Afryka Werner Lupberger Wszystkie
Francja DAMS 7 Wielka Brytania Jamie Davies Wszystkie
8 Francja Grégoire de Galzain Wszystkie
Włochy Auto Sport Racing 9 Portugalia Rui Águas 1
Wielka Brytania Dino Morelli 2-5
Czechy Tomáš Enge 8-12
10 Włochy Olivier Martini Wszystkie
Belgia Team Astromega 11 Argentyna Gastón Mazzacane Wszystkie
12 Urugwaj Gonzalo Rodríguez Wszystkie
Włochy Draco Engineering 14 Brazylia Bruno Junqueira Wszystkie
15 Włochy Giovanni Montanari Wszystkie
Wielka Brytania Nordic Racing 16 Francja Fabrice Walfisch Wszystkie
17 Argentyna Brian Smith 1-6
Wielka Brytania Kevin McGarrity 7-9
Japonia Hidetoshi Mitsusada 10-12
Włochy Coloni Motorsport 18 Włochy Giorgio Vinella 1-7, 9-12
Portugalia Rui Águas 8
19 Włochy Thomas Biagi 1-2
Portugalia Rui Águas 3-6
Austria Oliver Tichy 7-12
Włochy Durango Formula 20 Kanada Bertrand Godin Wszystkie
21 Francja Soheil Ayari Wszystkie
Wielka Brytania Arden Racing
Belgia KTR
22 Wielka Brytania Christian Horner Wszystkie
23 Belgia Kurt Mollekens 1-8, 10-12
Wielka Brytania Redman & Bright F3000 24 Wielka Brytania Jonny Kane 1-4
Wielka Brytania David Cook 7-9
25 Wielka Brytania Mark Shaw Wszystkie
Wielka Brytania Bob Salisbury Engineering 26 Wielka Brytania Dino Morelli -[a]
27 Wielka Brytania James Taylor -[a]
Francja Apomatox 28 Francja Stéphane Sarrazin Wszystkie
29 Brazylia Marcelo Battistuzzi Wszystkie
Wielka Brytania West Competition 30 Niemcy Nick Heidfeld Wszystkie
31 Francja Nicolas Minassian 1-11
Belgia Bas Leinders 12
Francja RTL Team Oreca 32 Niemcy Alex Müller Wszystkie
33 Niemcy Dominik Schwager Wszystkie
Włochy Prema Powerteam 34 Portugalia André Couto Wszystkie
35 Brazylia André Gaidzinski -[a]
Włochy Paolo Ruberti 1-6
Włochy Thomas Biagi 7-12
Włochy GP Racing 36 Włochy Paolo Ruberti -[a]
Francja Cyrille Sauvage 1-10
Wielka Brytania James Taylor 11-12
Wielka Brytania Raceprep Motorsport 37 Wielka Brytania Kevin McGarrity 1-5
Włochy G. S. Team 38 Włochy Fabrizio Gollin Wszystkie
39 Francja Cyrille Sauvage -[a]
Hiszpania Elide Racing 40 Hiszpania Polo Villaamil 1, 3

Kalendarz wyścigów[edytuj | edytuj kod]

Źródło: speedsport-magazine.com[2]

Runda Tor Data Pole Position Najszybsze okrążenie Zwycięzca (kierowcy) Zwycięzca (zespoły)
1 Niemcy Motorsport Arena Oschersleben 10 kwietnia Kolumbia Juan Pablo Montoya Kolumbia Juan Pablo Montoya Francja Stéphane Sarrazin Francja Apomatox
2 Włochy Autodromo Enzo e Dino Ferrari 25 kwietnia Kolumbia Juan Pablo Montoya Urugwaj Gonzalo Rodríguez Dania Jason Watt Dania Den Blå Avis
3 Hiszpania Circuit de Catalunya 9 maja Kolumbia Juan Pablo Montoya Niemcy Nick Heidfeld Kolumbia Juan Pablo Montoya Wielka Brytania Super Nova Racing
4 Wielka Brytania Silverstone Circuit 16 maja Kolumbia Juan Pablo Montoya Kolumbia Juan Pablo Montoya Kolumbia Juan Pablo Montoya Wielka Brytania Super Nova Racing
5 Monako Circuit de Monaco 23 maja Dania Jason Watt Kolumbia Juan Pablo Montoya Niemcy Nick Heidfeld Wielka Brytania West Competition
6 Francja Circuit de Pau-Ville 1 czerwca Kolumbia Juan Pablo Montoya Kolumbia Juan Pablo Montoya Kolumbia Juan Pablo Montoya Wielka Brytania Super Nova Racing
7 Austria A1-Ring 25 lipca Francja Soheil Ayari Francja Soheil Ayari Francja Soheil Ayari Włochy Durango Formula
8 Niemcy Hockenheimring 1 sierpnia Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Wielka Brytania West Competition
9 Węgry Hungaroring 15 sierpnia Francja Stéphane Sarrazin Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Wielka Brytania West Competition
10 Belgia Circuit de Spa-Francorchamps 26 sierpnia Kolumbia Juan Pablo Montoya Francja Soheil Ayari Urugwaj Gonzalo Rodríguez Belgia Team Astromega
11 Włochy Autodromo di Pergusa 6 września Niemcy Nick Heidfeld Kolumbia Juan Pablo Montoya Kolumbia Juan Pablo Montoya Wielka Brytania Super Nova Racing
12 Niemcy Nürburgring 26 września Kolumbia Juan Pablo Montoya Urugwaj Gonzalo Rodríguez Urugwaj Gonzalo Rodríguez Belgia Team Astromega

Klasyfikacja kierowców[edytuj | edytuj kod]

Źródło: speedsport-magazine.com[3]
Punktacja:
Wyścig: 10-6-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)

Pozycja Kierowca OSC
Niemcy
IMO
Włochy
ESP
Hiszpania
UK
Wielka Brytania
MCO
Monako
FRA
Francja
HOC
Niemcy
HUN
Węgry
AUT
Austria
PER
Włochy
BEL
Belgia
NÜR
Niemcy
Punkty
1 Kolumbia Juan Pablo Montoya 15 NU 1 1 6 1 2 3 3 2 1 3 65
2 Niemcy Nick Heidfeld 2 4 26 2 1 3 7 1 1 4 2 9 58
3 Urugwaj Gonzalo Rodríguez NU 3 21 NU 2 NU 4 11 7 1 NU 1 33
4 Dania Jason Watt 7 1 7 3 NU NU 3 2 10 8 NU 2 30
5 Francja Soheil Ayari NU NU 5 NU NZ NU 1 NU NU 3 3 NU 20
6 Francja Stéphane Sarrazin 1 24 15 24 4 NU 8 NU 2 NU NU 19 19
7 Belgia Kurt Mollekens NU 2 2 8 5 5 10 NU NZ 8 4 19
8 Wielka Brytania Gareth Rees NU NU NU 4 NU 4 NU 6 NW 12 4 NU 10
9 Brazylia Max Wilson NU NU 6 5 NPK 2 NU NU NU 13 NU NU 9
10 Wielka Brytania Jamie Davies 3 8 13 16 3 NU NU 16 15 15 7 14 8
11 Portugalia André Couto NU 5 14 NU NU 6 NU NU 5 14 9 5 7
12 Francja Boris Derichebourg 11 6 3 12 NU NU 15 7 NU 17 11 NU 5
13 Francja Nicolas Minassian NU 19 NU 7 9 7 5 NU 4 19 19 5
14 Niemcy Dominik Schwager 14 11 4 14 10 DNZ NU 14 18 NU NU 7 3
15 Włochy Thomas Biagi 4 10 12 10 13 10 NU 12 3
16 Wielka Brytania Kevin McGarrity NZ 14 27 NU NZ NU 4 NU 3
17 Włochy Olivier Martini 16 9 9 NU NPK 10 9 13 6 9 5 NU 3
18 Brazylia Bruno Junqueira NU 16 16 9 NU NU 6 5 NU NU 18 NU 3
19 Francja Cyrille Sauvage 5 NU 11 NU 15 NU 13 NU 8 20 2
20 Niemcy Alex Müller NU NU 10 11 NU NU 11 NU 20 5 20 13 2
21 Argentyna Gastón Mazzacane 6 7 NU 6 12 9 NU NU NU NZ 13 NU 2
22 Czechy Tomáš Enge 15 12 7 NU 6 1
23 Południowa Afryka Werner Lupberger NU 13 12 18 14 NU 16 8 17 11 6 NU 1
24 Brazylia Marcelo Battistuzzi NZ 22 NU NU NU NZ 18 NU 11 6 NU NU 1
25 Portugalia Rui Águas 9 17 17 7 NU NU 0
26 Argentyna Brian Smith 10 NU NU 15 11 8 0
27 Włochy Giovanni Montanari NU 15 8 13 13 NU 14 NU 19 16 NU 10 0
28 Wielka Brytania Dino Morelli NU 19 10 8 0
29 Kanada Bertrand Godin 8 NU 22 19 NU NZ 19 12 14 21 12 11 0
30 Francja Fabrice Walfisch 13 18 20 NU NZ NZ NU NU NU 22 NU 8 0
31 Austria Oliver Tichy 22 9 9 18 NU NU 0
32 Francja Grégoire de Galzain NZ NU 18 23 NPK NZ NU 17 NU 25 10 16 0
33 Wielka Brytania Christian Horner NU 12 NU NU 16 NZ 17 18 NU NZ 17 17 0
34 Wielka Brytania Jonny Kane 12 21 NU 20 0
35 Włochy Fabrizio Gollin NZ 17 NZ NU NU NZ 21 NZ NU NZ 14 NU 0
36 Włochy Giorgio Vinella NZ NU 25 22 NZ NZ NU 21 NZ 15 22 0
37 Japonia Hidetoshi Mitsusada 23 NU 15 0
38 Wielka Brytania Mark Shaw NU 20 NU NU NPK NZ 20 19 16 24 16 18 0
39 Włochy Paolo Ruberti DK NU 23 21 18 NU 0
40 Wielka Brytania James Taylor 21 21 0
41 Hiszpania Polo Villaamil NZ 24 0
- Wielka Brytania David Cook NU NZ NW -
- Belgia Bas Leinders NW -
Pozycja Kierowca OSC
Niemcy
IMO
Włochy
ESP
Hiszpania
UK
Wielka Brytania
MCO
Monako
FRA
Francja
HOC
Niemcy
HUN
Węgry
AUT
Austria
PER
Włochy
BEL
Belgia
NÜR
Niemcy
Punkty

Uwagi:

  • pogrubienie – pole position
  • kursywa – najszybsze okrążenie

Klasyfikacja zespołów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zespół Nr OSC
Niemcy
IMO
Włochy
ESP
Hiszpania
UK
Wielka Brytania
MCO
Monako
FRA
Francja
HOC
Niemcy
HUN
Węgry
AUT
Austria
PER
Włochy
BEL
Belgia
NÜR
Niemcy
Punkty
1 Wielka Brytania Super Nova Racing 1 15 NU 1 1 6 1 2 3 3 2 1 3 70
2 11 6 3 12 NU NU 15 7 NU 17 11 NU
2 Wielka Brytania West Competition 30 2 4 26 2 1 3 7 1 1 4 2 9 63
31 NU 19 NU 7 9 7 5 NU 4 19 19 NW
3 Dania Den Blå Avis 3 7 1 7 3 NU NU 3 2 10 8 NU 2 40
4 NU NU NU 4 NU 4 NU 6 NW 12 4 NU
4 Belgia Team Astromega 11 6 7 NU 6 12 9 NU NU NU NZ 13 NU 35
12 NU 3 21 NU 2 NU 4 11 7 1 NU 1
5 Francja Apomatox 28 1 24 15 24 4 NU 8 NU 2 NU NU 19 20
29 NZ 22 NU NU NU NZ 18 NU 11 6 NU NU
6 Włochy Durango Formula 20 8 NU 22 19 NU NZ 19 12 14 21 12 11 20
21 NU NU 5 NU NZ NU 1 NU NU 3 3 NU
7 Wielka Brytania Arden Racing
Belgia KTR
22 NU 12 NU NU 16 NZ 17 18 NU NZ 17 17 19
23 NU 2 2 8 5 5 10 NU NZ 8 4
8 Wielka Brytania Edenbridge Racing 5 NU NU 6 5 NPK 2 NU NU NU 13 NU NU 10
6 NU 13 12 18 14 NU 16 8 17 11 6 NU
9 Francja DAMS 7 3 8 13 16 3 NU NU 16 15 15 7 14 8
8 NZ NU 18 23 NPK NZ NU 17 NU 25 10 16
10 Włochy Prema Powerteam 34 NU 5 14 NU NU 6 NU NU 5 14 9 5 7
35 DK NU 23 21 18 NU 12 10 13 10 NU 12
11 Francja RTL Team Oreca 32 NU NU 10 11 NU NU 11 NU 20 5 20 13 5
33 14 11 4 14 10 NZ NU 14 18 NU NU 7
12 Włochy Auto Sport Racing 9 9 NU 19 10 8 15 12 7 NU 6 4
10 16 9 9 NU NPK 10 9 13 6 9 5 NU
13 Włochy Coloni Motorsport 18 NZ NU 25 22 NZ NZ NU NU 21 NZ 15 22 3
19 4 10 17 17 7 NU 22 9 9 18 NU NU
14 Wielka Brytania Nordic Racing 16 13 18 20 NU NZ NZ NU NU NU 22 NU 8 3
17 10 NU NU 15 11 8 NU 4 NU 23 NU 15
15 Włochy Draco Engineering 14 NU 16 16 9 NU NU 6 5 NU NU 18 NU 3
15 NU 15 8 13 13 NU 14 NU 19 16 NU 10
16 Włochy GP Racing 36 5 NU 11 NU 15 NU 13 NU 8 20 21 21 2
17 Wielka Brytania Redman & Bright F3000 24 12 21 NU 20 NU NZ NW 0
25 NU 20 NU NU NPK NZ 20 19 16 24 16 18
18 Wielka Brytania Raceprep Motorsport 37 NU 14 27 NU NZ 0
19 Włochy G. S. Team 38 NZ 17 NZ NU NU NZ 21 NZ NU NZ 14 NU 0
39
20 Hiszpania Elide Racing 40 NZ 24 0
- Wielka Brytania Bob Salisbury Engineering 26 -
27
Pozycja Zespół Nr OSC
Niemcy
IMO
Włochy
ESP
Hiszpania
UK
Wielka Brytania
MCO
Monako
FRA
Francja
HOC
Niemcy
HUN
Węgry
AUT
Austria
PER
Włochy
BEL
Belgia
NÜR
Niemcy
Punkty

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Kierowca widniał na liście startowej, ale nie wystartował w żadnym wyścigu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Entrylist: FIA Formula 3000 Int. Championship - Season 1998 (ang.). speedsport-magazine.com. [dostęp 2013-12-06].
  2. Race Calendar: FIA Formula 3000 Int. Championship - Season 1998 (ang.). speedsport-magazine.com. [dostęp 2013-12-07].
  3. Results: FIA Formula 3000 Int. Championship - Season 1998 (ang.). speedsport-magazine.com. [dostęp 2013-12-07].