Fundacja Truckers Life

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fundacja Truckers Life – działająca w Polsce i Europie organizacja pozarządowa, która we współpracy z partnerami wspiera kierowców zawodowych w zakresie poprawy stanu ich zdrowia i bezpieczeństwa. Fundacja została założona w 2013 roku, posiada status organizacji pożytku publicznego.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Truckers Life stawia sobie za cel poprawę jakości stanu zdrowia i bezpieczeństwa kierowców zawodowych. Zajmuje się ich edukują z zakresu zapobiegania nieprzewidzianym sytuacjom komunikacyjnym i udzielania pierwszej pomocy w razie ich zaistnienia. Wspiera kierowców w zakresie profilaktyki prozdrowotnej, motywuje do prowadzenia aktywnego trybu życia oraz stosowania zbilansowanej diety.

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Projekty realizowane przez Fundację Truckers Life można podzielić na kilka kategorii, do najważniejszych należą:

  • Safe Truck to jeden z pierwszych i ważniejszych projektów Fundacji. Projekt miał na celu edukację pracowników firm transportowych z zakresu bezpieczeństwa. Działania te bazowały przede wszystkim na edukacji sektora TSL poprzez: udostępnianie darmowych szkoleń stacjonarnych oraz wydawnictwo i kolportaż poradników edukacyjnych z zakresu mocowania ładunku.
  • HeroTrucker – wieloletni program edukacyjny, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2019 roku. Był to cykl działań komunikacyjnych mających na celu edukowanie kierowców w zakresie wiedzy na temat zagrożeń w ruchu drogowym – wypadków, kolizji, sposobów przeciwdziałania nim i podejmowania odpowiednich działań w razie ich zaistnienia. w 2020 roku program został poszerzony o darmowe szkolenia z pierwszej pomocy realizowane w całej Polsce.
  • Truckers LAB (2018,2019) – ogólnopolskie badania stanu zdrowia kierowców zawodowych. Podczas serii eventów organizowanych w całej Polsce kierowcy mogli wziąć udział w darmowych badaniach diagnozujących ich ogólny stan zdrowia. Łącznie przebadano 1307 kierowców[1].
  • Truckers HELP to projekt zrealizowany w 2019 roku. Jego celem było pozyskanie środków finansowych na rzecz rehabilitacji kierowcy, który doznał udaru w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Projekt zakończył się sukcesem – zebrano 102% z zakładanej sumy – 80 000,00 zł. Dzięki zebranym na portalu zrzutka.pl środkom, może on korzystać z profesjonalnej rehabilitacji, a stan jego zdrowia systematycznie poprawia się[2].
  • Truckers GYM to flagowy projekt Fundacji, w ramach którego budowane są przyparkingowe siłownie plenerowe umożliwiające aktywność w trasie i minimalizujące konsekwencje siedzącego trybu pracy. W styczniu 2020 funkcjonowało już ponad 100 siłowni w 4 krajach Europy. Projekt jest kontynuowany, do końca 2020 przewidywana jest budowa kolejnych kilkunastu, przede wszystkim na terenie Niemiec i Polski.
  • #activetrucker – projekt realizowany w Social Media mający na celu jednoczenie aktywnych kierowców, a także propagowanie zdrowego stylu życia w trasie.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Działalność Fundacji na rzecz społeczności kierowców zawodowych (około 500 000 osób w Polsce) została zauważona i doceniona. Rok 2014 przyniósł Fundacji wyróżnienie w kategorii Kampania Społeczna Roku w kategorii “Kampania o tematyce zdrowotnej.” W 2016 otrzymała natomiast główną nagrodę DEKRA Award w kategorii „Bezpieczeństwo na drodze.” Fundacja jest także członkiem związku pracodawców Transport i Logistyka Polska, jak również Stowarzyszenia Partnerstwa dla Bezpieczeństwa.

Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Od początku działalności Fundację wspierają liczne podmioty zewnętrzne – zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego.

Zasięg prowadzonej działalności[edytuj | edytuj kod]

Fundacja udzieliła wsparcia około 30 tys.kierowcom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartosz Wawryszczuk, Truckers Lab – objazdowe badania kierowców ruszają w najbliższy weekend na Master Truck Show, Trans.INFO, 18 lipca 2018 [dostęp 2020-07-02] (pol.).
  2. IW (oprac.), Ruszyła Kampania Truckers Help, www.logistyka.net.pl [dostęp 2020-07-02] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]