Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
Państwo  Polska
Data założenia 1999
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Nr KRS 0000061869
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych”
Ziemia51°48′43″N 19°52′49″E/51,812000 19,880222
Strona internetowa


Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) – powstała w 1999 roku funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Jej celem statutowym jest ochrona zabytków kolejnictwa wąskotorowego. Działania skierowane są z jednej strony na zabezpieczanie historycznego taboru wąskotorowego i chronienie go przed zniszczeniem, z drugiej na współpracę z PKP oraz samorządami lokalnymi w celu utrzymania działania lub przywracania do ruchu wąskotorowych linii kolejowych. Fundacja jest także zarządcą infrastruktury kolejowej[1] i przewoźnikiem kolejowym[2] na liniach wąskotorowych będących pod jej opieką.

Działalność fundacji[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999-2001 działania Fundacji skupiły się na zakupach zagrożonego likwidacją taboru wąskotorowego na tor o prześwicie 600 i 750 mm. W zbiorach organizacji znajduje się obecnie kilkadziesiąt wagonów pasażerskich i towarowych, pługi odśnieżne, kilka lokomotyw spalinowych i wagonów motorowych, dwa parowozy Px48, oraz parowóz Orenstein&Koppel 7900

Obecnie Fundacja prowadzi muzealną Kolej Wąskotorową Rogów – Rawa – Biała, będącą pierwszą polską inicjatywą mającą na celu prowadzenie i rewitalizację linii kolejowej z zachowaniem historycznych uwarunkowań. Większość prac prowadzonych przez FPKW jest wykonywana przez wolontariuszy.

W 2003 roku FPKW reaktywowała, a do 2007 roku zarządzała Starachowicką Koleją Wąskotorową, a także prowadziła w latach 2002-2009 odbudowę Kolei Leśnej w Pionkach. Obecnie pierwsza z inicjatyw jest kontynuowana, natomiast działalność w Pionkach ostatecznie, mimo włożonego dużego nakładu pracy zakończyła się niepowodzeniem. W latach 1999-2009 prezesem FPKW był aktor Paweł Szwed, który z początkiem 2010 roku ustąpił z tego stanowiska.

Skład Zarządu FPKW[edytuj | edytuj kod]

  • Prezes Zarządu: Adam Wawrzyniak
  • Członek Zarządu: Michał Zajfert
  • Członek Zarządu: Grzegorz Fidler

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]