Fryderyki – album roku muzyka współczesna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Laureaci Fryderyków w kategorii album roku muzyka współczesna:

Lata 1996-2020[edytuj | edytuj kod]

Rok Laureat Nominowani
1996 Lutosławski / Sinfonia Varsovia / Michniewski[1]
  • Lutosławski Piano Concertos / Symphony No.3 - Witold Lutosławski
  • „Holocaust memorial Cantata” - Marta Ptaszyńska
  • „Demiurgos” - Juliusz Łuciuk
  • Andrzej Panufnik „Sinfonietta Cracovia” (Arbon Cosmica, Violin Concerto) - Andrzej Panufnik
1997 Portret kompozytora - Paweł Szymański[2]
  • Livre Du Saint Sacrement - Oliver Messiaen
  • Siedem Bram Jerozolimy - Krzysztof Penderecki
1998 Panufnik, Lutosławski, Szymański - Koncerty fortepianowe[3]
  • Kilar
  • Wojciech Kilar
  • Musica Sacre Poloniae
  • Krzysztof Penderecki – Utrenja
1999 Bacewicz, Bujarski, Górecki, Lasoń, Łukaszewski - Kwartet Smyczkowy Dafô[4]
  • Grażyna Bacewicz – The complete works for string quartet (3 CD’s) - Waldemar Malicki – fortepian i Kwartet Amar Corde
  • Hommage a Lutosławski - Saboles Esztenyi – fortepian, Aleksander Romański – klarnet, Marta Fabian – cymbaly, Marek Mleczko – obój, Krzysztof Bednarczyk – trąbki, Mariusz Niepiekło – trąbki, Aleksander Szebesczyk – róg, Grzegorz Sabeł – róg i Sinfonietta Cracovia
  • Roman Maciejewski – Kołysanka, Allegro concertante, Tryptyk, Mazurki - Rinko Kobayashi – fortepian i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka
2000 7 Bram Jerozolimy / Live from Musikverein - Bożena Harasimowicz-Haas – sopran, Izabella Kłosińska – sopran, Jadwiga Rappé – alt,

Wiesław Ochman – tenor, Romuald Tesarowicz – bas, Boris Carmeli – narrator oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda[5]

  • Penderecki – Utwory na Orkiestrę (vol. 1) - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Wita
  • Stachowski – Kwartety smyczkowe - Kwartet Jagielloński
2001 Missa pro pace - Izabella Kłosińska – sopran, Jadwiga Rappé – alt, Charles Daniels – tenor, Romuald Tesarowicz – bas oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda[6]
  • Koncerty harfowe XX w. - Anna Sikorzak-Olek – harfa, Mariusz Pędziałek – obój, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal
  • Lutosławski – Dzieła orkiestrowe (vol. VII) - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Wita
  • Muzyka i ekran 2 - Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Woytek Mrozek – klarnet, Stanisław Malikowski – obój, Grzegorz Gołąb – fagot, Sinfonia Viva, Trio Andrzeja Kurylewicza
2002 Baird, Knapik, Meyer, Penderecki, Zieliński - Kwartet Dafo[7]
  • Wojciech Kilar – Orawa, Piano Concerto, Krzesany - Janusz Olejniczak – fortepian i Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
  • Korean Chamber Ensemble - Korean Chamber Ensemble, Lee Jiyoung – flet, Kimerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę Min – skrzypce
  • Witold Lutosławski – Mi-parti, Krzysztof Meyer – Msza - Ivan Monighetti, Adam Klocek, Kazimierz Koślacz – wiolonczele, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita
  • Stanisław Moryto – Carmina crucis - Stanisław Skoczyński – perkusja, Magda Teresa Wójcik, Henryk Boukołowski – recytacja
2003 Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego - Adam Kruszewski – baryton, Janusz Olejniczak – fortepian, Chór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny: Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka[8]
  • Chyrzyński, Górecki, Knapik, Lasoń, Szabelski - Orkiestra Muzyki Nowej
  • Wojciech Kilar – Missa pro pace - Zofia Kilanowicz – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Charles Daniels – tenor, Piotr Nowacki – bas, rkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej , Chór Opery Dolnośląskiej
  • Lutosławski – Double Concerto, Dance Preludes, Chain I - Zbigniew Kaleta – klarnet, Arkadiusz Krupa – obój, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Urszula Kryger – sopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Wita
  • Marek Moś, Orkiestra „Aukso” – Współcześnie - Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak oraz Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia
2004 Lutosławski (Hybrydowa wersja SACD & CD) - Koncert na orkiestrę, Chantefleurs et Chantefables, Wariacje na temat Paganiniego - Olga Pasiecznik – sopran, Janusz Olejniczak – fortepian, Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka[9]
  • Górecki – Beatus vir, Salve, Sidus Polonorum - Adam Kruszewski – baryton i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii Krakowskiej
  • Kilar – Tryptyk - Izabela Kłosińska – sopran i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
  • Musica Polonica Nova 1-3 (seria), Warsaw Composers (3 CD) - Wiesława Łukaszewska, Klaudiusz Baran – akordeon, Magdalena Kordylasińska – marimba, Miłosz Pękała – wibrafon, Jolanta Sosnowska – skrzypce, Marcin Łukaszewski – fortepian, Barbara Jagodzińska – organy, Grzegorz Mackiewicz – fortepian, Patrycja Piekutowska – skrzypce, Agnieszka Prosowska-Iwicka – flet, Andrzej Gębski – skrzypce, Antoni Lichomanov – fortepian, Stanisław Skoczyński – perkusja, Sebastian Oroń – saksofon, Michał Dziad – fortepian, Joanna Przewoźniczuk – flet, Weronika Ratusińska – skrzypce, Michał Druś – altówka, Szabolsc Esztényi – fortepian, Iwona Mironiuk – fortepian, Polski Chór Kameralny ‚Schola Cantorum Gedanensis
  • Panorama nowej muzyki polskiej – VI ‚Mistrz i uczniowie 2’ - Zdzisław Piernik – tuba, Patrycja Piekutowska – skrzypce, Piotr Spoz – fortepian, Tytus Wojnowicz – obój, Zbigniew Koźlik – akordeon, Irena Wisełka-Cieślar – organy, Radosław Toporowski – akordeon, Grzegorz Toporowski – akordeon, Maria Paz Santibanez – fortepian, Piotr Filip – klarnet, Katarzyna Piotrowska – fagot, Mariusz Domański – wiolonczela, Robert Morawski – fortepian, Szabolcs Esztényi – fortepian, Michał Szubarga – klarnet, Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej im. J. Elsnera w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie
2005 Lutosławski: Koncert na orkiestrę; Koncert na wiolonczelę i orkiestrę - Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita[10]
  • 20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy 1986-2005 - Jan Bokszczanin, Magdalena Czajka, Marek Fronc, Maria Krajewska, Karolina Kycia, Michał Markuszewski, Dariusz Przybylski, Krzysztof Urbaniak, Rotisław Wygranienko – organy; Barbara Żarnowiecka – sopran; Paweł Gusnar – saksofon; Lubomir Jarosz – trąbka; Zbigniew Koźlik – akordeon; Stanisław Skoczyński -ksylofon; Jacek Smoczyński – róg myśliwski
  • Krzanowski, Panufnik - Kwartet Śląski
  • Laboratory of Contemporary Music – 2004 - Małgorzata Armanowska – sopran, Andrzej Chorosiński – organy, Marcin T. Łukaszewski – fortepian, Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Paweł Nowicki – marimba, Aleksandra Ohar – wiolonczela, Artur Pachlewski – klarnet, Radosław Soroka – klarnet basowy, Mariusz Wysocki – wiolonczela, Kwartet Wieniawski, Krakowska Grupa Perkusyjna
  • Lutosławski – Dyrygent w Polskim Radiu - Halina Łukomska – sopran; Krzysztof Jakowicz – skrzypce; Ewa Pobłocka – fortepian
2006 Henryk Mikołaj Górecki: III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych” Dzieła Narodowe w nagraniu NOSPR - Zofia Kilanowicz – sopran i NOSPR pod dyrekcją Henryka Mikołaja Góreckiego[11]
  • AUKSO gra utwory Kilara - Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
  • Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski - Polska Orkiestra Radiowa, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
  • Wojciech Kilar: Missa pro pace. Dzieła Narodowe w nagraniu NOSPR - Izabella Kłosińska, Anna Lubańska, Piotr Kusiewicz, Romuald Tesarowicz, NOSPR i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Kazimierza Korda
  • Wojciech Łukaszewski – Nazywam ciebie morze - Janusz Borowicz, Tomasz Stockinger, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
2008 Paweł Łukaszewski - Sacred Music - Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wacław Golonka, Agata Zubel-Moc, Katarzyna Trylnik i Polski Chór Kameralny, Holst Singers, Concerto Avenna, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studio Warszawa Ensemble, Orkiestra UAM[12]
  • Szabolcs Esztényi – Bramy ogrodu - Iwona Mironiuk – fortepian, Szabolcs Esztényi – fortepian
  • Wojciech Kilar – Magnificat, Victoria - Izabella Kłosińska – sopran, Tomasz Krzysica – tenor, Piotr Nowacki – bas, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej
  • Stanisław Moryto – Pieśni - Aneta Łukaszewicz, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Beata Szebesczyk, Michał Sławecki
  • Agata Zubel i Cezary Duchnowski – Elettrovoce - Agata Zubel – śpiew, Cezary Duchnowski – fortepian, komputer
2009 Paweł Mykietyn - Speechless Song - Jacek Laszczkowski (sopran męski), Maciej Piszek (fortepian), Jerzy Artysz (baryton), Viola Łabanow (klawesyn), Andrzej Bauer (wiolonczela), Polska Orkiestra Radiowa i Kwartet Dafo[13]
  • Marian Borkowski: Hymnus - Małgorzata Armanowska, KRAKOWSKA GRUPA PERKUSYJNA, Andrzej Chorosiński, POLSKI CHÓR KAMERALNY, THE HOLST SINGERS, CHÓR KATEDRY WARSZAWSKO-PRASKIEJ „MUSICA SACRA”, ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII PODLASKIEJ, CHÓR ATK, CHÓR UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
  • Henryk Mikołaj Górecki: String Quartets - Kwartet Śląski
  • Krzysztof Meyer: Concertos - Boris Pergamenschikow – wiolonczela, Magdalena Rezler – skrzypce, Eduard Brunnel – klarnet i NOSPR
  • Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi - Jarosław Kaliski – fortepian, Bolesław Siarkiewicz – skrzypce, Karol Wroniszewski – wiolonczela, Tomasz Gumiela – fortepian, Tomasz Żymła – klarnet, Mateusz Konopka – puzon, Dorota Wyciślik – fortepian, Stanisław Lasoń – wiolonczela, Hu Chenyun – suona, Michał Moc – akordeon, Paweł Gusnar – saksofon, Michał Górczyński – klarnet, Lubomir Jarosz – trąbka, Zbigniew Monkiewicz – waltornia, Leszek Lorent – perkusja, Szymon Linette – perkusja, Maciej Piszek – fortepian, Zofia Dowgiałło – harfa, Marcin Suszycki – skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka, Karol Marianowski – wiolonczela, Katarzyna Drogosz – fortepian, Barbara Zdziarska – skrzypce, Maria Tomala – altówka, Ewald Wawrzyniuk – kontrabas, Mateusz Sztabiński – fortepian, Marcin Stańczyk – fortepian, Adam Bogacki – kontrabas, Ewa Mizerska – wiolonczela; ORKIESTRA „ŚLĄSCY KAMERALIŚCI”, ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ, SHANGHAI SYMPHONY ORCHESTRA, ORKIESTRA KAMERALNA „AUKSO”, NEOQUARTET (Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski), LUTOSŁAWSKI PIANO DUO (Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik)
2010 Agata Zubel: Cascando - Agata Zubel, Michał Moc, Cezary Duchnowski, Jan Pilch, Seattle Chamber Players, Cellonet: Andrzej Bauer, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, Mikołaj Pałosz[14]
  • Aukso w formacie SACD & CD - Andrzej Bauer – wiolonczela, Janusz Olejniczak – fortepian oraz Orkiestra AUKSO
  • Elżbieta Chojnacka w hołdzie Wandzie Landowskiej - Elżbieta Chojnacka – klawesyn oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO
  • Stanisław Moryto – Gorzkie żale - Joanna Łukaszewska, Renata Landowska-Szczerbaczewicz, Michał Sławecki, Jarosław Gajewski, Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
  • Stanisław Moryto – Muzyka chóralna - Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
2011 Roman Maciejewski – Requiem Missa Pro Defunctis - Zdzisława Donat, Jadwiga Rappé, Jerzy Knetig, Janusz Niziołek, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie[15]
  • Augustyn – Do Ut Des. Kwartet Śląski, Agata Zubel, Jan Krzeszowiec - Kwartet Śląski, Agata Zubel, Jan Krzeszowiec, Rafał Augustyn
  • Marian Borkowski – Symphonic and Chamber Music - różni wykonawcy
  • Krzysztof Herdzin – Symphonicum - Orkiestra Sinfonia Varsovia, Krzysztof Herdzin, Jacek Kotlarski, Waldemar Malicki, Jerzy Główczewski, Piotr Baron
  • Wojciech Kilar – Katowicom. Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej - Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej
2012 Z. BAGIŃSKI, M. BEMBINOW, W. BLECHARZ, A. GRONAU, M. MAŁECKI, A. MOCIULSCHI, O. HANS, W. ŁUKASZEWSKI, B. KOWALSKI-BANASEWICZ, M. BORKOWSKI, P. ZYCH, P. ŁUKASZEWSKI, E. PAŁŁASZ – NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR - Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego[16]
  • Krzysztof Baculewski – Utwory Chóralne - Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego, Tomasz Orlow – organy
  • Wojciech Kilar – Koncert fortepianowy, Preludium chorałowe na orkiestrę smyczkową, Orawa - Peter Jablonski i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
  • Piotr Moss – SYMPHONIE CONCERTANTE FOR FLUTE, PIANO AND ORCHESTRA; ADAGIO III; PORTRAITS – CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA - Barbara Halska i Elżbieta Gajewska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz Emilian Madey i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tomasza Bugaja
  • Paweł Mykietyn – Pasja według Św. Marka - Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia
2013 nie było laureata[17]
  • Zbigniew Bargielski – Kwartety smyczkowe - Kwartet Śląski, Marek Andrysek – akordeon, Roman Widaszek – klarnet
  • Camerata Silesia Sings Kilar - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Orkiestra Kameralna Aukso
  • Górecki - Anna Górecka, Kaja Danczowska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna
  • Paweł Łukaszewski – Musica Sacra 1 - Anna Mikołajczyk-Niewiedział sopran Greg Banaszak saksofon altowy RAVEL PIANO DUO: Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
  • Satin – TWOgether Duo - Hanna Kulenty, Aleksander Marcin Nowak, Wojciech Andrzej Blecharz, Rafał Stefan Janiak, Krzysztof Penderecki, Dariusz Przybylski, Mikołaj Kacper Majkusiak
2014 Marian Borkowski – Choral Works - Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego oraz Piotr Moss – Chagall For Strings- Opium String Quartet i Jadwiga Rappé – alt[18]
  • Mikołaj Górecki – Works for String Orchestra - Piotr Pławner – skrzypce, Jean-Marc Fessard i Roman Widaszek – klarnet i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
  • Paweł Łukaszewski – Missa de Maria a Magdala - Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, Tomasz Sadownik – baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego
  • Penderecki: The Complete Symphonies - Iwona Hossa, Izabella Kłosinska, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartminski, Wojciech Gierlach, Thomas E. Bauer, Sławomir Holland, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego
2016 Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence - Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego[19]
  • Krzesimir Dębski - Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Adam Bogacki (kontrabas) i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
  • Marian Borkowski: Solo Works - Marian Borkowski, Andrzej Chorosiński, Andrzej Dutkiewicz, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Patrycja Piekutowska, Zdzisław Piernik, Stanisław Skoczyński, Tomasz Strahl
  • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka) - Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek

Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska

  • Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski – Elettrovoce - Agata Zubel (głos), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika)
2017 Paweł Łukaszewski – IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu - Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Maciej Nerkowski, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka, Barbara Ewa Rafałko, dyr. Wojciech Michniewski[20]
2018 ProMODERN Shakespired - ProMODERN[21]
2019 Supernova. Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz - Atom String Quartet i NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza[22]
2020 Comfort Zone - proMODERN[23]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  2. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  3. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  4. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  5. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  6. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  7. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  8. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  9. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  10. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  11. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  12. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  13. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  14. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  15. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  16. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  17. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  18. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  19. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  20. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-23].
  21. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2018-11-23].
  22. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2019-11-23].
  23. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2020-03-08].