František Lipták

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
František Lipták Sp. Nová Ves.jpg

František Lipták (ur. 29 września 1894 r. w Kieżmarku, zm. 7 listopada 1967 r. tamże) – słowacki taternik, działacz turystyczny i narciarz wysokogórski.

František Lipták po raz pierwszy zetknął się z Tatrami jako uczeń, kiedy to podczas wakacji pracował w hotelach i uzdrowiskach podtatrzańskich. W 1921 roku został jednym ze współzałożycieli słowackiego klubu taternickiego JAMES. Przez wiele lat był bardzo aktywnym działaczem tegoż klubu, od 1926 roku pełnił w nim funkcję prezesa. Lipták był także jednym z koordynatorów tzw. „tygodni taternickich” (słow. horolezecké týždne) organizowanych przez ten klub. Lipták zajmował się również działalnością społeczną i gospodarczą na Spiszu, m.in. w Nowej Wsi Spiskiej.

František Lipták prowadził także ożywioną działalność dziennikarską na tematy taternickie i historyczne związane z Tatrami. Od 1924 roku był członkiem redakcji pisma „Krásy Slovenska”, w którym to opublikował szereg artykułów. W 1942 roku po raz pierwszy wydany został przewodnik turystyczny Vysoké Tatry, którego był współautorem wraz z Jozefem Šimko. W 1962 roku ukazał się jego mały przewodnik tatrzański napisany specjalnie dla jednego z domów wczasowych w Tatrzańskiej Łomnicy. Przewodnik ten ukazał się także po węgiersku (1964) i niemiecku (1967).

František Lipták zmarł 7 listopada 1967 roku w Kieżmarku, jego ciało spoczęło na jednym z cmentarzy w Bratysławie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.