Frédéric Diefenthal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frédéric Diefenthal
Ilustracja
Frédéric Diefenthal (2010)
Imię i nazwisko Frédéric Pierre Diefenthal-Girau-Guyard
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1968
Saint-Mandé, Francja

Frédéric Diefenthal, właściwie Frédéric Pierre Diefenthal-Girau-Guyard (ur. 26 lipca 1968 w Saint-Mandé, francuskim departamencie Val-de-Marne) − francuski aktor i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w Gers. Swoją edukację zakończył w wieku piętnastu lat. Któregoś dnia poszedł z kolegą na zajęcia aktorstwa, w których systematycznie uczestniczył przez dwa lata. Wystąpił w kilku filmach krótkometrażowych, reklamach, wideoklipach, grając jednocześnie na scenie Viriot. Po raz pierwszy pojawił się na małym ekranie w telefilmie Les Ritals (1990). Na kinowym ekranie zadebiutował w komedii przygodowej La Totale! (1991) u boku Thierry’ego Lhermitte. Popularność przyniosła mu rola Émiliena Coutanta-Kerbaleca w komedii sensacyjnej Taxi (1998) na podstawie scenariusza Luca Bessona oraz jej trzech sequelach w reżyserii Gérarda KrawczykaTaxi 2 (2000), Taxi 3 (2003) i Taxi 4 (2007).

Wystąpił m.in. w sztukach Bagatelle(s) Noëla Cowarda (1996-97) w Théâtre de Paris, Romeo i Julia Szekspira (1996) w teatrze Par le bas de Nanterre i L'Importance d'être Constant Oscara Wilde’a (2007) w Théâtre Antoine w Paryżu.

Od 2004 roku jest mężem aktorki komediowej Gwendoline Hamon. Mają syna Gabriela.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]