Fundacja Theatrum Gedanense

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Theatrum Gedanense
Państwo  Polska
Siedziba Gdańsk
Data założenia 1990
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja
Prezes Jacek Walczykowski
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Theatrum Gedanensefundacja założona w 1990 w Gdańsku w celu wskrzeszenia tradycji teatru elżbietańskiego, z równoczesnym zamiarem ożywienia sceny artystycznej w Gdańsku poprzez utworzenie międzynarodowego miejskiego ośrodka wymiany kulturalnej. Fundacja organizuje sympozja naukowe, aukcje sztuki, wieczory literackie oraz parady i festyny uliczne. Theatrum Gedanense jest dwukrotnym współautorem Dni Kultury Narodów Europy (w latach 1995 i 1996 poświęcone kulturze szkockiej i litewskiej). W roku 1993 z inicjatywy fundacji zorganizowano po raz pierwszy Gdańskie Dni Szekspirowskie. Formuła Dni Szekspirowskich została w roku 1997 podczas obchodów millenium Gdańska przekształcona w międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Długodystansowym celem fundacji jest nadal podniesienie znaczenia kulturalnego Gdańska w basenie Bałtyku, z opcją przejęcia przewodnictwa kulturalnego regionu.

Prezesem Fundacji był przez wiele lat prof. Jerzy Limon. Następnie funkcję tę pełnił Cezary Windorbski[1], wcześniej pełniący funkcję prezesa Fundacji Gdańskiej[2]. Obecnie prezesem Fundacji Theatrum Gedanense jest Jacek Walczykowski[3].

Osoby wspierające fundację[edytuj | edytuj kod]

Fundacja przeprowadziła liczne działania promujące i zdobyła zainteresowanie i wsparcie wielu znanych osobistości z dziedzin kultury, gospodarki i polityki:

W roku 2009 rozpoczyna się realizacja głównego celu Fundacji - budowa gdańskiego teatru elżbietańskiego. Władze Gdańska przekazały na ten cel teren, na którym w roku 1610 zbudowano Szkołę Fechtunku - pierwszy budynek teatralny Gdańska. Z przewidywanego kosztu budowy 82 milionów złotych 51 milionów ma pokryć Unia Europejska. 14 września 2009 położono kamień węgielny. Budynek teatru o zewnętrznych ścianach z czerwonej cegły pomieści urządzenia, pozwalające na zmianę układu sceny i widowni: teatru elżbietańskiego, teatru z centralną sceną i czterema grupami widowni oraz konwencjonalną scenę pudełkową. Rozsuwany dach pozwoli na odbywanie przedstawień pod otwartym niebem. Autorem projektu jest wenecki architekt Renato Rizzi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław Baran: Fundamenty pod Szekspira, Gazeta Wyborcza z dn. 12-13 września 2009, str. 12
  • Gazeta Wyborcza z dn. 12-13 września 2009, str. 16 i 17

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 2015. Informacja na podstawie danych o wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym (link)
  2. Cezary Windorbski - hasło w Encyklopedii Gdańska [dostęp: 2.08.205]
  3. O Fundacji – Theatrum Gedanense, 30 marca 2018 [dostęp 2018-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-30].