Frank Darabont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frank Darabont
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1959
Montbeliard
Zawód scenarzysta
producent filmowy
reżyser
Lata aktywności od 1983

Frank Darabont (ur. 28 stycznia 1959 w Montbeliard we Francji) – Węgierski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Urodził się we Francji w obozie dla węgierskich uchodźców. Jego rodzice uciekli z Węgier podczas rewolucji w 1956 r. z powodu prześladowania przez reżim komunistyczny. Cała rodzina przeprowadziła się do Chicago, kiedy Frank był jeszcze dzieckiem.

Karierę w Hollywood Darabont zaczynał jako dekorator i asystent producenta. Podczas asystowania na planie "Hell Night" (1981) Frank poznał reżysera Chucka Russela, który zaproponował mu napisanie scenariusza do trzeciej części "Koszmaru z ulicy Wiązów" (1987). Kolejne scenariusze autorstwa Darabonta to remake "The Blob" (1988) oraz "Mucha II" (1988) - sequel słynnego filmu Davida Cronenberga z 1986 r. Jako reżyser Frank Darabont zadebiutował thillerem telewizyjnym "Żywcem pogrzebana" (1990) z Jennifer Jason Leigh w roli głównej.

Pierwszy film kinowy, którego reżyserem i scenarzystą był Darabont, to "Skazani na Shawshank" (1994) - dramat więzienny, w którym zagrali Tim Robbins i Morgan Freeman. Film ten cieszył się dużą popularnością i przyniósł reżyserowi nominacje do Złotego Globu i Oscara dla scenariusza adaptowanego. Pięć lat później na ekrany wszedł drugi film Franka Darabonta - "Zielona mila" (1999), dramat więzienny z Tomem Hanksem w roli strażnika. Również i ten film okazał się sukcesem. Darabont otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego reżysera od Gildii Reżyserów Amerykańskich oraz do dwóch Oscarów - dla najlepszego filmu i scenariusza adaptowanego. Prócz scenariusza i reżyserii, Frank Darabont pełnił w "Zielonej mili" funkcję producenta.

Znany głównie dzięki swoim ekranizacjom dzieł Stephena Kinga.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]