Fryderyk Schütz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fryderyk Adolf Schütz
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1782
Warszawa
Data i miejsce śmierci 11 stycznia 1854
Warszawa
Narodowość saksońsko-polska
Alma mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Fryderyk Adolf Schütz (ur. 25 maja 1782 w Warszawie, zm. 11 stycznia 1854 tamże) – warszawski architekt i budowniczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem warszawskiego budowniczego Karola Bogumiła Schütza i Chrystiany Elżbiety z Weberów. Ukończył prywatną szkołę w Warszawie i praktykę u ojca, po czym wyjechał na studia do Berlina. Po powrocie do Warszawy pracował w administracji rządowej, a w 1805 roku został rządowym inspektorem budownictwa.

W 1807 roku zaciągnął się w randze podporucznika do batalionu saperów Księstwa Warszawskiego, gdzie dosłużył się stopnia porucznika. Po wyjściu z wojska powrócił do pracy w administracji: został budowniczym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a następnie radcą budowniczym Izby Administracyjnej Dóbr Skarbowych. Od 1817 roku do końca życia był członkiem Rady Ogólnej Budowniczej Królestwa Polskiego, uczestniczył we wszystkich pracach budowlanych tej rady.

Od 1820 roku wykładał budownictwo ekonomiczne na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1826–1851 był radcą budowniczym Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

Pełnił również funkcję konsystorza kościoła ewangelicko-augsburskiego i członka sądu konsystorskiego. Częściowo sfinansował pokrycie blachą dachu Kościoła Świętej Trójcy w Warszawie.

Ważniejsze prace[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty. W małżeństwie z Karoliną z Wilhelmów (1796–1864) miał 7 dzieci: Elżbietę Joannę zamężną Müller, zmarłe w niemowlęctwie: Elżbietę Emilię i Karola Jana, Ludwika Adolfa, Krystynę Annę, Jana Bogumiła Teofila oraz Paulinę Augustę zamężną Kozłowską.

Córka Schütza Krystyna Anna wyszła za Edwarda Strasburgera[1].

Schütz był masonem. W 1820 roku został zastępcą przewodniczącego loży „Halle der Beständigkeit” w VII stopniu.

W 1854 roku otrzymał od cara Mikołaja I tytuł szlachecki i herb „Strzelec”.

Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (aleja 2 nr 12).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]