Fundacja Świętego Mikołaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Świętego Mikołaja
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 2002
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja
Status OPP
Prezes Zarządu Dariusz Karłowicz
Nr KRS 0000127872
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Fundacja Świętego Mikołaja powstała w 2002 roku. Nazwa Fundacji pochodzi od biskupa Miry. Fundacja zajmuje się badaniem i rozwiązywaniem skutków kryzysu solidarności z potrzebującymi. Jest organizacją pożytku publicznego. Biuro Fundacji mieści się w Warszawie. Jej prezesem jest Dariusz Karłowicz, wiceprezesem Joanna Paciorek.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Początki Fundacji wiążą się przede wszystkim z projektowaniem kampanii społecznych. Początkowo ich twórcy działali jako nieformalna Agencja Świętego Mikołaja. Do najbardziej znanych należą:

W latach 2008–2012 Fundacja współorganizowała również plebiscyt „Mama w Pracy”, w którym nagradzane były firmy przyjazne kobietom łączącym macierzyństwo z pracą zawodową. Jest ona także wydawcą rocznika filozoficznegoTeologia Polityczna”, pisma z pogranicza filozofii, polityki i teologii.

Obecnie działalność Fundacji koncentruje się na rozwijaniu programu „Stypendia św. Mikołaja”. Został on utworzony w 2010 roku. W jego ramach wspomagani są zdolni uczniowie, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności. Unikalnym elementem programu jest zaproszenie szkół do jego współtworzenia, m.in. poprzez włączenie się w gromadzenie środków na stypendia dla własnych uczniów. W 2011 roku wypłacono pierwsze stypendia w ramach programu. Dzięki współpracy z firmą Ikea w 2012 roku uruchomiono kolejny fundusz stypendialny – „Na rodzinę można liczyć”. W 2013 roku liczba stypendiów wypłaconych w ramach obu programów przekroczyła 1000.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]