Franciszek Trần Văn Trung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Franciszek Trần Văn Trung

Phanxicô Trần Văn Trung
męczennik
Data i miejsce urodzenia ok. 1825
Phan Xá, Wietnam
Data i miejsce śmierci 6 października 1858
An Hoà, Wietnam
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 2 maja 1909
przez Piusa X
Kanonizacja 19 czerwca 1988
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 listopada
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej wietnamskie nazwisko Trần.

Św. Franciszek Trần Văn Trung (wiet. Phanxicô Trần Văn Trung) (ur. ok. 1825 r. w Phan Xá, prowincja Quảng Trị w Wietnamie – zm. 6 października 1858 r. w An Hoà, prowincja Quảng Nam w Wietnamie) – męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Franciszek Trần Văn Trung urodził się ok. 1825 r. w Phan Xá, prowincja Quảng Trị. Podobnie jak jego ojciec został żołnierzem, doszedł do stopnia kaprala. Ożenił się z kobietą ze swojego rodzinnego miasta. Małżeństwo to miało czworo dzieci. Franciszek Trần Văn Trung jako chrześcijanin trafił do więzienia razem z 11 podkomendnymi. Kazano im podeptać krzyż, na co wszyscy pozostali zgodzili się, natomiast Franciszek Trần Văn Trung - nie. W związku z tym poddano go torturom, lecz również bez rezultatu. Jego 8-letnia córka Katarzyna Tang otrzymała pozwolenie na przebywanie z nim w więzieniu, żeby mogła mu pomagać. Kiedy jednak Franciszek Trần Văn Trung dowiedział się, że w ich parafii rozpoczęły się lekcje religii odesłał ją do domu, by mogła w nich uczestniczyć. Został ścięty 6 października 1858 r. w An Hoà. Głowę Franciszka Trần Văn Trung przez 3 dni pozostawiono na widoku publicznym jako przestrogę dla innych. Jego relikwie znajdują się w kościele parafii Dương Sơn.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 2 maja 1909 r. przez Piusa X. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]