Franciszek Hutten-Czapski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Hutten-Czapski
Rodzina Hutten-Czapski
Data i miejsce urodzenia 20 września 1873
Cerekwica Stara
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1953
Gniezno
Ojciec Bolesław Hutten-Czapski
Matka Maria Skórzewska
Żona

Anna Broeckere

Dzieci

Tomasz, Maria

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order Lwa i Słońca (Persja) dla obcokrajowców Order Medżydów (Turcja)

Franciszek Hutten-Czapski (ur. 20 września 1873 w Cerekwicy Starej, zm. 26 lipca 1953 w Gnieźnie) – polski ziemianin, pierwszy starosta wrzesiński w odrodzonej Polsce (1918-1921).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Bolesława i Marii ze Skórzewskich. Ukończył Gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu i zdał maturę w 1893. Studiował prawo na uniwersytetach w Berlinie, Kolonii i Monachium. Podczas pobytu w Berlinie uczestniczył w poczynaniach patriotycznych Polonii, która skupiła się głównie w szeregach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Po skończeniu studiów zwiedził wiele państw razem z księciem Witoldem Czartoryskim - wnukiem księcia Adama Czartoryskiego. Po nagłej śmierci ojca musiał przerwać podróże i objąć piecze nad majątkiem w Bardzie koło Wrześni.

24 listopada 1918 na wiecu we Wrześni został wybrany przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Ludowej i delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. Po wybuchu powstania wielkopolskiego 28 grudnia 1918 został ustanowiony starostą wrzesińskim, który to urząd pełnił do lipca 1921. Był członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. W 1939 hitlerowcy wysiedlili jego wraz z całą rodziną z Barda do Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie zamieszkał w Gnieźnie. Pozbawiony majątku, znajdował się w trudnej sytuacji materialnej. Zmarł 26 lipca 1953.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

W 1925 zawarł związek małżeński z Anną Broeckere - krewną włoskiego bankiera Ettore Melisa. Z tego związku miał dwójkę dzieci: Tomasza (ur. 1930) i Marię (ur. 1931).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W Turcji odznaczono go Orderem Medżydów III klasy, w Persji Orderem Lwa i Słońca III klasy[1]. W 1926 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia na polu samorządowym.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

We Wrześni pierwszego starostę w odrodzonej Polsce upamiętnia ulica Franciszka Czapskiego, odchodząca na północ od ulicy Kosynierów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Kubiak: Czapski Hutten Franciszek. W: Waldemar Śliwczyński (red.): Wrzesiński słownik biograficzny. Września: Wydawnictwo Kropka Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 2002, s. 26. ISBN 83-906818-3-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Nowaczyk: Czapski-Hutten Franciszek. W: Roman Nowaczyk (red.): Wrzesiński słownik biograficzny. Wyd. II poprawione i rozszerzone. Września: Wydawnictwo Kropka Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 2011, s. 45. ISBN 978-83-89494-40-5.