Franciszek Burbon (1972–1984)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Burbon
Książę Bretanii i Burgundii
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1972
Madryt
Data śmierci 7 lutego 1984
Ojciec Alfons (II) Burbon
Matka María del Carmen Martínez-Bordiú

Franciszek Alfons Jakub Cristobal Wiktor Józef Gonzalo Cecilio de Borbón y Martínez-Bordiú, hiszp. Francisco de Asís Alfonso Jaime Cristóbal Víctor José Gonzalo Cecilio de Borbón y Martínez-Bordiú (ur. 25 kwietnia 1972 w Madrycie, zm. 7 lutego 1984 w Pampelunie) – tytularny książę Bretanii i Burgundii z rodu Burbonów, starszy brat obecnego legitymistycznego pretendenta do tronu FrancjiLudwika XX.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Książę Franciszek przyszedł na świat 25 kwietnia 1972 roku w Madrycie jako pierwszy syn Alfonsa Burbona, księcia Andegawenii i Kadyksu (syn Jakuba Burbona), i Marii del Carmen Martínez-Bordiú y Franco (wnuczki generała Franco).

13 października 1973 roku od swojego ojca, księcia Kadyksu, otrzymał tytuł księcia Bretanii. Po śmierci swego dziada (infanta hiszpańskiego Jakuba Burbona) w 1975 roku został dziedzicem pretensji swojego ojca do tronu Francji, czyli w oczach legitymistów delfinem Francji. Otrzymał z tej okazji tytuł księcia Burgundii. Rodzice księcia już od roku 1979 żyli w separacji, doprowadzając ostatecznie w 1982 roku do rozwodu (Kościół uzna ich małżeństwo za nieważne dopiero za cztery lata). Od tego czasu opiekę nad synami sprawował wyłącznie ojciec chłopców - książę Alfons.

Książę Franciszek zmarł 7 lutego 1984 roku w szpitalu w Pampelunie na skutek ran odniesionych w wypadku samochodowym. Książę Alfons i jego dwaj synowie wracali z zimowych ferii w Pirenejach. Ich samochód zderzył się z ciężarówką. Książę Ludwik spędzi w szpitalu miesiąc, zaś książę Andegawenii przejdzie sześć skomplikowanych operacji.