Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fundacja Dzieci Niczyje)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 1991
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Prezes Monika Sajkowska
Nr KRS 0000204426
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Ziemia52°14′03″N 21°03′02″E/52,234290 21,050640
Strona internetowa

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) (do 2016: Fundacja Dzieci Niczyje - FDN) – polska organizacja typu non-profit, zajmująca się problemem przemocy wobec dzieci, powstała w 1991 roku. Założona przez Alinę Margolis-Edelman.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Dzieci Niczyje powstała w 1991 roku. Jej inicjatorką była Alina Margolis-Edelman. Podstawowym celem było wypracowanie systemu pomocy dzieciom krzywdzonym, który miał integrować działania różnych instytucji zajmujących się tym problemem.

Od początku istnienia Fundacji koncentrowano się na problemach przemocy fizycznej, zaniedbania, krzywdzenia emocjonalnego i wykorzystywania seksualnego. Ważnym aspektem okazał się brak dostatecznych kompetencji profesjonalistów pracujących z dziećmi w zakresie rozpoznawania krzywdzenia i reagowania na nie.

Ustanowiono dlatego dwa główne cele działania Fundacji:

 • uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci,
 • podniesienie kompetencji osób pracujących z dziećmi w zakresie diagnozy krzywdzenia i interwencji.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Fundacja koncentruje swoje działania na realizowaniu projektów i programów ukierunkowanych na bezpośrednią pomoc dzieciom krzywdzonym oraz uświadamianie społeczeństwa o wadze tego problemu. Udziela pomocy psychologicznej i prawnej. Organizuje szkolenia i badania naukowe, mające na celu diagnozę problemu krzywdzenia dzieci – zarówno skali, jak i charakteru tego zjawiska, a także postaw społecznych wobec niego. Szkolenia i konferencje skierowane są do różnych grup zawodowych i poświęcone są tematyce ochrony dzieci przed krzywdzeniem, pomocy dzieciom krzywdzonym, bezpieczeństwa dzieci w Internecie, profilaktyki krzywdzenia małych dzieci oraz przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.

Na przełomie XX i XXI wieku Fundacja realizowała następujące programy:

 • Placówki pomocy dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom:
  • Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka” – zadaniem placówki jest stosowanie i upowszechnianie nowatorskich w Polsce metod postępowania w przypadkach przestępstw wobec dzieci. Oferuje przyjazne dzieciom miejsce przesłuchań. Zapewnia pomoc psychologiczną i prawną dzieciom będącym ofiarami przestępstw oraz ich rodzinom. Centrum prowadzi także szkolenia specjalistów pracujących z dziećmi uczestniczącymi w procedurach prawnych.
  • Praskie Centrum Dziecka i Rodziny im. Aliny Margolis-Edelman – powstało w 2008 roku dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Veluxa i współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Praga Południe. W tej placówce realizowane są dwa programy pomocy: „Dobry Rodzic – Dobry Start” i Program Praski (pomoc dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom z terenu Warszawy – Pragi).
 • Dobry Rodzic – Dobry Start – program profilaktyki krzywdzenia małych dzieci (w wieku od 0 do 6 lat), którego celem jest wsparcie rodziców/opiekunów w wychowywaniu bez przemocy i promowanie dobrego rodzicielstwa. Działania programu „Dobry Rodzic – Dobry Start” skierowane są także do profesjonalistów mających w swojej pracy zawodowej kontakt z dziećmi do 6. roku życia i ich rodzicami.
 • Dziecko – Świadek Szczególnej Troski – program na rzecz poprawy sytuacji dzieci uczestniczących w procedurach prawnych. Skierowany do sędziów, policjantów, prokuratorów, biegłych sądowych i innych profesjonalistów zajmujących się pomocą dziecku i rodzinie. W ramach programu prowadzone są szkolenia dla specjalistów z zakresu przygotowania dziecka do przesłuchania oraz podniesienia ich kompetencji w obszarze prowadzenia tej procedury. Przyznaje certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań.
 • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 (przy wsparciu Fundacji Orange i Orange) [1]– służy dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób dzwoniących. Zapewnia kontakt z fachowcami osobom, które są w trudnej sytuacji.
 • Dziecko w Sieci – program zajmujący się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie. Diagnozuje skalę i specyfikę zagrożeń dla dzieci w Sieci oraz zajmuje się ich profilaktyką. Program realizowany od 2003 roku (wcześniej jako Akademia Bezpiecznego Internetu). W ramach programu „Dziecko w Sieci” realizowany jest projekt edukacyjny dla dzieci „Sieciaki.pl” oraz Helpline.org.pl, w ramach którego udzielana jest pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w Internecie.
 • Dzieciństwo bez krzywdzenia – ku lepszemu systemowi ochrony dzieci w Europie Wschodniej – program konsultacyjny dla krajów Europy Wschodniej – w ramach współpracy z organizacjami partnerskimi z krajów Europy Środkowej i Wschodniej podejmowane są działania na rzecz doskonalenia systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Projekt ma na celu wzrost kompetencji osób pracujących z dziećmi krzywdzonymi i należącymi do grup ryzyka oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci. W programie – oprócz FDN – brały udział organizacje z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy.
 • Program przeciwdziałania komercyjnemu wykorzystywaniu dzieci – celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie problemowi komercyjnego wykorzystywania dzieci (min. handlu dziećmi, wykorzystywania dzieci do prostytucji lub żebrania) poprzez zwiększanie świadomości i wiedzy profesjonalistów stykających się w swojej pracy z dziećmi z grup ryzyka, zwłaszcza dziećmi cudzoziemskimi bez opieki, oraz rozwijanie efektywnego systemu pomocy i identyfikacji ofiar.

Ponadto Fundacja wydaje kwartalnik „Dziecko Krzywdzone” i prowadziła kampanie społeczne:

  • Zły Dotyk (2002/2003, 2010)
  • Dzieciństwo bez przemocy (2001, 2009)
  • Dziecko w Sieci (2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
  • Dziecko – świadek szczególnej troski (2004, 2007, 2010)
  • Dobry Rodzic – Dobry Start
  • Kocham. Reaguję
  • Zobacz – Usłysz – Powiedz
  • Zła tradycja
  • Słowa ranią na całe życie
  • Dziadkowie i wnuki. Wspólna historia.
  • Słowa dają moc!

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Za nami Dzień Telefonów Zaufania, Fundacja Orange [dostęp 2019-07-23] (pol.).
 2. Odznaka Honorowa Rzecznika. brpd.gov.pl (Biuro Rzecznika Praw Dziecka). [dostęp 2016-12-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]