Françoise Frenkel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Françoise Frenkel
Frymeta Idesa Frenkel
Françoise Frenkel
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1889
Piotrków Trybunalski
Data i miejsce śmierci 18 stycznia 1975
Nicea
Narodowość Polska, francuska
Język francuski
Alma Mater Sorbona
Dziedzina sztuki Wspomnienia
Epoka XX wiek

Françoise Frenkel, właściwie Frymeta Idesa Frenkel-Raichenstein (ur. 14 lipca 1889 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 18 stycznia 1975 w Nicei) – była księgarką i pisarką polską żydowskiego pochodzenia.

Po szkoleniu w Polsce wyjechała na studia muzyczne do Lipska, a następnie do Paryża. Tam pokochała beletrystykę francuską. Z powstaniem II Rzeczypospolitej nosiła się z zamiarem otwarcia księgarni francuskojęzycznej w Krakowie, ale po namiarach zdecydowała że na tamtejszym rynku francuskich pozycji nie brakowało. Wyszła za mąż za Rosjanina Szymona Raichensteina i razem z nim postanowiła otworzyć pierwszą francuską księgarnię w Berlinie, przy ulicy Passauer Strasse 39., La Maison du livre français, od 1921 do 1939 r.[1][2]

W 1933 r., po nocy kryształowej, Szymon Raichenstein wyemigrował do Paryża, podczas gdy ona została w niemieckiej stolicy aż do sierpnia 1939 r. i dopiero opuściła ją razem z ostatnimi osiadłymi francuzami na rozkaz francuskiego konsula. Nie wiadomo czy w Paryżu mogła się spotkać z mężem, którego to aresztowano w czasie łapanki w lipcu 1942 r. i który to został zamordowany w obozie Auschwitz miesiąc później i o którym w ogóle nie wspomina w swej książce[3].

W 1940 r., po wkroczeniu Niemców do Francji, wyjechała do strefy Francja Vichy, po czym przeszła granicę szwajcarską. W Genewie w latach 1943–1944 napisała jedyny swój utwór, wspomnienie o swym życiu i wygnaniu we Francji, pod tytułem, Rien où poser sa tête – „nie ma gdzie położyć głowę” – który opublikowała w Genewie w 1945 r. w wydawnictwie Jeheber. Zmarła w Nicei w 1975 r.

W 2015 r. wyszło nowe wydanie jej pracy z przedmową, Patrick Modiano i z opracowaniem o jej życiu.

Praca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Florence Bouchy, « Contre l’oubli de Françoise Frenkel », Le Monde des livres, 29 octobre 2015.
  2. Olivier Mony, « L’identité Françoise », Livres Hebdo, 25.09.15. L’identité Françoise.
  3. Claire Devarrieux, «“Rien où poser sa tête”: la fuite française de Françoise Frenkel », cf. bibliographie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

sur-les-traces-de-francoise-frenkel-par-patrick-modiano.html.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]