Fundacja Rosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Rosa
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Data założenia 2004
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Nr KRS 0000207472
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Rosa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Fundacja Rosa”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Fundacja Rosa”
Ziemia51°06′37″N 17°01′38″E/51,110361 17,027194
Strona internetowa

Fundacja Rosa - organizacja pożytku publicznego o zasięgu ogólnopolskim z siedzibą we Wrocławiu, założona w 2004 roku.

Celem Fundacji jest wspomaganie potrzebujących – szczególnie dzieci i młodzieży – w dwóch obszarach: edukacji oraz terapii. Fundacja uplasowała się na 4. miejscu w 2012 roku pod względem zebranych funduszy z 1% podatku.[1]

Cele[edytuj | edytuj kod]

Celem statutowym fundacji jest popieranie wszechstronnego rozwoju i edukacji społeczeństwa, a zwłaszcza działalności społecznej, informacyjnej, wychowawczo-pedagogicznej, oświatowej oraz działalności mającej na celu wsparcie potrzebujących.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Doświadczanie świata[edytuj | edytuj kod]

W ramach programu Fundacja Rosa wyposaża w nowoczesny sprzęt do rehabilitacji – specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu, węchu czy dotyku – sale do integracji sensorycznej oraz Sale Doświadczania Świata. Do tej pory Fundacja otworzyła już – w szkołach integracyjnych oraz w placówkach oświatowych i opiekuńczych w całym kraju – 32 takie przestrzenie terapeutyczne.

Twoja szkoła[edytuj | edytuj kod]

Ideą akcji jest podnoszenie jakości nauczania dzieci i młodzieży. Zebrane fundusze przeznaczane są na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, książek, tablic multimedialnych i innych pomocy dydaktycznych. Do tej pory w programie udział wzięło niespełna 2 tys. placówek oświatowych z całego kraju.

Lekki tornister[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Rosa wyposaża szkoły w specjalne szafki, w których uczniowie klas I-III mogą pozostawiać podręczniki i cięższe przybory szkolne. Celem akcji jest odciążenie tornistrów najmłodszych, a tym samym zapobieganie chorobom kręgosłupa. Do chwili obecnej projekt zrealizowano w 11 placówkach w całej Polsce.

Kartka ze szpitala[edytuj | edytuj kod]

Mali pacjenci wykonują metodą cardmakingu i scrapbookingu kartki do swoich najbliższych i przyjaciół. Redagują pozdrowienia, opisują swoje emocje czy przeżycia, rozwijając przy tym kreatywność i wrażliwość estetyczną. Do tej pory Fundacja Rosa zakupiła zestawy artystyczne, które trafiły do 12 największych szpitali w całej Polsce.

Kartka dla Powstańca[edytuj | edytuj kod]

Projekt był realizowany przez 63 dni w 31 szpitalach w całej Polsce. Mali pacjenci stworzyli łącznie ponad 3600 kartek pocztowych, które zostały wysłane do osób walczących w Powstaniu Warszawskim. Projekt został przeprowadzony we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rakoobrona[edytuj | edytuj kod]

Kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do młodzieży, rodziców, nauczycieli mówiąca o profilaktyce onkologicznej w zakresie trzech typów nowotworu: raka szyjki macicy, płuca i czerniaka skóry, ponieważ nawyki wykształcone w okresie młodzieńczym mogą przyczyniać się do powstawania tych chorób.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [http://www.mf.gov.pl/documents/766655/1185942/Wykaz+organizacji+po%C5%BCytku+publicznego,+kt%C3%B3re+w+2012r.+otrzyma%C5%82y+1+proc. Informacja dotycząca kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2011 rok].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]