Freddie Ingalls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Frederick Ingalls Jr.
Freddie / Freddy
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1875
okolice Walnut Grove, w stanie Minnesota
Data i miejsce śmierci 27 sierpnia 1876
okolice South Troy, w stanie Minnesota
Przyczyna śmierci odwodnienie
Miejsce spoczynku South Troy, Minnesota

Charles Frederick Ingalls Jr., zwany i znany jako Freddie lub Freddy Ingalls (ur. 1 listopada 1875, zm. 27 sierpnia 1876) – niemowlę, mały amerykański pionier, młodszy (i jedyny) brat pisarki Laury Ingalls Wilder, autorki cyklu "Domek na prerii".

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz: Drzewa genealogiczne

Freddie Ingalls był czwartym dzieckiem – jedynym synemCharlesa i Caroline Ingallsów, wnukiem Lansforda Whitinga Ingallsa i Laury Louisy (Colby) Ingalls oraz Henry'ego Quinera i Charlotte (Tucker) Quiner.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Freddie Ingalls przyszedł na świat w okresie, gdy jego rodzina mieszkała nad Śliwkowym Strumieniem (ang. Plum Creek), tj. okolice miasteczka Walnut Grove, w Minnesocie. Dostał imiona po swoim ojcu; Charlesie Ingallsie oraz ojczymie matki – Fredericu M. Holbrooku.

Od początku był słabym i chorowitym dzieckiem. Gdy miał około pół roku, w związku z kolejną klęską urodzaju, jego rodzina postanowiła opuścić Minnesotę i wrócić na wschód. Po drodze, zatrzymali się u krewnych – Petera i Elizy Ingallsów (brata Charlesa, siostry Caroline Ingallsów – również małżeństwa) oraz ich dzieci – w pobliżu South Troy, w Minnesocie. Tamże, dziecko po raz kolejny zachorowało i pomimo częstych wizyt lekarza, wkrótce zmarło. Miał niespełna dziesięć miesięcy.

Freddie Ingalls został pochowany na farmie krewnych. Jego rodzice i siostry, wkrótce wyjechali (docelowo, do Burr Oak w Iowa). W South Troy, po dziś dzień znajduje się grób niezidentyfikowanego dziecka (którym jest prawdopodobnie Freddie)[1] oraz jego akt zgonu. Władze osady postawiły tam mini-pomnik, upamiętniający pobyt Ingallsów w miejscowości, poświęcony jednocześnie wszystkim dzieciom, które straciły życie w czasach podboju Dzikiego Zachodu[2].

Drzewa genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie i krewni ze strony ojca: Drzewa genealogiczne
Przodkowie i krewni ze strony matki: Drzewa genealogiczne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charles Ingalls (1836-1902)
 
 
 
Caroline Quiner (1839-1924)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Ingalls (1865-1928)
 
Laura Ingalls (1867-1957)
 
Carrie Ingalls (1870-1946)
 
Freddie Ingalls (1875-1876)
 
Grace Ingalls (1877-1941)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postać literacka i filmowa[edytuj | edytuj kod]

Laura Ingalls Wilder, tworząc ostateczną wersję swoich książek, pominęła okres około pięciu lat, w tym osobę Freddiego, twierdząc, iż były to trudne i smutne dla rodziny czasy, nienadające się na powieść dla dzieci.

Jedynym, co pozostało po tych czasach jest dwanaście stron w nie opublikowanym manuskrypcie – pierwowzorze cyklu "Domek na prerii""Pioneer Girl". Na ich podstawie, w roku 2002, Amerykanka Cynthia Rylant napisała "Old Town in the Green Groves (Laura's Lost Years)". Książka, choć fikcyjna, w znacznym stopniu opiera się na materiałach pozostawionych przez samą Laurę i pokrywa się z wiedzą posiadaną na ten temat przez znawców zagadnienia.

Freddie Ingalls nie pojawia się również w żadnej z ekranizacji książek, z wyjątkiem odcinka pierwszej serii serialu "Domek na prerii" (1974-1984), zatytułowanego Pan mym pasterzem, cz.1. Jego historia została jednak mocno zmieniona. Freddiego "zagrało" nieznane niemowlę(ta).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]