Fryderyk Kettler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fryderyk Kettler
książę Kurlandii i Semigalii
Ilustracja
Wizerunek herbu
Herb książęcy Kettlerów
Książę Kurlandii i Semigalii
Okres od 1587
do 1642
Poprzednik Gotthard Kettler
Następca Jakub Kettler
Dane biograficzne
Dynastia Kettlerowie
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1569
Mitawa
Data śmierci 16 sierpnia 1642
Miejsce spoczynku Mitawa
Ojciec Gotthard Kettler
Matka Anna Meklemburska
Żona Elżbieta Magdalena pomorska

Fryderyk Kettler (de. Friedrich von Kettler) (ur. 25 listopada 1569 w Mitawie, zm. 16 sierpnia 1642) – książę Kurlandii i Semigalii w latach 1587-1642 (de facto do 1638). Syn Gottharda Kettlera i Anny Meklemburskiej, brat Wilhelma Kettlera, stryj Jakuba Kettlera.

Po śmierci ojca współrządził Księstwem Kurlandii i Semigalii wraz z bratem Wilhelmem. Zarządzał Semigalią. 27 września 1605 roku jako dowódca rajtarów kurlandzkich brał udział w bitwie pod Kircholmem.

W czasie jego panowania doszło do ostrego konfliktu książąt ze szlachtą kurlandzką, która domagała się takich samych przywilejów jakie miał ten stan w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Długotrwały spór zakończył się detronizacją Wilhelma Kettlera w 1616 roku za zabójstwo przywódcy opozycji. Fryderyk Kettler uniknął losu brata dzięki ugodzie Formula Regiminis z 1617 roku, w której zagwarantował swoim poddanym niektóre swobody i tolerancję religijną dla katolików. Od tego czasu był jedynym władcą i przejął po bracie we władanie Kurlandię.

Pod koniec życia podjął starania polityczne o uznanie przez króla polskiego Władysława IV Wazę praw do tronu kurlandzkiego swojego bratanka Jakuba Kettlera.

Fryderyk Kettler pochowany jest w krypcie pod pałacem w Mitawie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1600 roku Fryderyk Kettler ożenił się z księżną pomorską Elżbietą Magdaleną, córką księcia wołogoskiego Ernesta Ludwika. Ślub odbył się 4 maja w Wołogoszczy. Małżeństwo to pozostało bezdzietne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]