Frederick William Jowett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frederick William Jowett
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1864
Bradford
Data śmierci 1 lutego 1944
Wielka Brytania Pierwszy komisarz ds. robót publicznych
Okres od 1924
do 1924
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik John Baird
Następca lord Peel

Frederick William "Fred" Jowett (ur. 31 stycznia 1864 w Bradford, zm. 1 lutego 1944), brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w pierwszym rządzie Ramsaya MacDonalda.

W wieku 8 lat rozpoczął pracę w lokalnym zakładzie tkackim. W 1886 r. został tam nadzorcą. Po ukończeniu wieczorowych kursów w Bradford Technical College został zarządcą w zakładzie. W 1886 r. wstąpił do Ligi Socjalistycznej. Po rozpadzie Ligi w 1889 r. Jowett związał się z Bradford Labour Union. W 1892 r. jako pierwszy socjalista został wybrany do rady miasta Bradford. Kilka miesięcy później założył lokalną gałąź Niezależnej Partii Pracy. Dzięki jego staraniom w 1904 r. wprowadzono do miejscowych szkół darmowe posiłki.

Pierwszą, nieudaną, próbę uzyskania mandatu parlamentarnego Jowett podjął w 1900 r. w okręgu Bradford West. W 1906 r. ponownie wystartował w tym okręgu. Tym razem wygrał wybory i zasiadł w ławach Izby Gmin. W 1909 r. został przewodniczącym Niezależnej Partii Pracy. W 1911 r. zrezygnował z tego stanowiska po tym, jak popadł w konflikt z liderem partii Ramsayem MacDonaldem. Konflikt wywołały publikacje Jowetta w Socialist Review, w których Jowett proponował nowy system sprawowania władzy, który zakładał m.in. likwidację gabinetu i zastąpienie go komisjami, w których reprezentowane byłyby wszystkie partie.

Podobnie jak większość socjalistów Jowett sprzeciwiał się przystąpieniu Wielkiej Brytanii do I wojny światowej. W 1918 r. przegrał pierwsze powojenne wybory parlamentarne. Do Izby Gmin powrócił w 1922 r. jako reprezentant okręgu Bradford East. W pierwszym laburzystowskim rządzie w 1924 r. był pierwszym komisarzem ds. prac publicznych.

Jowett przegrał wybory parlamentarne w 1924 r. i w kolejnych latach skupił się na działalności w Niezależnej Partii Pracy. W 1926 r. opublikował raport Socialism in Our Time, który jednak nie spotkał się z przychylnym przyjęciem władz partii. Jowett powrócił do parlamentu w 1929 r., ale MacDonald nie powierzył mu żadnego stanowiska w swoim drugim rządzie. W 1931 r. Jowett sprzeciwił się powołaniu rządu narodowego i w następnych wyborach utracił mandat parlamentarny. Rok później Niezależna Partia Pracy odcięła od parlamentarnych laburzystów.

Podobnie jak w 1914 r., również w 1939 r. Jowett sprzeciwiał się zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w konflikt w Europie. W następnych latach krytykował wewnętrzną politykę rządu Churchilla. Zmarł w 1944 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]