Frances Brandon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frances Brandon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1517
Hatfield
Data śmierci 20 listopada 1559
Rodzice Charles Brandon (1. książę Suffolk), Maria Tudor (księżniczka)
Małżeństwo Henry Grey
Dzieci Jane Grey, Katarzyna Grey, Maria Grey
Krewni i powinowaci Henry Brandon, Eleanor Clifford, Sir William Brandon i Elizabeth Bruyn, Henryk VII, Elżbieta York, Henryk VIII Tudor oraz Małgorzata Tudor

Frances Grey, z d. Brandon, księżna Suffolk (ur. 16 lipca 1517, zm. 20 listopada 1559), Lady Frances Brandon – była drugim dzieckiem i najstarszą córką Charlesa Brandona, 1. księcia Suffolk, i Marii Tudor, wdowy po królu Francji. Poślubiła Henry'ego Greya, markiza Dorset, księcia Suffolk. Była matką Lady Jane Grey, królowej Anglii – nazywanej Królową dziewięciu dni. Młodsza siostra Henry'ego Brandona, 1. hrabiego Lincoln i starsza siostra Eleanor Clifford, z d. Brandon, hrabiny Cumberland.

Jej dziadkami ze strony ojca byli Sir William Brandon i Elizabeth Bruyn, a dziadkami ze strony matki byli: król Anglii, Henryk VII i Elżbieta York. Była siostrzenicą króla Anglii Henryka VIII oraz Małgorzaty, królowej Szkocji.

Młodość i małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Frances urodziła się w Hatfield, Hertfordshire i dzieciństwo spędziła pod opieką matki. Zawsze była blisko Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony króla, Henryka VIII. Była przyjaciółką z dzieciństwa księżniczki Marii (późniejszej Marii I Tudor). Księżna Suffolk otrzymała pozwolenie od swojego wuja, Henryka VIII, na poślubienie Henry'ego Greya, markiza Dorset w 1533 roku. Pobrali się w Southwark w Londynie.

Jej pierwsze dwie ciąże skończyły się poronieniami, lecz trzy ostatnie córki przeżyły okres dzieciństwa:

Frances była silną, energiczną i porywczą kobietą, uważała swoją najstarszą córkę za osobę zbyt słabą i zbyt delikatną. Pragnęła aby jej córki były wykształcone tak samo jak córki Henryka VIII. Była bliską przyjaciółką Katarzyny Parr.