Fundacja Festina Lente

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Festina Lente
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 29 lipca 2005
Nr KRS 0000238715
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, na dole znajduje się punkt z opisem „Fundacja Festina Lente”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja Festina Lente”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Festina Lente”
Ziemia52°09′21″N 21°03′23″E/52,155861 21,056306
Strona internetowa

Fundacja Festina Lente – polska fundacja upowszechniająca czytelnictwo poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych (komputery, tablety, e-czytniki, smartfony, odtwarzacze MP3), zgodnie z hasłem: „Książki, które idą tam gdzie Ty”. FFL prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i charytatywną. Fundacja tworzy literackie aplikacje multimedialnych dla dzieci oraz wydaje książki hybrydowe. Istnieje od 2005 roku [1], a prezesem zarządu jest Jolanta Karwowska.

FFL prowadzi dwa portale z bezpłatnymi e-książkami: iCzytam (dla dzieci 2-12 lat) i Chmura Czytania (dla dorosłych czytelników), a także portal audiowizualny Teatr w Kieszeni. FFL patronuje księgarni „Kartalia” w Warszawie. Uczestniczy w seminariach poświęconych książkom elektronicznym (m.in. „Kierunek e-książka”, Łódź 2014). Jest wystawcą na targach książki m.in. w Bolonii, Londynie, Warszawie, Krakowie.

Wybrane projekty[edytuj | edytuj kod]

  • BIBLIOTEKA iCZYTAM – to stale rozbudowywany zbiór audiobooków i e-booków z literaturą dziecięcą, polecaną przez ekspertów. Wszystkie pozycje opracowywane są przez zespół FFL i udostępniane bezpłatnie na portalu iCzytam. Płyta zawierająca 53 godziny audiobooków z literaturą dziecięcą, wydanych przez FFL, została rozesłana do ok. 1300 polskich bibliotek publicznych i pedagogicznych (2012).
  • CHMURA CZYTANIA – odpowiednik Biblioteki iCzytam dla dorosłych czytelników.
  • KSIĄŻKA ZA UŚMIECH – akcja dobroczynna prowadzona przy współpracy wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”. Pacjenci szpitali dziecięcych otrzymują książki, audiobooki i urządzenia elektroniczne do odtwarzania e-książek.
  • DZIECI-KSIĄŻKI-MULTIMEDIA (Warszawa, 2012) – konferencja poświęcona czytelnictwu wśród najmłodszych zorganizowana dla pedagogów, literatów, grafików, dziennikarzy, wydawców.
  • KONKURS NA OPOWIADANIE O PRZYJAŹNI – otwarty konkurs na utwór literacki dla dzieci, na który wpłynęło ponad 500 prac z całego świata (2012).
  • NOWE OPOWIEŚCI CZYTASIA (2012-2013) – cykl widowisk multimedialnych, organizowanych we współpracy z warszawskim Teatrem Lalka. Spektaklom towarzyszą konkursy, kiermasze książek i pokazy e-książek dla dzieci. Nagrania wybranych spektakli można oglądać bezpłatnie na portalu Teatr w Kieszeni.
  • WEEKEND Z KSIĄŻKĄ PRZYSZŁOŚCI (od 2013) – spotkania dla dzieci, rodziców i nauczycieli w warszawskiej księgarni Kartalia; pokaz książek multimedialnych, zajęcia plastyczne, konkursy.
  • ZMIEŃ CZEKANIE NA CZYTANIE (od 2013) – akcja zapoczątkowana we współpracy z Lotniskiem Chopina w Warszawie; bezpłatne udostępnianie e-książek FFL tysiącom pasażerom podróżującym z dziećmi.
  • KLUB CZYTASIA (od sierpnia 2014) – ogólnokrajowa akcja promocji czytelnictwa dziecięcego w miejscach publicznych (kawiarnie, księgarnie, banki, poczekalnie itp.); tworzenie sieci miejsc, w których dziecko czyta, rysuje, słucha i gra (seria bezpłatnych książek ColorAudio; pierwsze 2000 egz. sponsorowanych przez FFL; kody QR w kolorowankach dają dostęp do audiobooków i aplikacji z portalu iCzytam).

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

FFL wydaje książki hybrydowe (ten sam tytuł opracowany w wersji książki tradycyjnej, audiobooka, e-booka, aplikacji multimedialnej; na smart fony, komputery i tablety); zapewnia redakcję tekstu i grafiki, montaż nagrań lektorskich, realizację oprawy dźwiękowej, animację obrazu. Wśród artystów współpracujących z FFL znajdują się znani aktorzy (m.in. Piotr Fronczewski, Artur Barciś), ilustratorzy (m.in. Józef Wilkoń, Agata Dudek) i kompozytorzy (m.in.Weronika Ratusińska, Sławomir Zamuszko). FFL sięga do klasyki literatury dziecięcej (Na jagody Konopnickiej), do pozycji dawno niewznawianych (Młynek do kawy Gałczyńskiego) i premierowych (Żółte, zielone, czerwone, niebieskie, niezwykłe przygody Stefana i Franciszki Themersonów). Inicjuje i wydaje przekłady polskiej literatury dziecięcej na język angielski (Chory kotekThe Sick Kitten Jachowicza, tłum. Antonia Lloyd-Jones).

Do dorosłych czytelników kierowane są cyfrowe edycje literatury polskiej i obcej, w tym utworów mniej znanych (m.in. Faunessy Marii-Jehanne Walewskiej, komplet Sonetów Szekspira w przekładzie Jana Kasprowicza).

Unikatową propozycją wydawniczą dla dzieci są literackie aplikacje multimedialne – interaktywne bajki, animowane, udźwiękowione, zawierające gry i zagadki edukacyjne związane z treścią, ćwiczące spostrzegawczość i sprawność manualną dziecka (m.in. Dziad i baba Kraszewskiego, Bajka o niedźwiedziach, niedźwiedziątku i o małym złotowłosym dziewczątku Arnsztajnowej).

Polskim dystrybutorem aplikacji multimedialnych FFL jest Kartalia, a dystrybutorem zagranicznym – Watercolour Media.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KRS: 0000238715 krs-online.com.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]