Fridolin Leiber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fridolin Leiber
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1843
Niedereschach
Data i miejsce śmierci 4 kwietnia 1912
Frankfurt nad Menem
Narodowość niemiecka
Język niemiecki
Dziedzina sztuki malarstwo
Obraz Fridolina Leibera - Trójca Przenajświętsza

Fridolin Leiber (ur. 4 marca 1843 w Niedereschachu, zm. 4 kwietnia 1912 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki malarz oraz twórca popularnych reprodukcji, głównie o tematyce sakralnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Fridolin Leiber urodził się w 1843 r. w Niedereschachu. Jego ojcem był rolnik Thomas Leiber, matka Helene nazywała się z domu Rieger. Miał także dwoje rodzeństwa - brata Andreasa, urodzonego w 1841 r. i siostrę Margarete, urodzoną w 1840 r. Leiber był żonaty z Albertine, z domu Bob, która najprawdopodobniej również pochodziła z Niedereschachu[1][2][3].

Razem z żoną i synem Alfredem, który urodził się w Villingen, przeniósł się do Frankfurtu, gdzie miał własne studio przy Kettenhof 4[1]. W 1881 roku jeden z wiodących niemieckich producentów popularnych grafik i drukowaniem reprodukcji Eduard Gustav May zamieścił w frankfurckim piśmie Freie Kunstle ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika. W 1882 r. Leiber został zatrudniony na stanowisko kierownika studia litograficznego i malarza. Stał się znanym i poszukiwanym malarzem, którego prace wisiały w wielu domach na całym świecie. Jego obrazy przedstawiające Anioła Stróża z dziećmi wisiały w wielu pokojach dziecięcych i nadal są popularne[4][5].

Fridolin Leiber - Anioł Stróż

W latach 1900–1940 popularnością cieszyły się także sceny z życia kobiet i mężczyzn ujęte w dziesięć etapów, wizerunki świętych, Najświętsze Serce Maryi, Maryja Dziewica, Trójca Przenajświętsza. Wiele dzieł Leibera jest nadal przedmiotem handlu na rynku sztuki, niektóre znajdują się w znanych galeriach, m.in. w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze i w Lebens-Spuren Heimatmuseum w Niedereschachu[1][3][4][6].

Leiber tworzył wersje różnych motywów w imieniu wydawcy, który miał prawo do ich reprodukcji i sprzedaży. Litografia umożliwia wykonanie do 50 wydruków, dlatego często zmieniano wersje tego samego obrazu. Nie wszystkie prace Leibera były podpisane. Jest także autorem kilku krajobrazów i scenek rodzajowych. Pozostał lojalny wobec firmy EG May, dla której pracował do śmierci[2].

Badaczem życia i twórczości malarza jest Hans Otto Wagner dyrektor muzeum Lebens-Spuren Heimatmuseum w Niedereschachu, w dzielnicy Ortsteil Fischbach. Dzięki jego badaniom udało się ustalić wiele faktów z życia Leibera w tym poprawną datę jego urodzenia. Przez wiele lat uważano, że artysta urodził się w 1853 r. i dopiero Wagner potwierdził, że faktycznie urodził się dziesięć lat wcześniej w 1843 r.[1][2]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Albert Bantle: Hans Otto Wagner ermittelt Neues zu Maler Fridolin Leiber (niem.). Hermann Kuhn Verlag GmbH & Co. [dostęp 2020-06-18].
  2. a b c Albert Bantle: Heimat hinterlässt "LebensSpuren" (niem.). Schwarzwälder Bote Mediengruppe. [dostęp 2020-06-18].
  3. a b Bürgermeister 2019 ↓, s. 1.
  4. a b Albert Bantle: Auf den Spuren von Fridolin Leiber (niem.). Schwarzwälder Bote Mediengruppe. [dostęp 2020-06-18].
  5. Ausstellung: Fridolin Leiber (niem.). Heimatmuseum Niedereschach. [dostęp 2020-06-18].
  6. Kapaló 2019 ↓, s. 262-264.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]