Franciszek Yi Bo-hyeon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Yi.
Błogosławiony
Franciszek Yi Bo-hyeon

이보현 프란치스코
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1773
Hwangmosil, Deoksan (Korea)
Data i miejsce śmierci 9 stycznia 1800
Haemi (Korea)
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 16 sierpnia 2014
Seul
przez Franciszka
Wspomnienie 31 maja (w grupie 124 męczenników koreańskich)

Franciszek Yi Bo-hyeon (kor. 이보현 프란치스코; ur. 1773 w Hwangmosil, Deoksan w ówczesnej prowincji Chungcheong w Korei; zm. 9 stycznia 1800 w Haemi w Korei) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Franciszek Yi Bo-hyeon urodził się w 1773 roku w Hwangmosil, Deoksan w ówczesnej prowincji Chungcheong w Korei. W młodym wieku stracił ojca. W wieku 20 lat pod kierownictwem Tomasza Hwang Sim (który w późniejszym czasie poślubił siostrę Franciszka Yi) zapoznał się z katechizmem i przyjął wiarę katolicką.

Zgodnie z życzeniem matki, lecz wbrew własnej woli ożenił się. W celu swobodniejszego praktykowania swojej wiary, przeprowadził się, razem z Tomaszem Hwang Sim, do Yeonsan. W 1795 roku gościł w swoim domu chińskiego misjonarza Jakuba Zhou Wenmo.

Władze koreańskie nie były przychylne chrześcijaństwu i co pewien czas wybuchały prześladowania. Franciszek Yi Bo-hyeon został aresztowany z powodu wyznawanej wiary. Sędzia Yeonsan chciał, żeby wyrzekł się wiary oraz podał miejsca pobytu innych katolików. W związku z odmową kazał bić Franciszka Yi Bo-hyeon, a następnie osadził go we więzieniu. Wielokrotnie torturami próbowano bezskutecznie zmusić go do porzucenia wiary. W końcu, zniecierpliwiony jego postawą, gubernator Chungcheong nakazał bić go aż do śmierci. Franciszek Yi Bo-hyeon poniósł śmierć męczeńską 9 stycznia 1800 roku.

Franciszek Yi Bo-hyeon został beatyfikowany przez papieża Franciszka 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]