Franciszek Guściora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Guściora
Ilustracja
Franciszek Guściora
Data i miejsce urodzenia 17 sierpnia 1900
Haverhill
Data i miejsce śmierci 22 sierpnia 1984
Warszawa
Zawód, zajęcie historyk, nauczyciel
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Wawrzyn Akademicki Medal Brązowy za Długoletnią Służbę Medal 10-lecia Polski Ludowej Medal Komisji Edukacji Narodowej Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” Złota Odznaka ZNP

Franciszek Guściora (ur. 17 sierpnia 1900 w Haverhill , zm. 22 sierpnia 1984 w Warszawie) – historyk, nauczyciel, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Naukę pobierał w latach 1914–1921 w gimnazjum w Państwowym Gimnazjum w Nisku oraz w Przemyślu. Następnie od 1921 do 1925 studiował historię i nauki społeczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Początkowo nauczał w gimnazjum w Nisku, przez rok w Gimnazjum Państwowym im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, zaś od 1930 Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Romualda Traugutta w Brześciu nad Bugiem[1].

Okres II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie wiosną 1940 w rodzinne strony (Kurzyna Średnia)[2] pracował w szkole podstawowej w Golcach. Zaangażował się także w tajne nauczanie w pobliskiej okolicy (Jarocin, Kurzyna Średnia, Ulanów).

Lata powojenne[edytuj | edytuj kod]

Od 1945 pełnił funkcję dyrektora gimnazjum i liceum w Nisku. Działał w ZNP. Był także przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Nisku oraz zasiadał w tutejszej Powiatowej Radzie Narodowej.

Po wyjeździe do Warszawy od 1949 do 1953 pracował w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Karola Wójcika, następnie do 1969 w Szkole Zawodowej Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, gdzie był również wicedyrektorem.

Pochowany na Cmentarzu w Marysinie Wawerskim.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Publikacje naukowe[edytuj | edytuj kod]

  • Trzy Kurzyny, wsie powiatu niskiego, Warszawa-Puławy 1929.
  • Powstanie styczniowe na Polesiu, [w:] Dziennik Urzędowy Kuratorium Okręgu Szkolnego Brzeskiego, 1937, Brześć n/Bugiem 1937.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Kowalik, Franciszek Guściora, [w:] Tajne nauczanie w latach drugiej wojny światowej na terenie Ulanowa, Wólki Tanewskiej i Kurzyny. Wspomnienia, pr. zbior. pod red. T. Machajskiego, Nisko-Stalowa Wola 2015, s. 86.
  2. J. Guściora-Borkowska, Wspomnienia z tajnego nauczania w czasie okupacji w miejscowości Kurzyna, [w:] Tajne nauczanie w latach drugiej wojny światowej na terenie Ulanowa, Wólki Tanewskiej i Kurzyny. Wspomnienia, pr. zbior. pod red. T. Machajskiego, Nisko-Stalowa Wola 2015, s. 66.
  3. M.P. z 1936 r. nr 261, poz. 461 „za szerzenie zamiłowania do literatury polskiej”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Kowalik, Franciszek Guściora, [w:] Tajne nauczanie w latach drugiej wojny światowej na terenie Ulanowa, Wólki Tanewskiej i Kurzyny. Wspomnienia, pr. zbior. pod red. T. Machajskiego, Nisko-Stalowa Wola 2015, s. 86–87.