Fundacja Onkologiczna Dum Spiro-Spero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO - SPERO
Państwo  Polska
Siedziba Gdańsk
Data założenia 2010
Zasięg Rzeczpospolita Polska
Nr KRS 0000357506
Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO - SPERO”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO - SPERO”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO - SPERO”
Ziemia54°23′26″N 18°35′56″E/54,390611 18,598778
Strona internetowa

Fundacja Onkologiczna Dum Spiro-Spero – jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000357506. Założona przez Mariolę Beatę Iwanicką (fundator), oraz Magdalenę Kręczkowską – pomysłodawcę i organizatora, obecnie pełniącą funkcję Prezesa Zarządu.

Podstawową metodą działania Fundacji jest udzielanie wsparcia informacyjnego pacjentom onkologicznym i ich rodzinom, poprzez prowadzenie ogólnodostępnego Forum Onkologicznego.

W ramach swojej działalności Fundacja współpracuje z instytucjami o podobnym zakresie działalności, również z centrami onkologii. Jest oficjalnie polecana pacjentowi przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Cele Fundacji[edytuj | edytuj kod]

Wsparcie informacyjne pacjenta onkologicznego oraz jego najbliższych

Pacjent powinien:

 • rozumieć istotę choroby i możliwy jej przebieg; zrozumieć proces leczenia i jego cel (radykalne / paliatywne);
 • otrzymać wyczerpującą informację na temat możliwych metod leczenia (dotyczy to również informacji na temat możliwości wzięcia

udziału w badaniu klinicznym);

 • poznać swoje prawa; rozumieć konieczność współpracy z lekarzem prowadzącym; zrozumieć, że w walce z nowotworem złośliwym jego sprzymierzeńcem jest tylko i wyłącznie medycyna konwencjonalna.

Propagowanie korzystania przez pacjenta z opieki hospicyjnej

Pacjent i jego lekarz powinni być świadomi faktów:

 • wdrożona w odpowiednim czasie opieka hospicyjna (najczęściej: hospicjum domowe) zapewnia pacjentowi najwłaściwszą opiekę paliatywną;
 • pozwala na bieżący monitoring stanu chorego i zaspakajanie jego potrzeb związanych z łagodzeniem dolegliwości wynikających z zaawansowania choroby; odciąża lekarza onkologa.

Propagowanie walki z bólem nowotworowym

Pacjent winien wiedzieć, że:

 • istnieją poradnie leczenia bólu; ból przewlekły można skutecznie leczyć; choroba nowotworowa nie musi oznaczać nieustającego cierpienia związanego z bólem fizycznym.

Lekarz winien pamiętać, że:

 • leczymy nie chorobę, a chorego – o sukcesie leczenia świadczy więc nie tylko remisja nowotworu, ale przede wszystkim jakość życia, jaką udało się choremu dzięki leczeniu zapewnić;
 • chorego ma nie boleć.

Propagowanie partnerskich relacji pomiędzy pacjentem i jego lekarzem

 • Wzajemny szacunek i zrozumienie na linii lekarz-pacjent jest niezbędne do zbudowania relacji sprzyjającej efektywnemu leczeniu.

Programy prowadzone przez Fundację[edytuj | edytuj kod]

Forum Onkologiczne Dum Spiro-Spero http://www.forum-onkologiczne.com.pl/forum/

 • Forum Onkologiczne Dum Spiro-Spero – największe tego typu forum w Polsce. Projekt został laureatem polskiej edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat”

Program walki z bólem nowotworowym STOP - NIE MUSI BOLEĆ http://www.stop-niemusibolec.pl

 • Program walki z bólem nowotworowym STOP - NIE MUSI BOLEĆ – kampania informacyjna, której zadaniem jest zmiana nastawienia pacjentów i lekarzy do stosowania silnych leków przeciwbólowych u chorych onkologicznie.

Finansowanie działalności[edytuj | edytuj kod]

Fundacja finansuje swoją działalność ze środków własnych oraz dzięki dotacjom i darowiznom przekazanym jej przez polskie instytucje prywatne oraz osoby prywatne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]