Franciszek Brzezicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Brzezicki (ur. 1924 w Żytomierzu, zm. 4 sierpnia 2017 tamże) – polski działacz podziemia antyhitlerowskiego w czasie II wojny światowej, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w polskiej rodzinie w Żytomierzu. W okresie tzw. wielkiego terroru w ZSRR został zamordowany jego ojciec, zaś matka została deportowana na Syberię. W czasie II wojny światowej założył polską podziemną młodzieżową organizację antyniemiecką, a w dwa lata później został aresztowany i deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Był więźniem obozów KL Groß-Rosen, Majdanka oraz obozu w czeskich Litomierzycach. W trakcie uwięzienia na Majdanku należał do obozowej komórki AK. Po wyzwoleniu obozu w Litomierzycach powrócił w rodzinne strony, gdzie został aresztowany[2] i deportowany do Omska. Po upadku ZSRR zaangażował się w tworzenie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie[3]. Zmarł 4 sierpnia 2017 i następnego dnia został pochowany w Żytomierzu w asyście żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł Franciszek Brzezicki – założyciel polskiego podziemia w Żytomierzu w czasie II wojny światowej (pol.). kuriergalicyjski.com. [dostęp 2017-08-07].
  2. a b Ukraina: W Żytomierzu zmarł Franciszek Brzezicki, więzień obozów i łagrów (pol.). gazetaprawna.pl. [dostęp 2017-08-07].
  3. Nie żyje Franciszek Brzezicki (pol.). kresy24.pl. [dostęp 2017-08-07].