Fred Phelps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fred Phelps
Ilustracja
Kraj działania USA
Data i miejsce urodzenia 13 listopada 1929
Meridian, Missisipi
Data i miejsce śmierci 19 marca 2014
Topeka, Kansas
pastor
Okres sprawowania 1955-2014
Wyznanie baptyzm, kalwinizm
Kościół Westboro Baptist Church

Fred Phelps (ur. 13 listopada 1929 w Meridian, Missisipi, zm. 19 marca 2014 w Kansas) – amerykański prawnik, pastor oraz założyciel Westboro Baptist Church. Zyskał rozgłos dzięki agresywnym antyhomoseksualnym pikietom oraz mowom nienawiści.

W Stanach Zjednoczonych był postacią kontrowersyjną, nawet w środowiskach konserwatywnych baptystów wzbudzał niechęć. Phelps był wyznawcą skrajnego kalwinizmu, wierzył w predestynację, uważał, że Bóg już od początku przeznacza wybranych do zbawienia, a pozostałych do potępienia. Arminianizm uważał za herezję.

Phelps uważał, że homoseksualiści są największym złem tego świata[1] i że wszyscy oni pójdą do piekła[2]. Uważał, że Bóg nienawidzi Ameryki za to, że toleruje ona homoseksualizm. Twierdził, że wszelkie nieszczęścia do jakich dochodzi na świecie są karą Boską za homoseksualizm, wzrastającą tolerancją wobec niego oraz tzw. propagandę homoseksualną[1]. Założony przez niego Kościół zasłynął z agresywnych demonstracji organizowanych na paradach gejowskich, pogrzebach zmarłych żołnierzy, bądź zamordowanych homoseksualistów[3]. Na transparentach widniały takie napisy jak God hates fags (Bóg nienawidzi pedałów) czy Thank God for Dead soldiers (Dzięki Bogu za zabitych żołnierzy). Zakładał również strony internetowe propagujące nienawiść wobec homoseksualizmu, a także katolicyzmu i islamu[4]. Uważał, że homoseksualiści powinni być karani przez rząd śmiercią[5].

Phelps startował w wyborach do senatu w Kansas w 1992.

Jeden z jego synów, Nathan został ateistą i działaczem na rzecz praw homoseksualistów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Westboro Baptist Church FAQ (ang.). [dostęp 21 stycznia 2009].
  2. Westboro Baptist Church FAQ (ang.). [dostęp 21 stycznia 2009].
  3. Fox News: Father of Marine Killed in Iraq Sues Church for Cheering Death (ang.). [dostęp 21 stycznia 2009].
  4. God Hates the World (ang.). [dostęp 2013-03-31].
  5. God hates fags (ang.). [dostęp 21 stycznia 2009].