Frederick Beauclerk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frederick Beauclerk (ur.8 maja 1773 w Londynie, zm. 22 kwietnia 1850 w Westminsterze) – brytyjski krykiecista wywodzący z arystokratycznej rodziny, młodszy syn Aubrey'a Beauclerka, 5. księcia St Albans i lady Catherine Ponsonby, córki 2. hrabiego Bessborough. Był również duchownym Kościoła Anglikańskiego.

Był jednym z najlepszych graczy we wczesnej historii krykieta. Reprezentował Maryleborne Cricket Club, którego od 1826 r. był prezesem. Grą tą zainteresował się już podczas nauki w Cambridge. Grał na pozycji batsmana. O jego pozycji jako krykiecisty świadczy fakt, że na grze zarabiał ok. 600 funtów rocznie, sumę ogromną jak na tamte czasy. Nie był jednak powszechnie lubiany, ze względu na swoją zadziorność i pozbawiony skrupułów sposób gry.

3 lipca 1813 r. poślubił Charlotte Dillon (przed 179826 września 1866), córkę Charlesa Dillona, 12. wicehrabiego Dillon i Marie Rogier. Frederick i Charlotte mieli razem dwóch synów i dwie córki:

Lord Frederick został pochowany w St Mary Winchfield w Hampshire, gdzie znajduje się poświęcona mu pamiątkowa inskrypcja.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]