Franciszek Myśliwiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Myśliwiec
Data i miejsce urodzenia 4 października 1868
Sprzęcice
Data i miejsce śmierci 6 listopada 1941
KL Dachau
Zawód, zajęcie polski działacz narodowy na Śląsku Opolskim
Krewni i powinowaci Karol Myśliwiec

Franciszek Myśliwiec (ur. 4 października 1868 w Sprzęcicach, zm. 6 listopada 1941 w Dachau) – polski działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes Dzielnicy Śląskiej Związku Polaków w Niemczech, brat Karola.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z chłopskiej rodziny o polskich korzeniach. W młodości pracował na gospodarstwie ojca. Angażował się w działalność społeczno-gospodarczą na Górnym Śląsku: w 1908 zakładał polski Bank Ludowy „Rolnik” w Strzelcach Opolskich, organizował ruch sokoli i powiatową strukturę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W latach 1936–1939 był prezesem Górnośląskiego Zjednoczenia Rolników[1] i zarazem ostatnim prezesem I Dzielnicy Śląskiej Związku Polaków w Niemczech zastępując Karola Koziołka.

W okresie Republiki Weimarskiej reprezentował Polaków w sejmiku powiatowym w Strzelcach oraz był delegatem do Górnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Aresztowany po rozpoczęciu wojny i osadzony w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zmarł w Dachau. Jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w OpoluGroszowicach, Zdzieszowicach oraz Staniszczach Małych, a także plac w Kamieniu Śląskim. Jest patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Izbicku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarz Opolski na rok 1969, Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, Zarząd Wojewódzki w Opolu pod redakcją Stefana Chmielnickiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Polski Słownik Biograficzny”, Tom XXII, Warszawa 1977