Franciszek Dorobek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Dorobek
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1922
Płock-Radziwie (Płock)
Data i miejsce śmierci 24 lutego 1981
Płock
Zawód, zajęcie ekonomista, nauczyciel, historyk, muzykolog, teatrolog
Tytuł naukowy magister
Edukacja Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Rodzice Stanisław Dorobek, Józefa z Gościniaków
Dzieci Andrzej Dorobek

Franciszek Dorobek (ur. 26 lutego 1922 r. w Płocku - zm. 24 lutego 1981 r. tamże) – jeden z najbardziej zasłużonych obywateli Płocka. Ekonomista, historyk, muzykolog, teatrolog, działacz i organizator oświaty, specjalista nauk społecznych i drukarstwa, nauczyciel i publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 26 lutego 1922 roku w Płocku-Radziwiu. Jego ojcem był Stanisław Dorobek, a matką Józefa z Gościniaków. Posiadał jednego syna Andrzeja Dorobka.

W 1934 ukończył szkołę powszechną Radziwiu, a następnie Gimnazjum im. marsz. Stanisława Małachowskiego (tzw. "Małachowiankę") i Liceum Handlowe w Płocku. Później kształcił się na krakowskiej Akademii Ekonomicznej, którą ukończył w roku 1950 z tytułem magistra.

W czasie II wojny światowej (1939) pracował w zarządzie Miejskim Płocka w funkcji urzędnika, a od 1 stycznia 1940 w miejskiej drukarni (praca umysłowa). Po zakończeniu wojny pracował jako kalkulator drukarski w tejże drukarni. Został też jej dyrektorem. W roku 1950, tuż po zakończeniu studiów, rozpoczął pracę w Państwowej Centrali Drzewnej w Krakowie. Od początku roku 1951 nauczał przedmiotów zawodowych w Technikum Finansowym i w Zasadniczej Szkole Odzieżowej CZSP w Płocku, gdzie był również dyrektorem.

Przez dwie kadencje w latach sześćdziesiątych XX wieku (w przełomowym okresie formowania się nowej, przemysłowej tożsamości miasta) – od stycznia 1961 do sierpnia 1969 – był wiceprzewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Płocku. Odpowiedzialny był za sprawy oświaty, kultury i zdrowia. Od 1 września 1969 roku do 1976 był dyrektorem Płockiej Drukarni Akcydensowej, a od 1976 – dożywotnio na stanowiskach dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Płocku. Ponadto od roku 1946 do śmierci w 1981 był członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Pełnił tam rozmaite funkcje, m.in. sekretarza generalnego i redaktora "Notatek Płockich" (kwartalnika TNP) oraz prezesa Płockiego Towarzystwa Muzycznego.

W latach 70. XX wieku był inicjatorem i współzałożycielem (wraz z Marcinem Kamińskim) Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego (pierwotnie Kameralnej) i Teatru Płockiego. Był także inicjatorem budowy Szpitala Wojewódzkiego w Płocku-Winiarach i amfiteatru w rejonie Wzgórza Sieciecha. Był organizatorem Ogólnopolskich Festiwali Folkloru i Sztuki Ludowej, rokrocznie odbywających się w Płocku w latach 60. i 70. XX wieku. Za działalność na rzecz popularyzacji sztuki ludowej wyróżniony prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga (1979). Z okazji 25 rocznicy śmierci uhonorowany został książką wspomnieniową "Obecność i odejścia: reminiscencje z kręgu Franciszka Dorobka" (Instytut Wydawniczy Świadectwo, Bydgoszcz 2005) autorstwa jego syna, Andrzeja Dorobka, znanego eseisty, publicysty, poety i tłumacza.

Zmarł 24 lutego 1981 roku w Płocku. Miał 59 lat.

Opracował i wydał książki[edytuj | edytuj kod]

  1. "XXV-lecie Szkoły Muzycznej w Płocku"
  2. "Płock i ziemia Płocka w 1945 roku"
  3. był współautorem Dziejów Płocka, napisał wiele artykułów w "Notatkach Płockich".

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]